مسیر یاب آفلاین از آن دسته برنامه‌هایی است که در شرایط خاصی می‌تواند نقش ناجی را ایفا کند! همه ما می‌دانیم که برنامه‌های مسیریاب بسیار متنوعی وجود دارند و هرکداممان دست‌کم یکی دو مورد از آن‌ها را در گوشی‌هایمان داریم. اما تمام این برنامه‌ها، علاوه بر GPS به دسترسی اینترنت نیاز دارند و در شرایطی که به اینترنت دسترسی نداشته باشید، نمی‌توانند هیچ خدماتی به شما ارائه کنند. در این مطلب قصد داریم ۷ اپلیکیشن مسیر یاب آفلاین را به شما معرفی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم که مطابق سلیقه و نیازهایتان، بهترین اپلیکیشن مسیر یاب آفلاین را انتخاب کرده و روی گوشیتان نصب کنید. اسم برخی از آن‌ها برایتان آشنا خواهد بود و شاید نمی‌دانستید که قابلیت استفاده به عنوان یک مسیر یاب آفلاین را هم دارند. اما شاید تاکنون اسم بعضی دیگر را نشنیده باشید. همراهمان باشید تا با بهترین برنامه‌ها برای مسیریابی آفلاین آشنا شوید.

۱.اپلیکیشن Google Maps

اپلیکیشن Google Maps

کسی نیست که Google Maps را نشناسد و از آن استفاده نکرده باشد! گوگل با این سرویس دنیای مسیریاب‌ها را دگرگون کرد و همچنان هم بروز رسانی‌های متعددی دریافت کرده و پیشرفت‌های چشمگیری می‌کند. اما کمتر کسی می‌داند که Google Maps راهی هم برای تبدیل شدن به یک مسیر یاب آفلاین عالی دارد. چه چیزی از این بهتر که بهترین اپلیکیشن مسیر یاب چنین قابلیتی هم داشته باشد؟ در Google Maps می‌توانید نقشه‌های مناطق مورد‌نظرتان را دانلود کرده و به کمک آن‌ها بدون نیاز به اینترنت، مسیریابی کنید. برای دانلود یک نقشه، روی منوی بیشتر (سه خط افقی) در گوشه سمت چپ بالا ضربه بزنید و Offline Maps را انتخاب کنید. گوگل برخی از نقشه‌ها را بر اساس سابقه مسیریابی و محل زندگی به شما توصیه می‌کند. البته می‌توانید برای دانلود نقشه یک منطقه دیگر، روی Select Your Own Map ضربه بزنید. حداکثر اندازه نقشه‌ای که می‌توانید دانلود کنید ۲ گیگابایت است که تقریباً برابر با نقشه‌ای به طول ۳۲۰ و عرض ۱۹۰ کیلومتر است. این برنامه به‌ طور خودکار نقشه‌های دانلود شده را در صورت عدم اتصال مجدد به اینترنت و امکان بروز رسانی فایل‌ها، پس از ۳۰ روز حذف می‌کند. تنها ایرادی که به Google Maps به‌ عنوان یک مسیر یاب آفلاین وارد است، نیاز به آماده‌سازی و دانلود نقشه‌های موردنیاز، پیش از قطع اتصال اینترنت است.

۲. Sygic GPS Navigarion: بهترین مسیر یاب آفلاین

اپلیکیشن Sygic بر اساس داده‌های فروشگاه Google Play، بیشترین تعداد کاربران را در میان برنامه‌های مسیر یاب آفلاین دارد. طی قراردادی که بین Sygic و Tom Tom بسته شده، Sygic می‌تواند برای همه کشورهای جهان نقشه‌های آفلاین ارائه دهد. از ویژگی‌های جذابی که این برنامه مسیر یاب آفلاین ارائه می‌کند، می‌توان بروز رسانی رایگان نقشه، مسیریابی برای عابرین پیاده و قابلیت هدایت صوتی را نام برد. در واقع Sygic یک اپلیکیشن مسیر یاب آفلاین سخنگو است که در صورت اتصال به اینترنت می‌تواند امکانات بیشتری هم در اختیارتان قرار دهد؛ از پیدا کردن نزدیک‌ترین پمپ بنزین و ارزان‌ترین پارکینگ گرفته تا هشدارهای مربوط به دوربین‌های کنترل سرعت. Sygic بهترین برنامه مسیریابی نیست، اما بدون شک باید آن را به عنوان بهترین مسیر یاب آفلاین در نظر بگیریم. 

۳. OsmAnd:‌ مسیر یاب آفلاین برای اسکی‌سواران

OsmAnd یکی دیگر از برنامه‌های مسیر یاب آفلاین است که البته از حالتی برای مواقعی که یک اتصال داده قابل اعتماد دارید هم بهره‌مند است. این برنامه دارای تمام ویژگی‌های کلیدی مورد نیاز از جمله راهنمای صوتی، تخمین زمان رسیدن به مقصد، حالت روز و شب برای نمایش نقشه و مسیریابی مخصوص دوچرخه‌سواری است. در برخی از کشورها، نقشه آفلاین حتی دارای ویژگی‌هایی مانند زمان بازگشایی و روش‌های پرداخت پذیرفته شده فروشگاه‌ها هم می‌شود. در نهایت، OsmAnd یک گزینه قابل اعتماد است و یک برنامه مسیر یاب آفلاین سخنگو به حساب می‌آید. قابلیتی که OsmAnd را به گزینه‌ای متفاوت از رقبا تبدیل می‌کند، امکاناتی است که به‌ طور خاص برای اسکی‌بازان ارائه می‌دهد؛ علاوه بر مسیریابی مناسب برای این دسته خاص از کاربران، استراحت‌گاه‌های محبوب را هم نمایش می‌دهد. 

۴. MAPS.ME:‌ بهترین مسیر یاب آفلاین برای سفر

MAPS.ME:‌ بهترین مسیر یاب آفلاین برای سفر

MAPS.ME یک برنامه مسیریاب کامل و رایگان است و مطمئناً ارزش بررسی را دارد. در حالت آفلاین، می‌توانید از عملکرد جستجوی کامل، راهنمای صوتی، محاسبه مسیریابی مجدد و حتی مسیریابی سیستم حمل و نقل عمومی لذت ببرید. همچنین رستوران‌ها، دستگاه‌های خودپرداز و مکان‌های دیدنی هم به شما نمایش داده می‌شوند. اگر آنلاین هستید، می‌توانید موقعیت مکانی خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و حتی بدون خروج از برنامه هتل رزرو کنید. این موارد MAPS.ME را علاوه بر مسیر یاب آفلاین سخنگو بودن، به یک برنامه عالی برای سفر تبدیل می‌کند. نقشه‌ها توسط OpenStreetMap بروز نگه داشته می‌شوند و کاملاً هم متن‌باز هستند. توسعه‌دهندگان MAPS.ME قول داده‌اند که همه نقشه‌ها و ویژگی‌ها برای همیشه رایگان خواهند بود. MAPS.ME برای تأمین هزینه‌ها از پخش آگهی استفاده می‌کند و می‌توانید برای حذف آن‌ها هزینه پرداخت کنید.

۵.اپلیکیشن MapFactor GPS Navigation Maps

MapFactor یکی دیگر از برنامه‌های مسیریابی رایگان عالی است. هنگامی که برنامه را برای اولین بار اجرا می‌کنید، از شما می‌خواهد نقشه‌ها را برای استفاده آفلاین بارگیری کنید. دلیل این درخواست، عدم امکان مسیریابی آنلاین در این برنامه است. با این حساب، MapFactor یک مسیر یاب آفلاین است که کاملاً تخصصی برای همین منظور ساخته شده است. این برنامه بیش از ۲۰۰ نقشه جداگانه را برای انتخاب ارائه می‌دهد. نقشه‌ها بر اساس کشور سازماندهی شده‌اند، اما مناطق پرجمعیت دارای نقشه‌های فرعی جداگانه‌ای هستند. همچنین می‌توانید نقشه‌هایی را برای دوربین‌های سرعت در مناطق خاص دانلود کنید. نقشه‌ها توسط OpenStreetMap تأمین می‌شوند که بسیار قابل‌ اطمینان و البته متن‌باز است.

۶.اپلیکیشن HERE WeGo

HERE WeGo برنامه دیگری است که در مسیریابی آفلاین تخصص دارد. نقشه‌های آفلاین این برنامه برای بیش از ۱۰۰ کشور ارائه می‌شود و شامل مسیرها، قیمت بلیط حمل ‌و نقل عمومی، قیمت‌های اشتراک خودرو و جدول زمانی قطار و اتوبوس است. وقتی مسیر خود را وارد می‌کنید، برنامه مسیرهای ماشین، دوچرخه، عابر پیاده، تاکسی و حمل و نقل عمومی را با هم مقایسه می‌کند تا سریع‌ترین و اقتصادی‌ترین راه را برای شما پیدا کند. حتی به شما اطلاع می‌دهد که مسیر پیشنهادی بیشتر شامل سربالایی می‌شود یا سرازیری. شما می‌توانید به اطلاعات حمل و نقل عمومی برای بیش از ۱۳۰۰ شهر در سراسر جهان دسترسی داشته باشید. مانند MAPS.ME، برنامه HERE WeGo هم برای تأمین نیازهای مالی از تبلیغات استفاده می‌کند.

۷.اپلیکیشن GPS CoPilot

اپلیکیشن GPS CoPilot

آخرین برنامه این فهرست، CoPilot GPS است که به‌ طور تخصصی روی مسیر یابی آفلاین برای خودرو تمرکز دارد و هیچ امکاناتی برای افراد پیاده و دوچرخه‌سواران ارائه نمی‌دهد. این برنامه در برنامه‌ریزی مسیر عملکردی عالی دارد و برای هر سفر، سه مسیر مجزا در اختیار شما قرار می‌دهد. برای هر یک از سه مسیر، می‌توانید تا ۵۲ ایستگاه بین راه اضافه کنید. CoPilot همچنین هزاران مکان مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، دستگاه‌های خودپرداز و مکان‌های دیدنی دارد که بدون نیاز به اینترنت می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. در حالت آفلاین حتی می‌توانید از ویژگی جستجو برای پیدا کردن این مکان‌های منتخب استفاده کنید. می‌توانید در دوره آزمایشی هفت روزه رایگان از تمام ویژگی‌ها استفاده کنید که شامل نقشه‌های سه‌بعدی و مسیر یاب آفلاین سخنگو می‌شود. پس از انقضای دوره آزمایشی، برنامه شما را به نقشه‌های آفلاین دو بعدی و مسیرهای بصری گام به گام محدود خواهد کرد.

جمع‌بندی

ما هفت برنامه مسیر یاب آفلاین معرفی کردیم که بیشتر آن‌ها علاوه بر خدمات آفلاین، در صورت آنلاین بودن خدمات بیشتری هم ارائه می‌کنند. اگر به شکل روزمره به داشتن یک اپلیکیشن مسیر یاب آفلاین نیاز دارید که حتماً همین حالا هم دست‌کم یکی از گزینه‌ها را در گوشیتان دارید. اما پیشنهاد می‌کنیم که حتی اگر چنین برنامه‌هایی همیشه مورد نیازتان نیستند هم یکی از این گزینه‌ها را انتخاب و روی گوشی نصب کنید. فراموش نکنید که حتماً برنامه مورد نظرتان را در شرایطی که به اینترنت دسترسی دارید اجرا کنید تا در صورت لزوم نقشه‌های مورد نظرتان را دانلود کنید. اما یک نکته را فراموش نکنید؛ با اینکه GPS امکانات جذابی را در اختیارتان قرار می‌دهد، اما مراقب مصرف باتری گوشی باشید! اجرای مداوم برنامه‌هایی که از GPS استفاده می‌کنند و حتی روشن بودن دسترسی به GPS، به سرعت باتری شما را خالی می‌کند. اگر در حال پیاده‌روی هستید، سعی کنید تا حد امکان GPS خود را خاموش بگذارید. اگر در حال رانندگی هستید، بهتر است همزمان که از مسیریاب استفاده می‌کنید، گوشی را به شارژر ماشین متصل کنید.

منبع: https://www.makeuseof.com/tag/top-3-free-offline-gps-apps-android/