مصرف بی‌رویه و هدر رفتن حجم اینترنت از معضلاتی است که برای هر کسی پیش می‌آید. در این مقاله بهترین برنامه های کنترل مصرف اینترنت را به شما معرفی می‌کنیم. تقریباً تمامی برنامه‌هایی که داخل گوشی شما نصب شده‌اند، از اینترنت استفاده می‌کنند و باعث کاهش سرعت اینترنت شما و اتمام حجم اینترنت شما می‌شوند. بهترین برنامه های اندروید و آیفون برای بروز بودن و بهبود کارایی نیاز به اینترنت دارند. در این مقاله راه‌ حل این مشکل را به شما معرفی می‌کنیم. با دانلود بهترین برنامه های کنترل مصرف اینترنت این مشکل به‌ راحتی حل می‌شود. با ما همراه باشید.

معرفی راه‌ حل‌هایی برای کاهش مصرف بی‌رویه اینترنت بدون نیاز به دانلود برنامه

قبل از اینکه بهترین برنامه های کنترل مصرف اینترنت را به شما معرفی کنیم، بهتر است به سراغ تنظیمات خود گوشی برویم، چرا که تنظیماتی برای مصرف بهتر از اینترنت بر روی گوشی‌های شما وجود دارد. در ادامه این تنظیمات را برای گوشی‌های شیائومی، سامسونگ و آیفون را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید. 

کاهش مصرف اینترنت در گوشی‌های شیائومی

کاهش مصرف اینترنت در گوشی‌های شیائومی

برای مدیریت مصرف اینترنت در گوشی‌های شیائومی، ابتدا باید برنامه (Security) را باز کنید و گزینه (Data usage) را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید میزان اینترنت مصرفی ماه فعلی را ببینید. دو گزینه با نام‌های (Restrict data usage) و (Data usage stats) در پایین صفحه به شما نمایش داده می‌شوند. اگر گزینه (Restrict data usage) را انتخاب کنید، در بخش بعدی می‌توانید ببینید کدام برنامه با اینترنت سیم‌کارت کار می‌کند و کدام برنامه با اینترنت wi-fi کار می‌کند و می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید. مثلاً شما می‌توانید تعیین کنید که واتساپ فقط از اینترنت وای فای استفاده کند و برعکس. 

اما اگر گزینه (Data usage) را باز کنید، می‌توانید میزان مصرف هر برنامه از اینترنت را ببینید. در کنار نوشته (Data usage) علامت دو خط وجود دارد. با لمس آن گزینه می‌توانید مصرف برنامه‌های مختلف از وای فای را مشاهده کنید. اگر در همین بخش، یکی از برنامه‌ها را انتخاب کنید، مصرف ساعت به ساعت این برنامه از اینترنت را به شما نمایش می‌دهد. به صفحه اصلی برگردید و گزینه ستینگ یا ایکون چرخ دنده را انتخاب کنید که در قسمت بالا و سمت راست است. در قدم بعدی گزینه (Data plan) را انتخاب کنید. در این بخش می‌توانید تنظیمات مختلفی را برای مصرف اینترنت خود قرار بدهید. برای مثال، در بخش (Peak data limit) می‌توانید حداکثر مصرف اینترنت ماهانه خود را تعیین کنید. با انتخاب گزینه (When data plan is used up) انتخاب می‌کنید که وقتی به حداکثر استفاده از اینترنت ماهانه خود رسیدید، گوشی فقط به هشدار بسنده کند یا به همراه هشدار اینترنت شما را خاموش کند.

اما در همین صفحه، با انتخاب گزینه (Data usage warning level) می‌توانید هشدار اتمام بسته اینترنت خود را تغییر دهید. تنظیمات گوشی این اخطار را به‌صورت پیشفرض بر روی 80 درصد تنظیم کرده است و زمانی که 80 درصد از اینترنت خود را مصرف می‌کنید به شما اخطار می‌دهد. شما می‌توانید به صورت دلخواه این عدد را تغییر دهید. 

کاهش مصرف اینترنت در گوشی‌های سامسونگ

کاهش مصرف اینترنت در گوشی‌های سامسونگ

برای کنترل مصرف اینترنت گوشی سامسونگ، ابتدا وارد تنظیمات گوشی خود شوید. در گوشی‌های قدیمی‌تر گزینه (Data usage) و در گوشی‌های جدیدتر گزینه (Connection) را باز کنید. در قدم بعدی گزینه (Data usage) را انتخاب کنید. این صفحه میزان مصرف شما از اینترنت، در ماه اخیر را نشان می‌دهد. در صورتی که گزینه (Data saver) فعال نبود، آن‌ را فعال کنید. با فعال کردن گزینه (Data saver) از مصرف بی‌رویه اینترنت جلوگیری می‌شود. نکته مهم این است که با فعال کردن گزینه (Data saver) دیگر نوتیفی از طریق پیام‌رسان‌ها دریافت نمی‌کنید. برای حل این مشکل وارد بخش (Allowed to use data while server is on) شوید و در این قسمت برنامه‌ مورد نظر خود را انتخاب کنید و در قدم بعدی اجازه دسترسی این برنامه به اینترنت را صادر کنید. 

تنظیمات متفاوتی برای محدود کردن مصرف اینترنت در گوشی‌های سامسونگ وجود دارد. برای آشنایی با آن‌ها وارد بخش (Biling cycle and data warning) شوید. در این بخش چند گزینه می‌بینید. از جمله، گزینه‌های (set data warning) و (set data limit). با گزینه اول یعنی (set data warning) شروع می‌کنیم. در این بخش می‌توانید تعیین کنید که در چه زمانی و بعد از مصرف چه مقدار از حجم اینترنت، هشداری از طرف گوشی به شما ارسال شود. گزینه دوم یعنی (set data limit) دیگر برای اخطار طراحی نشده است. در این بخش می‌توانید تعیین کنید که بعد از مصرف چقدر از اینترنت، گوشی شما اینترنت را خاموش یا قطع کند.

کاهش مصرف اینترنت در گوشی‌های آیفون

کاهش مصرف اینترنت در گوشی‌های آیفون

برای قطع کردن دسترسی برنامه ها به اینترنت یا کنترل مصرف اینترنت گوشی آیفون راه‌هایی وجود دارد. برای شروع وارد بخش (Setting) شوید و گزینه (Celular) را باز کنید. در قدم بعدی گزینه (Celular data) میزان مصرف شما از اینترنت را نشان می‌دهد. در ادامه لیست برنامه‌های گوشیتان، به همراه میزان مصرف آن‌ها از اینترنت نمایش داده می‌شود. 

اما در کنار روش گفته شده، یک راه دیگر برای کاهش مصرف اینترنت آیفون وجود دارد. برای انجام این روش ابتدا وارد تنظیمات شوید و گزینه (General) بروید و گزینه (Baclground app refresh) را باز کنید. سپس برنامه‌هایی را که به نوتیفیکیشن آن‌ها نیاز ندارید غیر فعال کنید تا دیگر از اینترنت شما استفاده بی‌رویه نکنند. 

معرفی بهترین برنامه‌ های کنترل مصرف اینترنت

بعد از بررسی راه‌های مختلف جلوگیری از مصرف بی‌رویه اینترنت، نوبت به معرفی بهترین برنامه‌ های کنترل مصرف اینترنت رسیده است. در ادامه چند عدد از بهترین اپلیکیشن های آیفون و اندروید را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

برنامه GlassWire

برنامه گلس وایر یکی از بهترین برنامه‌هایی است که به واسطه آن می‌توانید مصرف اینترنت خود را کنترل کنید. برنامه گلس وایر از محبوب‌ترین برنامه‌ها در این زمینه است. این برنامه‌ معمولاً دچار اختلال و مشکل نمی‌شود و قابلیت محدودسازی، بلاک و حذف برنامه‌های پرمصرف را دارد. برنامه GlassWire یک انتخاب مناسب است و حتماً آن‌ را به شما توصیه می‌کنیم.

برنامه DataStatus

یکی دیگر از بهترین برنامه‌ های کنترل مصرف اینترنت بر مصرف دیتا، برنامه DataStatus است. این برنامه مصرف اینترنت وای فای و اینترنت سیم‌کارت شما را بر روی نمودار نمایش می‌دهد. همچنین این برنامه مصرف اینترنت شما را برای روزها و ماه‌های آتی پیش بینی می‌کند و به شما می‌گوید که به چه حجمی از اینترنت نیازمند خواهید بود. در آخر گفتنی است که قابلیت این را دارد که پس از گذشتن مصرف اینترنت از حجم مورد نظر، به شما اخطار دهد. 

برنامه Network Master

اپلیکیشن نتورک مستر از جمله برنامه‌هایی است که فقط برای محاسبه مصرف اینترنت وای فای به کار می‌رود و برای مصرف اینترنت سیم‌کارت کاربردی ندارد. اما از قابلیت‌های بسیار خوب این برنامه‌ می‌توان به سرعت‌ سنج اینترنت اشاره کرد. بهترین ویژگی‌ برنامه نتورک مستر این است که می‌توانید لیست افرادی را که به وای فای شما متصل هستند، شناسایی کنید. در بسیاری مواقع این موارد هستند که باعث افت سرعت و اتمام اینترنت شما می‌شوند.

برنامه Opera Max

برنامه Opera Max کاربرد متفاوتی در کاهش مصرف اینترنت دارد. یکی از بهترین برنامه های کنترل مصرف اینترنت یعنی برنامه Opera Max محبوبیت زیادی دارد. اما نکته مهم این است که در این برنامه خبری از نمودار مصرف و ارسال هشدار برای حجم مصرفی نیست. اما Opera Max چیست و چه کاربردی دارد؟ 

Opera Max یک مرورگر بسیار کارآمد است. یک مرورگر در بین برنامه‌های ناظر بر مصرف اینترنت چه‌ می‌کند؟ پاسخ بسیار ساده است. این برنامه سعی می‌کند هنگام جستجو از حجم اینترنت کمتری استفاده کند و همچنین به‌ عنوان یک آنتی ویروس در دنیای اینترنت عمل می‌کند. برای مثال، زمانی که می‌خواهید عکسی را باز کنید، برنامه Opera Max آن را با کیفیت کمتری به نمایش می‌گذارد. استفاده از برنامه Opera Max به‌ صورت روزانه، به صرفه‌جویی در مصرف اینترنت کمک شایانی می‌کند.

تنظیمات خود گوشی یا بهترین برنامه‌ های کنترل مصرف اینترنت

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، دو راه برای کنترل مصرف اینترنت به شما معرفی کردیم. شما با استفاده از تنظیمات خود گوشی و برنامه‌های مختلف می‌توانید از مصرف بی‌رویه اینترنت جلوگیری کنید. اما در این بخش قصد داریم به شما بگوییم که کدام راه بهتر است و می‌تواند انتخاب بهتری باشد. 

انتخاب هر کدام از گزینه‌ها سلیقه‌ای است. چرا که تنظیمات خود گوشی و این دسته از برنامه‌ها تفاوت آنچنانی ندارند و هر دو کارایی و محتوای یکسانی دارند. اما می‌توان بازدهی این موضوع را به حداکثر رساند. برای مثال شما می‌توانید تنظیمات گوشی‌ خود را بر روی حفظ اینترنت گذاشته و همزمان از برنامه‌های مثل Opera Max و GlassWire استفاده کنید. با انجام روش گفته شده، دیگر جای برای نگرانی اتلاف اینترنت وجود ندارد. بهترین برنامه های کنترل مصرف اینترنت معمولاً کارایی بیشتری نسبت به تنظیمات خود گوشی ندارند و بهتر است از آن‌ها به عنوان مکمل تنظیمات گوشی استفاده شود.

سخن پایانی

همانطور که بالاتر ذکر شد، در این مقاله راه‌های مختلفی برای حل مشکل کنترل اینترنت به شما معرفی کردیم. به شما گفتیم که برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه اینترنت دو راه پیش روی دارید؛ تنظیمات گوشی و برنامه‌هایی که برای حل این مشکل طراحی شده‌اند. در ابتدا کنترل مصرف اینترنت از طریق تنظیمات گوشی را به شما آموزش دادیم، سپس بهترین برنامه‌ های کنترل مصرف اینترنت را به شما معرفی کردیم. با انجام روش‌های گفته شده، به‌ راحتی می‌توانید این مشکل را حل کنید و از مصرف بی‌رویه اینترنت جلوگیری کنید.

منبع