کندی سرعت اینترنت می‌تواند یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلات تلفن‌های همراه باشد که همه ما آن را تجربه می‌کنیم. تصور کنید که قصد دارید پیامی در واتساپ ارسال کنید و یا حتی یک وب سایت خبری را بررسی کنید اما هیچ داده‌ای بارگذاری نمی‌شود. اگر چنین موقعیت‌هایی را تجربه کرده‌اید، شاید به دنبال راهی برای افزایش سرعت اینترنت گوشی خود باشید؛ در این صورت می‌توانید با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا روش‌هایی مفید برای افزایش سرعت اینترنت در انواع گوشی‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

سرعت اینترنت گوشی

سرعت اینترنت گوشی

امروزه اینترنت از زمانی که به سختی تحت شبکه‌های 2G و 3G و حتی برای دانلود فایل‌هایی با حجم 5 مگابایت به سختی کار می‌کرد، بسیار فاصله گرفته است؛ اما با این ‌حال، امروزه با وجود خدمات اینترنتی گسترده‌تر، همچنان در برخی مناطق و موقعیت‌ها با کندی سرعت اینترنت مواجه می‌شویم، اما این علت کندی اینترنت چیست؟ در برخی موارد ممکن است شرکت‌های مخابراتی نتوانند حجم عظیمی از ترافیک را مدیریت کنند؛ در مواردی ازاین‌دست تغییر در سیستم‌های مخابراتی از توان شما خارج است، اما شاید با انجام برخی روش‌ها بتوانید به افزایش سرعت گوشی خود کمک کنید.

تفاوت سرعت اینترنت در آیفون و اندروید

به‌طورکلی میزان سرعت اینترنت در گوشی‌های مختلف به عواملی مانند: نوع مودم، تراشه موبایل، فاصله از اپراتور، سرویس ارائه‌دهنده خدمات اینترنت و... بستگی دارد، اما در آزمایش‌های انجام‌شده مشخص شد که میزان سرعت اینترنت در برخی موارد مانند ایالات متحده تفاوت کمی دارد و در برخی نقاط کندتر از گوشی‌های اندرویدی است. درواقع می‌توان گفت که درگوشی‌های اندرویدی سرعت اینترنت بالاتر از مدل‌های مشابه آیفون است، اما این موضوع هیچ تأثیری در فروش گوشی‌های آیفون ندارد و این گوشی‌ها همچنان یکی از گران‌ترین و محبوب‌ترین نمونه‌های بازارند.

چگونه سرعت اینترنت گوشی را افزایش دهیم؟

چگونه سرعت اینترنت گوشی را افزایش دهیم؟

در ادامه می‌توانید روش‌هایی را برای افزایش سرعت اینترنت آیفون، سامسونگ، شیائومی و... را مشاهده کنید:

 • کش گوشی خود را پاک کنید.

ممکن است با خود فکر کنید کش چه ارتباطی با افزایش اینترنت گوشی دارد؟ درواقع کش نه‌تنها فضای داخلی گوشی شما را اشغال می‌کند، بلکه در کاهش سرعت اینترنت نیز تأثیر دارد. کش به‌طورکلی می‌تواند سرعت و فرآیندهای موبایل را کاهش دهد و این موضوع شامل سرعت اینترنت نیز می‌شود. اگر مدت زیادی است که حافظه پنهان یا کش گوشی خود را پاک نکرده‌اید، با امتحان کردن این روش می‌توانید شاهد افزایش سرعت اینترنت گوشی موبایل خود باشید.

 • برنامه‌های خود را ببندید.

گوشی‌های هوشمند امروزه از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای برخوردارند و می‌توانند عملکرد هوشمندی از خود ارائه دهند. این دستگاه‌ها حتی می‌توانند چندین برنامه را به‌طور هم‌زمان در پس‌زمینه اجرا کنند، اما این موضوع بر کاهش سرعت اینترنت گوشی شما تأثیرگذار است؛ ازاین‌رو برنامه‌های اضافی را ببندید و تغییر سرعت اینترنت گوشی خود را بررسی کنید.

 • به‌روزرسانی خودکار را غیرفعال کنید.

به‌روزرسانی‌های خودکار از دیگر مواردی هستند که در کاهش سرعت اینترنت تأثیرگذارند؛ این به‌روزرسانی‌ها بدون اطلاع شما در پس زمینه اجرا می‌شوند، اما شما می‌توانید تأثیر آن را بر سرعت اینترنت گوشی خود احساس کنید. بهتر است به‌روزرسانی خودکار را در گوشی خود غیرفعال کنید و آن را برای ساعت‌هایی که با گوشی موبایل خود، کار نمی‌کنید، تنظیم کنید.

 • از مرورگر و نرم‌افزارهای لایت استفاده کنید.

این کار تأثیر مستقیمی بر افزایش سرعت اینترنت گوشی شما ندارد، اما پهنای باند شما را بسیار کارآمدتر می‌کند؛ درواقع این برنامه‌ها داده کمتری مصرف می‌کنند و با افزایش کارایی داده تلفن همراه، می‌توانند تأثیر مفیدی بر سرعت اینترنت داشته باشند.

 • تنظیمات اینترنت گوشی موبایل خود را بازنشانی کنید.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که ممکن است بدون توجه شما در گوشی موبایلتان وجود داشته باشد، تنظیم پیش‌فرض و خودکار شبکه است که می‌تواند نقش مهمی در کاهش سرعت اینترنت داشته باشد. در چنین مواقعی تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که تنظیمات اینترنت گوشی موبایل خود را بازنشانی کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در قسمت تنظیمات به بخش شبکه‌های تلفن همراه بروید.
 2. گزینه انتخاب خودکار در قسمت اپراتورهای شبکه را غیرفعال کنید.
 3. شبکه تلفن همراه را با توجه به اپراتور ارائه‌دهنده خدمات اینترنت در گوشی موبایل خود، به‌صورت دستی انتخاب کنید.
 4. گوشی خود را ریستارت کنید.
 5. برنامه‌های اضافی را حذف کنید.

ممکن است گوشی موبایل شما از حافظه بالایی برخوردار باشد، بااین‌حال نگه‌داشتن فضای بالا در تلفن همیشه مفید است. برنامه‌هایی که مدتی است از آن‌ها استفاده‌ای ندارید، حذف کنید تا فضای بیشتری برای کارکرد بهتر تلفن ایجاد شود.

 • حالت متن را در مرورگر فعال کنید.

با استفاده از این قابلیت، دیگر هیچ تصویری حین استفاده از مرورگر بارگذاری نخواهد شد و تنها متن وب‌سایت نمایش داده می‌شود. این روش می‌تواند پهنای باند شما را ذخیره کرده و در افزایش سرعت اینترنت گوشی نقش داشته باشد.

 • از نرم‌افزارهای افزایش سرعت اینترنت استفاده کنید.

استفاده از این برنامه‌ها معمولاً توصیه نمی‌شود، اما اگر تمام روش‌های بالا را امتحان کردید و مشکل کندی سرعت اینترنت شما همچنان پابرجاست، راهی جز امتحان کردن بهترین برنامه های کنترل مصرف اینترنت ندارید. از بهترین برنامه‌های کنترل مصرف اینترنت و افزایش سرعت می‌توان موارد زیر را نام برد:

نرم‌افزارهای افزایش سرعت اینترنت اندروید:

 • Net Optimizer
 • Network Signal Speed Booster
 • Connection Stabilizer Booster
 • Internet Optimizer Pro
 • Speed Booster

نرم‌افزارهای افزایش سرعت اینترنت آیفون:

 • DNS Changer / Trust DN‪S

·       1.1.1.1: Faster Internet

 • Network Analyzer Lite
 • iNet

راه‌حل ‌های سریع برای افزایش سرعت اینترنت گوشی

راه‌حل ‌های سریع برای افزایش سرعت اینترنت گوشی

این روش‌ها می‌تواند در افزایش سرعت اینترنت گوشی، در مواقعی که به‌صورت ضروری به اینترنت نیاز دارید، مؤثر باشد:

 • شارژ کردن گوشی

یکی از سریع‌ترین راه‌حل‌های افزایش سرعت اینترنت گوشی، پر کردن باتری است؛ درواقع وقتی‌که اتصال اینترنت ضعیف است، جستجوی سیگنال می‌تواند باتری را تخلیه کند، بنابراین تکمیل کردن شارژ گوشی می‌تواند در جلوگیری از آسیب به گوشی شما کمک کند و در اوج کارایی برای افزایش سرعت اینترنت باشد.

 • موقعیت خود را تغییر دهید.

اگر در خانه هستید به محیط بیرون بروید، همچنین قرار گرفتن نزدیک بالکن و پنجره نیز می‌تواند در افزایش سرعت اینترنت گوشی تأثیر داشته باشد. درواقع برخی از مصالح ساختمانی در دریافت سیگنال‌های اینترنت تداخل دارند، بنابراین خروج از منطقه‌ای که با این مواد سر و کار دارد، می‌تواند در دریافت سیگنال نقش مؤثری داشته باشد.

علاوه بر این قرار گرفتن در مناطق پر ارتفاع نیز به افزایش سرعت اینترنت کمک می‌کند، بنابراین اگر در خانه هستید می‌توانید به بالای پله‌ها و سطوح مرتفع رفته و سیگنال خود را مجدداً بررسی کنید.

روش های اختصاصی برای افزایش سرعت در انواع موبایل ها

اگر روش‌هایی پیش‌ازاین به‌طورکلی برای افزایش سرعت اینترنت گوشی بیان کردیم برای شما مؤثر نبود، می‌توانید از روش‌های اختصاصی که برای هر مدل گوشی بیان شده است، استفاده کنید:

 • افزایش سرعت اینترنت گوشی سامسونگ

به‌طورکلی می‌توان گفت برای افزایش سرعت اینترنت گوشی سامسونگ:

 1. کش گوشی را پاک کنید.
 2. برنامه‌های غیرضروری را ببندید یا به‌کلی حذف کنید.
 3. گزینه Loading Maximum Data را فعال‌سازی کنید.
 4. اینترنت گوشی را روی شبکه 3G یا 4G تنظیم کنید.
 5. یک مرورگر سریع انتخاب کنید.
 6. افزایش سرعت اینترنت آیفون

برای افزایش سرعت اینترنت آیفون نیز می‌توانید روش‌های زیر را علاوه بر روش‌های ذکرشده در ابتدای مطلب، امتحان کنید:

 • به‌روزرسانی‌های خودکار را غیرفعال کنید.

برای این کار می‌توانید به تنظیمات آیتونز استور و اپ استور مراجعه کنید و گزینه استفاده از داده تلفن همراه را غیرفعال کنید.

 • اعلان‌های غیرضروری آیفون را غیرفعال کنید.

اپ های مختلفی به‌طور روزانه اخبار و بنرها را به‌صورت نوتیفیکشن برای شما ارسال می‌کنند، غیرفعال کردن این اعلان‌ها می‌تواند از مصرف داده‌های اضافه برای بارگذاری آن‌ها جلوگیری کرده و تمرکز ترافیک را بر قسمت‌های مهم‌تر هدایت کند.

 • افزایش سرعت اینترنت گوشی شیائومی

اگر موبایل شیائومی دارید و متوجه کاهش سرعت و کندی اینترنت همراه خود شده‌اید، برای افزایش سرعت اینترنت گوشی شیائومی بهتر است راه‌حل‌های زیر را امتحان کنید:

 • به قسمت تنظیمات گوشی بروید و به بخش Wifi وارد شوید.
 • روی گزینه Wifi Assistant کلیک کنید.
 • سوئیچ سمت راست را فعال‌سازی و حالت extreme را انتخاب کنید.

این ترفند می‌تواند در افزایش سرعت گوشی شیائومی شما تأثیر بسزایی داشته باشد و در پی آن عملکرد گوشی نیز روان‌تر خواهد بود. 

کلام آخر

در این مقاله روش‌های مختلف افزایش سرعت اینترنت گوشی را برای شما بیان کردیم، امیدواریم مطالب ذکرشده برای شما مفید بوده باشد. اگر شما هم روش دیگری برای افزایش سرعت اینترنت در انواع گوشی‌ها می‌شناسید می‌توان با اشتراک‌گذاری آن در قسمت نظرات به رفع مشکل بسیاری افراد کمک کنید.