فکر می‌­کنید بازی­‌ها فقط وقت کودکانتان را می­‌گیرند و آن­ها را از آموزش دور می‌­کنند؟ شاید زمان آن رسیده که تجدید نظری بکنید و با بهترین بازی های آموزشی برای کودکان آشنا شوید. این بازی­‌ها طوری طراحی شده­‌ا‌ند که علاوه‌بر اینکه کودک را سرگرم می‌­کنند، باعث تقویت ذهنی و فکری او می‌­شوند. در این مطلب می‌­خواهیم بهترین بازی برای کودکان را معرفی کنیم، حتی بازی­ های آموزشی برای کودکان 4 ساله! خیلی از این بازی‌­ها به صورتی طراحی شده­‌اند که می‌­توانید آن را به صورت گروهی هم انجام دهید تا هم روی فعالیت فرزندتان نظارت بیشتری داشته باشید و هم بتوانید او را در حین انجام بازی همراهی کنید.

بازی آموزشی برای کودکان انواع زیادی دارد و شما می‌­توانید با توجه به علاقه و شخصیت فرزندتان و همچنین مواردی که تمایل دارید کودک از طریق بازی آن­‌ها را یاد بگیرد، بازی­‌های مورد نظر را انتخاب کنید. در ادامه مطلب به معرفی تعدادی از بهترین بازی های آموزشی می‌پردازیم، همراه ما باشید! 

فواید بازی‌­های آموزشی برای کودکان چیست؟

  • افزایش قدرت تمرکز
  • افزایش سرعت تصمیم‌­گیری
  • تقویت قدرت ایده­‌پردازی
  • تقویت حافظه
  • ارتقای مهارت‌­های اجتماعی
  • پرورش هوش هیجانی
  • افزایش دایره لغات
  • افزایش اعتماد به‌ ­نفس
  • کشف علاقه

بازی My Town: Police Station؛ در لیست بهترین بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی

بازی My Town: Police Station؛ در لیست بهترین بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی

اگر کودک شما به ماجراجویی علاقه‌­مند است یا می­‌خواهید این علاقه را در او بیدار کنید این بازی می‌­تواند از بهترین گزینه‌­ها باشد. در بازی my town: police station که برای کودکان حدوداً 7 ساله طراحی شده و از بهترین بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی است، کودک شما می‌­تواند یک پلیس باشد یا نقش یک کلاهبردار یا حتی کارآگاه را تجربه کند. از جذابیت‌­های دیگر این بازی آن است که کودک می‌­تواند ماشین پلیس را، که معمولاً برای کودکان علاقه­‌مند جذاب هم هست، بررسی کند و تجربیات یک پلیس واقعی را داشته باشد. 

در این بازی مهیج کودک شما معنای محافظت و مسئولیت پذیری را به خوبی درک می‌کند چرا که باید شهر را از دزدان محافظت کند و اگر آن‌ها را دستگیر کرد مراقب باشد دزدان فرار نکنند. او حتی می‌تواند سگ پلیس را مثل یک حیوان خانگی آموزش دهد و برای دستگیری‌ها از او کمک بگیرد. این بازی از آن جهت از بهترین بازی های آموزشی محسوب می‌­شود که کودک شما در حین بازی می‌­تواند به کارآگاه کمک کند تا رمز و رازها را بیابد و آن­ها را حل کند و همین باعث تقویت حس ماجراجویی کودک و همچنین هوش هیجانی او هم می‌­شود.دانلود بازی My Town: Police Station از گوگل پلیدانلود بازی My Town: Police Station از اپ استور

بازی kids farm؛ از بهترین بازی های آموزشی برای کودکان 4 ساله

بازی kids farm؛ از بهترین بازی های آموزشی برای کودکان 4 ساله

بدون دلیل نیست که این بازی در لیست بهترین بازی های آموزشی برای کودکان 4 ساله و یا حتی بزرگتر قرار گرفته است! این بازی درست حال و هوای یک مزرعه واقعی را به کودک القا می‌­کند که چرا که فرزند شما باید در آن از محصولات کشاورزی نگهداری کند، آفات آن­ها را درمان کند و از حیواناتی که در مزرعه هستند نگهداری کند. در طی این بازی تجربه‌های زیادی هستند که به واسطه گرافیک عالی و جلوه‌های صوتی خوب در اختیار فرزند شما قرار گرفته است. او می‌آموزد که چگونه مثل یک کشاورز واقعی زندگی کند که این با وجود زندگی آپارتمانی این‌روزها خاص‌ترین تجربه برای کودک است. یاد می‌گیرد چگونه درخت بکارد، برای گیاهان کوددهی انجام دهد و چگونه از حیوانات مزرعه نگهداری کند.

بازی Kids farm  در لیست بهترین بازی های آموزشی قرار می‌گیرد زیرا مهارت‌های زیادی را، حتی مهارت صبر را در کودک شما تقویت می‌کند. به این‌صورت که او می‌تواند محصولات مزرعه را که خودش پرورش داده بفروشد و با پول­‌های آن مزرعه را گسترش دهد و امکانات بیشتری به آن اضافه کند که از طریق آن می‌توانید صبر و مسئولیت‌پذیری را در کودکتان تقویت کنید، نام حیوانات را به او بیاموزید و او را با تجربه‌های جدید روبه‌رو کنید. بازی kids farm از بهترین بازی های اندروید است که هم دخترها و هم پسرها می‌توانند حسابی عاشقش شوند.

بازی Brain Game for Kids Preschool؛ از بهترین بازی های آموزشی برای کودکان 3 ساله

بازی Brain Game for Kids Preschool؛ از بهترین بازی های آموزشی برای کودکان 3 ساله

اگر بخواهیم بهترین بازی های آموزشی را معرفی کنیم نمی‌شود از بازی Brain Game for kids preschool گذشت! این بازی در واقع مجموعه‌­ای از راه­کارهایی برای تقویت حافظه، افزایش تمرکز و مهارت شناختی کودک است! این بازی هیجان‌­انگیز از بهترین برنامه های آموزشی است و شامل پازل، تمرین شماره، تمرین الفبا، نام حیوانات، میوه­‌ها و... می‌­شود که حتی بزرگسالان هم می­‌توانند در بسیاری از مراحل آن همراه با کودک خود سرگرم شوند و حافظه خود را محک بزنند. درواقع بعضی از مراحل آن یک بازی خانوادگی است که طی آن می‌توانید روی فعالیت فرزندتان هم نظارت داشته باشید. 

این مجموعه بازی می‌­تواند همراه بسیار خوبی برای پدر و مادرها در زمان آموزش نام حیوانات، رنگ­ها، میوه و... باشد. مثلاً می‌توانید با آن برای کودکان 2 تا 4 ساله خود صدای حیوانات را بگذارید تا با حیوانات و صداهایشان آشنا شوند، یا از آن برای آموزش نام انگلیسی حیوانات به فرزندان بزرگتر خود استفاده کنید. یا به وسیله آن با کودکان خود که به تازگی با حروف الفبا آشنا شده‌اند تمرین الفبا کنید. همانطور هم گفتیم این بازی برای نوجوانان که مشغول درس خواندن هستند و به حافظه و تمرکز قوی نیاز دارند هم می‌تواند به کار بیاید. غیر از دلایل بالا که باعث می‌شود این بازی در لیست بهترین بازی های آموزشی برای کودکان قرار بگیرد اینکه در یادگیری صحیح تلفظ کلمات توسط کودک هم کمک کننده است، بی تاثیر نبوده است.بازی Brain Game for Kids Preschool

بازی Educational Game 4 Kids

بازی Educational Game 4 Kids

این بازی در لیست بهترین بازی های آموزشی قرار میِ‌گیرد چرا که با نصب این بازی روی گوشی یا تبلت فرزندتان در واقع شما 12 بازی آموزشی در اختیار فرزندتان گذاشته‌­اید! این بازی مجموعه­‌ای از 12 بازی فوق‌­العاده است که برای کودکان مقطع پیش‌­دبستانی حتی سنین پایین‌تر هم کارآمد است. اگر فرزند شما در تشخیص رنگ‌ها ضعیف است یا می‌خواهید تمرکز او را در رنگ‌آمیزی افزایش دهید، اگر تمایل دارید اشکال مختلف را به فرزندان 2 تا 4 ساله خود آموزش دهید، اگر کودک شما به بازی‌های فکری که نیاز به حل مسئله دارند علاقه‌مند است و… این بازی همراه بسیار خوبی برای شما و فرزندتان خواهد بود.

معمولاً کودکان در زمان یادگیری ساعت‌ها و زمان در مدرسه با مشکل مواجه می‌شوند و برای آن‌ها کمی سخت خواهد بود و لازم است در خانه هم به آن‌ها در این یادگیری کمک کنیم. ولی چه خوب می‌شود که این آموزش در قالب بازی و در محیطی شاد و موزیکال اتفاق بیوفتد. بازی Educational game 4 kids از بهترین بازی های آموزشی محسوب می‌شود چرا که می‌تواند در این زمینه هم با آموزش زمان و ساعت‌ها هم در کنار ما و فرزندمان باشد. پیانو هم عضو دیگر این مجموعه 12 نفره است که از طریق آن خیلی ساده و راحت می‌توانیم نت‌های موسیقی را به قرزندانمان آموزش دهید و همچنین قدرت شنوایی و ایده‌پردازی آن‌ها را تقویت کنیم.

بازی English for kids Learning game؛ در لیست بهترین بازی های آموزشی برای دانش آموزان ابتدایی

بازی English for kids Learning game؛ در لیست بهترین بازی های آموزشی برای دانش آموزان ابتدایی

کاملاً طبیعی است که دوست داشته باشید کودکانتان یک زبان مهم و جدید مثل زبان انگلیسی را در کنار زبان مادری بلد باشند! همیشه هم این کار کمی مشکل است که بخواهیم فرزندمان را به کلاس‌­های مختلف بفرستیم اما چه خوب می‌­شود که آن­ها بتوانند حین بازی و سرگرمی که لازمه‌­ سنشان هم هست، چیزهایی مثل زبان انگلیسی را هم یاد بگیرند. برنامه­‌هایی مثل English for Kids Learning game که از بهترین بازی­ های آموزشی محسوب می­‌شوند این­ کار را به‌ ­صورت حرفه‌­ای برای کودکان شما انجام می‌­دهند. 

با این بازی کودکان در سنین 2 تا 4 سال می‌­توانند اولین کلمات انگلیسی خود را یاد بگیرند، در سن 6 و 7 سالگی می‌­توانند در مهارت گوش دادن به زبان انگلیسی حرفه­‌ای شوند، و چون این آموزش‌ها آسان هستند و در قالب بازی اتفاق می‌افتند برایشان خسته‌کننده نخواهد بود. این بازی از بهترین بازی های آموزشی برای دانش آموزان ابتدایی هم محسوب می‌­شود چرا که آن­ها می­‌توانند به کمک آن به راحتی انگلیسی را بخوانند و بنویسند و دایره لغاتشان را گسترش دهند. همچنین کودک شما با انجام صحیح فعالیت‌ها جوایزی دریافت خواهد کرد که می‌تواند لذت‌بخش بودن فرایند آموزش را چند برابر کند. در پایان این آموزش‌ها کودکان شما نام حیوانات، رنگ‌ها، غذاها و… را در زبان انگلیسی و همچنین تلفظ صحیح آن‌ها را به خوبی آموخته‌‌اند.بازی English for kids Learning game از گوگل پلی

بازی Thinkrolls 2: Kids Puzzles؛ از بهترین بازی های آموزشی برای کودکان 3 ساله تا 5 ساله

بازی Thinkrolls 2: Kids Puzzles؛ از بهترین بازی های آموزشی برای کودکان 3 ساله تا 5 ساله

این بازی با معماهای ساده و قابل حل که برای کودکان 3 تا 5 ساله طراحی شده است می‌­تواند حسابی هوش فرزندتان را به چالش بکشد، باعث تقویت حافظه او شود و او را سرگرم کند. بازی Thinkrolls 2 گرافیک بالایی دارد و با وجود 32 شخصیت مختلف برای بازی کردن و 270 مرحله پازلی مدت‌­زمان زیادی طول می‌­کشد تا برای فرزندتان تکراری شود.

این بازی در لیست بهترین بازی های آموزشی قرار گرفته است چرا که کودک شما را با بازی‌های سرگرم کننده و راحت به سوی علم و یادگیری مسائلی مثل فیزیک هم پیش می‌برد. بازی‌های مرحله‌ای معمولاً مشوق‌های خوبی برای کودکان هستند و همانطور که آن‌ها را تشویق می‌کنند به مراحل بالاتر روند باعث تقویت قدرت تصمیم‌گیری، قدرت تمرکز‌، افزایش سرعت، افزایش صبر و تحمل و… در آن‌ها می‌شوند. و حالا بازی فوق‌العاده‌ای در دسترس کودکان قرار گرفته است که 270 مرحله سرگرم کننده و آموزشی و 32 شخصیت خندان و جذاب دارد.

در طی این بازی کودک شما می‌آموزد که چگونه با برنامه‌ریزی دقیق بتواند بازی را به سوی درست پیش ببرد و در هر مرحله با مفهوم‌های علمی جدیدی روبه‌رو می‌شود. برای مثال می‌تواند آزمون و خطا کند که چه چیزهایی روی آب شناور می‌مانند و چه چیزهایی در آب فرو می‌روند! این بازی تماماً یک آموزشگاه سرگرم‌کننده است.دانلود بازی Thinkrolls 2: Kids Puzzles از گوگل پلیدانلود بازی Thinkrolls 2: Kids Puzzles از اپ استور

بازی Montessorium: intro to Colors؛ از بهترین بازی های آموزشی  برای آموزش رنگ‌­ها

بازی Montessorium: intro to Colors؛ از بهترین بازی های آموزشی  برای آموزش رنگ‌­ها

کودکان معمولاً از 18 ماهگی می‌توانند رنگ‌ها را از تشخیص دهند و آن‌ها را از یکدیگر متمایز کنند. اما چون توانایی یادگیری در کودکان متفاوت است پیشنهاد می‌کنیم هرزمان که احساس کردید کودک شما آمادگی یادگیری دارد آموزش‌ها را شروع کنید. بعد از این بازی رنگارنگ و سرگرم کننده کودک شما می‌­تواند به‌­راحتی رنگ­‌های اصلی و ثانویه را از یکدیگر تشخیص دهد و حتی ترکیب رنگ­‌ها را هم یاد بگیرد. در این بازی رنگارنگ کودک شما مدام در برابر تصاویر رنگی قرار می‌گیرد که این می‌تواند برای او تمرینی نامحسوس برای بهتر به خاطر سپردن رنگ‌ها باشد. این بازی جذاب آنقدر می‌تواند خلاقیت فرزند شما را به چالش بکشد و قدرت ایده‌پردازی به او ببخشد که سازندگان این بازی گفته‌اند کودک شما می‌تواند پیکاسوی بعدی باشد.

همچنین با مرتب‌سازی رنگ‌ها از روشن به تیره یا بالعکسٍ، شناسایی رنگ‌ها‌‌‌، ترکیب رنگ‌ها و ایجاد رنگ جدید، جستجوی رنگ‌ها و… قدرت بینایی و تشخیص رنگ کودک تقویت می‌شود. ناگفته نماند در بازی Montessorium: intro to colors که از بهترین بازی های آیفون هم محسوب می‌­شود کودک شما می‌­تواند در کنار همه فعالیت‌هایی که نام بردیم، این بازی از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، عربی و… هم پشتیبانی می‌کند در نتیجه کودک می‌تواند یک آموزش زبان را هم تجربه کند، این یعنی یک تیر و دو نشان!دانلود بازی Montessorium: intro to Colors از اپ استور

بازی Farm 123 – Learn to count؛ از بهترین بازی های آموزشی برای آموزش اعداد

بازی Farm 123 – Learn to count؛ از بهترین بازی های آموزشی برای آموزش اعداد

اگر شما هم دوست دارید فرزندتان پیش از رفتن به مدرسه نسبت به هم سن‌­و­سال­‌های خود بیشتر بداند، این بازی می‌­تواند حسابی شما را خوشحال کند! بازی Farm 123 – Learn to count از بهترین بازی های آموزشی برای آموزش اعداد به فرزندان شما است و برای کودکان 3 تا 5 ساله طراحی شده است. یکی از بهترین راه‌های آموزش اعداد به کودکان آموزش از طریق بازی و موسیقی است چرا که به تقویت یادگیری کمک می‌کند. در طی بازی Farm 123 کودک شما در درحین دنبال کردن حیوانات، شست‌وشو و نگهداری از آن‌ها شمارش اعداد را یاد می‌گیرد، درواقع این بازی توجه ویژه‌ای به آموزش اعداد از طریق بازی‌های راحت و ملایم دارد. 

این بازی برای کودکان پیش‌دبستانی ایده‌آل است چرا که آن‌ها را برای سال‌های بعدی که با ریاضیات و اعداد آشنا می‌شوند به خوبی آماده می‌کند. این بازی در محیطی کاملاً شاد و موزیکال به فرزند شما اعداد و شمارش و مرتب‌سازی آن­ها را می‌­آموزد، با بالا رفتن مراحل ستاره‌هایی دریافت می‌کند که برای او تشویق‌کننده خواهند بود وبا موسیقی زیبا و جلوه‌های صوتی در کنار آموزش او را هم  سرگرم می‌­کند و برای او کسل کننده نخواهد بود. از دلایل دیگری که باعث شده این بازی از بهترین بازی های آموزشی محسوب شود راوی بازی است که به صورت حرفه‌ای هفت زبان را پشتیبانی می‌کند و در نتیجه کودک می‌تواند اعداد را در زبان‌های دیگر هم یاد بگیرد. بازی‌های دیگری هم در Farm 123  وجود دارد که با پرداخت هزینه‌ کمی قابل خرید هستند ولی درصوتی که به آن‌ها نیاز ندارید می‌توانید این بخش را غیرفعال کنید.دانلود بازی Farm 123 – Learn to count از گوگل پلیدانلود بازی Farm 123 – Learn to count از اپ استور

بازی Lingokids؛ از بهترین بازی های آموزشی برای آموزش زبان انگلیسی

بازی Lingokids؛ از بهترین بازی های آموزشی برای آموزش زبان انگلیسی

این اپلیکیشن برای کودکان 2 تا 8 ساله طراحی شده که با تعامل و تمرین و همچنین استفاده از ابزاری که توسط دانشگاه آکسفورد طراحی شده می‌­تواند به خوبی زبان انگلیسی را به فرزند شما آموزش دهد. آموزش‌­ها از طریق ویدئو و موزیک و بازی انجام می‌­شوند که هم باعث تقویت شنیدن و هم تقویت تلفظ  کلمات انگلیسی در کودک شما می‌­شود. ناگفته نماند که در این برنامه هرگونه تبلیغاتی که می‌­تواند باعث پرت شدن حواس کودک شما حین یادگیری بشود هم وجود ندارد.

بدون شک این بازی از بهترین بازی های آموزشی در حیطه زبان است. زمانی که سرگرمی کودک بیشتر شود او انگیزه بیشتری برای ادامه دارد! این چیزی است که در این بازی خواهید دید. به کمک بازی Lingokids کودک شما حروف الفبای انگلیسی، نوشتن انگلیسی، دستور زبان، اعداد و… را از طریق بازی و سرگرمی می‌آموزد. 

در این بازی کودکان از طریق موسیقی و هنر زبان انگلیسی را می‌آموزند و حتی می‌توانند خلاقیت خود را هم از طریق موسیقی به چالش بکشند. خاص بودن این بازی زمانی آشکار می‌شود که شما با منطقه قابل دسترس برای والدین روبه‌رو می‌شوید. در این بخش شما می‌توانید از طریق یک جدول به میزان یادگیری فرزندتان دسترسی داشته باشید و میزان پیشرفت او را بررسی کنید.دانلود بازی Lingokids از گوگل پلیدانلود بازی Lingokids از اپ استور

کلام آخر

لیستی از بهترین بازی های آموزشی را برای کودکان شما در این مطلب آماده کردیم اما در نهایت پیشنهاد می‌­کنیم تا جای امکان در حین انجام این بازی­‌ها در کنار فرزند خود حضور داشته باشید تا هم بتوانید در فعالیت‌­ها با او همکاری کنید و هم بتوانید نظارت خودتان را داشته باشید. می‌­دانیم که استفاده  طولانی مدت از گوشی موبایل حتی برای استفاده از بهترین بازی های آموزشی با ضررهایی برای همه همراه است پس حتماً تایم مشخص و محدود برای کار با گوشی و آموزش کودک خودتان در نظر بگیرید.

منبع: weareteachers