از جمله ژانرهای بازی که می‌توان آن را اختصاصی گوشی‌های موبایل در نظر گرفت سبک بازی دویدنی است. بهترین بازی های گوشی طی دوره‌های مختلف از دسته‌های بازی دویدنی اندروید و iOS و بازی دویدنی آنلاین بوده‌اند. بر روی صفحه‌نمایش‌های لمسی متناسب گوشی‌ها بازی دویدنی لذت‌بخش‌ترین عملکرد را دارد. ما در اینجا با همراهی شما بهترین بازی های دویدنی موجود برای اندروید و iOS را بررسی کرده و لینک‌های دانلود هرکدام را ذکر خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بازی دویدنی چیست و چه عملکردی بر روی پلتفرم گوشی اندروید و iOS دارد؟

بازی دویدنی Runner Game، Autorunner به معنی دونده خودکار و یا Endless Runner Game نیز نامیده می‌شود که در پلتفرم‌های بین‌المللی به ژانر آنها اطلاق می‌شود. در این سبک از بازی‌ها بازیکن در نقش یک دونده بدون توقف در حال دویدن است و سرعت او نیز به‌تدریج افزایش می‌یابد و بر درجه سختی بازی می‌افزاید. هیجان فراوان و پیش‌بینی‌ناپذیر بودن اکشن‌ها در بازی دویدنی در کنار سرعت مداوم حرکت بازیکن لذت تجربه گیم‌پلی را روی پلتفرم‌های شخصی مثل گوشی و تبلت دوچندان می‌کند. چرا که کنترل صفحه‌نمایش همزمان با اجرای حرکات اکشن و کنترل بازی، احاطه بازیکن برای یک گیم‌پلی بی‌نقص و روان را افزایش می‌دهد. با اینکه نسخه‌های بازی دویدنی برای کنسول‌های دیگر نیز موجود است اما بنظر می‌رسد بهترین عملکرد آن در گوشی‌های هوشمند قابل مشاهده است. 

ویژگی ها و برتری های سبک بازی دویدنی

ویژگی ها و برتری های سبک بازی دویدنی

خصوصیات سبک بازی دویدنی چیست؟ ویژگی‌هایی هستند که عناوین مربوط به بازی دویدنی را در دسته بهترین بازی های اندروید و بهترین بازی های آیفون قرار داده است. در اینجا به بررسی مشخصات و برتری‌های سبک بازی دویدنی می‌پردازیم اما پیش از آن مهمترین و متفاوت‌ترین ویژگی این سبک از بازی‌ را نام می‌بریم: «بی‌نهایت بودن بازی!». در میان عناوین موجود در ژانر بازی دویدنی بسیاری هستند که تحت عنوان بازی دویدنی بی‌نهایت یا Endless Runner Games شناخته می‌شوند. این ویژگی منحصربه‌فرد بازی دویدنی است که می‌تواند هرگز نقطه پایان نداشته باشد، یا درصورتی‌که محوریتی براساس داستان دارد ماجرای آن به پایانی نمی‌رسد. این دونده اصلی بازی است که فارغ از انتهای داستان فقط در حال دویدن و حرکات آکروباتیک است. نظیر چنین موقعیت مدرنی در بازی‌های سبک دیگر کمتر شناخته شده است.

پایان‌ بندی بی نهایت و انعطاف سبک بازی دویدنی در ترکیب با سبک های دیگر

برخی از عناوین بازی دویدنی پایان مشخصی دارند اما گیم‌پلی و مکانیک بازی بعد از پایان داستان ادامه دارد و بازی هیچگاه شما را ملزم به پایان کار نمی‌کند. ژانر «دونده بی‌پایان» بهترین عنوانی است که می‌توانیم برای بازی دویدنی انتخاب کرد. در ادامه از لحاظ تعدد کاربران و همچنین تعداد بازی کردن و دوباره بازی کردن‌ها، بازی دویدنی برتری شاخصی نسبت به دیگر ژانرهای پرطرفدار امروزی دارد. چرا که در این ژانر بارها بازی کردن مراحل هدف اصلی ساخت بازی است.

بازی دویدنی قابلیت ترکیب با سبک‌های دیگر مثل نقش‌آفرینی (Autorunner RPG)، اکشن و یا شوتر را دارد و در برخی عناوین به سبک رقابت رانندگی با موتور یا اتومبیل (Racing Autorunner) نزدیک می‌شود. در بعضی از بازی‌های دویدنی پیشروی بازیکن با مکانیک تعقیب و گریز در هم می‌آمیزد. در این بازی‌ها تلاش برای حفظ سرعت و گریختن از تله‌ها و موانع ناگهانی با تجربه هیجان‌آور و پرتشویش «تعقیب شدن» همراه می‌شود که این دویدن مداوم را لذت‌بخش‌تر می‌کند. اما تا جایی که این حرکت و دوندگی مداوم در یک مسیر بی‌پایان برقرار باشد می‌توان با در نظر گرفتن سیستم کنترلی بازی آن را در دسته بازی دویدنی قرار داد.

خلاقیت بالا در بخش ‌های بصری و مکانیک و تنوع بالای عناوین

خلاقیت بالا در بخش ‌های بصری و مکانیک و تنوع بالای عناوین

به دلیل ساختار پاسخده و یکسان بسیاری از عناوین سبک بازی دویدنی، امکان ظهور خلاقیت بیشتر در بخش‌های دیگر بازی مهیا شده است. در ساخت چنین بازی‌هایی گرافیک هنری و جلوه‌های بصری، مکانیک‌های متنوع و نوآورانه برای پیشبرد بازی، و یا داستان‌های غریب و جذاب با جلوه‌های صوتی ویژه مورد توجه قرار گرفته است. تعداد زیادی از عناوین درخشان و بسیار سرگرم‌کننده و رقابت‌آفرین با گرافیک‌های متنوع، طراحی شخصیت‌های متفاوت، داستان‌ها و فضاسازی‌ها و رنگهای مختلف وجود دارد که آرشیوی غنی از انواع بازی‌های دویدنی به وجود آورده تا از میانشان انتخاب کنید.

گیم‌ پلی رضایت بخش و ماهیت مکانیک بازی دویدنی

وقتی در مورد سبک خاصی از بازی صحبت می‌کنیم که در آن دویدن و حفظ سرعت و انجام حرکاتی مثل پرش، خم شدن، چرخش در هوا و لیز خوردن اصول اصلی و ماهیت مکانیکی گیم‌پلی را شکل داده است. بازی دویدنی به واسطه ماهیت گیم‌پلی سریع و اعتیادآور و نیز کنترل‌های بسیار ساده آن کیفیتی برای بازیکن ایجاد می‌کند که در آن چیزی از جنس حس رهایی و پیشروی لذت‌بخش وجود دارد. این ویژگی ممتاز بازی دویدنی را تبدیل به یک ژانر پرطرفدار و قابل دسترس کرده است.

اگر در اینجا بخواهیم هدف و مکانیزم یک بازی دویدنی را به شکل ساده شرح دهیم هدف بازیکن حفظ سرعت بالا و تمرکز بر حرکت روبه‌جلو، هدایت و کنترل کاراکتر بازی در مسیرها و برابر موانع مختلف با انجام پرش، حرکات آکروباتیک، بالا رفتن و دویدن روی دیوار و دیگر حرکات نمایشی است. این فرآیند اگر به درستی انجام شود مدت دویدن و بقای شما افزایش می‌یابد و امتیازات بازی هم بر اساس این کمیت اعلام می‌شود. شاید بسیاری از شما با عناوین محبوب این سبک مثل Temple Run، Subway Surfers و Sonic آشنایی داشته باشید یا حتی آن‌ها را بازی کرده باشید اما ما در اینجا قصد داریم در کنار عناوین محبوب این سری بهترین بازی‌های دویدنی برای اندروید و iOS را دسته‌بندی کنیم. می‌توانید از میان ۱۰ عنوان از بهترین بازی های ایفون و اندروید دویدنی را به‌صورت آنلاین یا آفلاین انتخاب کنید. 

بهترین بازی های دویدنی آنلاین و آفلاین برای اندروید و iOS

در انتخاب این ۱۰ عنوان ملاک اصلی کیفیت و ارزش فنی هرکدام در کنار عامل مهم محبوبیت در نظر گرفته شده است. محبوبیت و پذیرش بالای مخاطبان برای یک بازی دویدنی جدای مسائل تکنیکی و مزیت‌های بصری به جوهره سرگرمی‌بخش هسته بازی برمی‌گردد که مجموعه‌ای از تمام ویژگی‌ها و مشخصات عملکردی در کنار تمام جزئیات و جلوه‌های بصری است. تقریباً تمام بازی‌های منتخب رایگان یا با پرداخت درون‌برنامه‌ای هستند و برای هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS در دسترس هستند.

۱. بازی Vector 2

بازی Vector 2

نسخه امروزی بازی پارکور پرطرفدار Vector همان اصول و فضای آشنا را دنبال می‌کند. بازی Vector 2 مثل نسخه اصلی که خالق استفاده از پارکور دوبعدی در بازی دویدنی بوده است، دارای خلاقیت‌های بالا در گیم‌پلی و پیشرفت‌های مکانیکی بسیار زیادی است. تنها کار دویدن مدام و استفاده دقیق و به‌موقع از حرکات آکروباتیک برای گذشتن از موانع است. البته با حرکات محاسبه‌نشده و اتفاقی نمی‌توان مراحل چالش‌برانگیز Vector را پشت‌سر گذاشت. 

نزدیک ۲۰ سطح مختلف برای سختی ماموریت‌ها یا چالش‌های بازی وجود دارد که در آن رتبه‌بندی امتیاز همه بازیکنان نیز ارائه می‌شود. یادگیری و مهارت در بازی دویدنی وکتور آسان است، مثل داستان سرراست و موقعیت ساده بازیکن در بازی که درحالی‌که تحت‌تعقیب است باید با سرعت بالا از پشت‌بام‌ها، مسیرهای سخت و موانع متعدد بگذرد.دانلود بازی Vector 2 از گوگل پلی

دانلود بازی Vector 2 از اپ استور

۲. بازی Temple Run 2

بازی Temple Run 2

بازی پرسابقه و محبوب Temple Run یکی از اولین بازی‌های دویدنی بوده است که بسیار از آن استقبال شد. Temple Run خود عامل محبوبیت ژانر بازی دویدنی اندروید و iOS و باعث توجه به عرصه بازی‌های سریع و تکنیکی برای گوشی‌های هوشمند شد. بعد از آن بازی‌های زیادی با الگوبرداری و تقلید از این بازی ساخته شد که بهترین نمونه میان آن‌ها بازی Minion Rush است. داستان بازی از این قرار است که بازیکن در جنگل‌ها و مخروبه‌های باستانی و معبدهای استوایی در حال فرار از یک میمون غول‌آسا است. یک مجسمه یا بت طلسم‌شده در اختیار بازیکن است که دشمن اصلی دنبال آن است. 

چالش‌های عبوری زیاد، آبشارها و مسیرهای سرسره‌ای آبی، زیپ‌لاین‌ها و پرش‌های بلند از پرتگاه‌ها و انواع دیگری از موانع بازی Temple Run را بسیار لذت‌بخش و اعتیادآور کرده است. برای پاداش در مسیر و نقاط خاص سکه‌ها، جواهرات، قدرت‌های جادویی و آیتم‌های دیگری تعبیه شده است که روند بازی دویدنی را ارزشمند و هدفمند کرده است. در این میان جلوه‌های بصری و مناظر طبیعی Temple Run 2 پیشرفت قابل‌توجهی کرده و شخصیت‌های متعددی برای انتخاب به آن اضافه شده است که بصورت روزانه آپدیت می‌شوند و هرکدام مهارت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند.دانلود بازی Temple Run 2 از گوگل پلی

دانلود بازی Temple Run 2 از اپ استور

۳. بازی Alto’s Odyssey

بازی Alto’s Odyssey

داستان بازی دویدنی معمولاً برای یک کاراکتر اصلی اتفاق می‌افتد. از این رو شخصیت‌پردازی و خلق داستانی جذاب با محوریت کاراکتر اصلی اهمیت زیادی دارد. سری بازی مربوط به کاراکتر Alto از شرکت Snowman تمرکز اصلی خود را بر داستان با محوریت شخصیت Alto قرار داده است که یک ماجراجوی جستجوگر است و با اسکیت یا اسنوبرد (Snowboard) در کوهستان‌های پربرف و مناطق طبیعی دیگر بازی پیشروی می‌کند. نسخه اول Alto’s Adventure نام داشت که با استقبال فراوان مخاطبان روبرو شد و در سال ۲۰۱۸ نسخه Alto’s Odyssey روانه بازار شده است. سرعت بالا و کنترل دقیق نقش کلیدی در پیشبرد بازی Alto’s Odyssey دارد چرا که سیستم حرکتی بازیکن با اسنوبرد مهارت و تکنیک مخصوص به‌خود را نیاز دارد. 

در این بازی دویدنی دشمنان نیز دست به تعقیب شما می‌زنند و برای پشت‌سر گذاشتن موانع میان مسیر باید دید وسیع و پیش‌بینی‌کننده داشته باشید. بر فراز کوهستان‌های برفی یا تپه‌های شنی، میان دره‌های عمیق و معابد پنهان در جنگل‌ها، با پرواز سوار بر بالن‌های هوای گرم و بالای صخره‌های بزرگ و مرتفع باید به جستجو در اسرار بی‌شمار صحرا بپردازید و در مسیر دویدن خود در طبیعت استوایی از میمون‌های ماداگاسکاری بدجنس فرار کنید.دانلود بازی Alto’s Odyssey از گوگل پلی

دانلود بازی Alto’s Odyssey از اپ استور

۴. بازی Minion Rush: Despicable Me Official Game

بازی Minion Rush: Despicable Me Official Game

کاراکترهای بامزه کوچک زرد رنگ که در سری انیمیشن‌های Despicable Me شناخته شدند اکنون به عنوان نقش اصلی و در قالب بازی رسمی این فیلم از طرف استودیوی معروف Gameloft SE به بازار بازی‌ها وارد شدند. مینیون‌ها اکنون جایگاه خود را در سبک بازی دویدنی و بهترین بازی های گوشی پیدا کرده‌اند. Minion Rush یک بازی دویدنی بسیار سرگرم‌کننده و پرجنب‌وجوش است با کاراکترهای قابل‌انتخاب مینیونی متعدد و قابلیت‌های متنوع و زیاد که برای موفقیت در ماموریت‌ها استفاده می‌شود. 

حضور شخصیت‌های کارتونی دوست‌داشتنی و ساختار و محیط بازی به‌گونه‌ای متنوع، رنگارنگ و جذاب است که بازی مناسب رده سنی خردسال بنظر می‌رسد، اما کاربران خردسال تا بزرگسالان از انجام چالش‌های پرسرعت بازی دویدنی Minion Rush لذت می‌برند. ماموریت‌ها حالت‌هی مختلف دارند و رقابت‌های سرعتی یا ثبت رکورد از جمله قالب‌های پرطرفدار بازی دویدنی Minion Rush است.دانلود بازی Minion Rush: Despicable Me Official Game از گوگل پلی

دانلود بازی Minion Rush: Despicable Me Official Game از اپ استور

۵. بازی Sonic Dash 2: Sonic Boom

بازی Sonic Dash 2: Sonic Boom

محبوب‌ترین شخصیت قابل‌بازی در میان شخصیت‌های بازی طی نسل‌های متمادی و در اوایل دوران فراگیر شدن بازی‌های رایانه‌ای در اختیار Sonic بوده است. حتی آیکن کاراکتر سونیک به‌شکل نمادین معرفی‌کننده شرکت سازنده یعنی SEGA و پس از آن کمپانی Sony نیز بوده است. شخصیتی که از قضا به سرعت زیاد و فرز و چابک بودن شناخته می‌شود و این زمینه شکل‌گیری بازی دویدنی Sonic Dash است. به‌عبارت دیگر Sonic همیشه کاراکتر یک دونده آماده و مشتاق برای دویدن مسیر و جمع‌آوری حلقه‌های طلا، دور زدن و عبور از موانع و حمله سریع به دشمنان بوده است. SEGA با همراهی این جوجه‌تیغی آبی‌رنگ فرز و سریع این‌بار به پلتفرم‌های اندروید و iOS بر روی گوشی‌های هوشمند بازگشته است.

شخصیت‌های بازی همه شخصیت‌های سریال تلویزیونی جدید Sonic Boom هستند که قابلیت تعویض حتی در میانه رقابت را دارند. می‌توانید با سه کاراکتر در حالت بازی تیمی به رقابت بپردازید. Sonic Dash 2 سریع و سرگرم‌کننده است و از لحاظ بصری نیز مناظر سه‌بعدی شگفت‌انگیزی خلق کرده است. در ادامه می‌توانید بازی را برای اندروید یا iOS دانلود کنید.دانلود بازی Sonic Dash 2: Sonic Boom از گوگل پلی

دانلود بازی Sonic Dash 2: Sonic Boom از اپ استور

۶. بازی Subway Surfers

بازی Subway Surfers

بازی Subway Surfers از پر دانلودترین بازی‌های این سبک است که از آغاز محبوبیت سبک بازی دویدنی مورد توجه بازیکنان بوده است. Subway Surfers در دسته بازی دویدنی بی‌نهایت قرار می‌گیرد و در آن نقش یک نوجوان اسکیت‌سوار را دارید که در راهروهای ایستگاه‌های مترو، روی ریل‌ها و مسیرهای مختلف در حال فرار از یک مامور امنیتی است. موانع و چالش‌های میان مسیر با سکه‌های طلا به‌عنوان پاداش همراه شده است و تعادل مطلوبی در مکانیزم تلاش و پاداش بازی وجود دارد که بازی پرجنب‌وجوش و سریع Subway Surfers را محبوب کاربران کرده است. 

طبق قواعد بازی دویدنی بهترین کنترل برای این سبک بازی‌ها کنترل لمسی به چپ و راست و جهت‌های بالا و پایین است که برای حرکت در عرض مسیر یا پرش و سرخوردن استفاده می‌شود. بازی دویدنی Subway Surfers نیز از این سیستم کنترلی بهره می‌گیرد. جلوه‌های بصری و تعداد و تنوع کاراکترهای قابل بازی از سال ۲۰۱۴ که سال عرضه بازی بوده تا به‌حال پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته است. برای استفاده از همه کاراکترهای مختلف قابل‌بازی باید هر کدام را آزاد کنید یا اصطلاحاً قفل‌شان را باز کنید.دانلود بازی Subway Surfers از گوگل پلی

دانلود بازی Subway Surfers از اپ استور

۷. بازی Sky Dancer Run

بازی Sky Dancer Run

Sky Dancer در میان صخره‌ها و در ارتفاعات بلند، با پرش از دره‌‌های عمیق و صخره‌نوردی و سرعت پیش می‌رود. ارتفاعات و نقاط پرش زیاد و متنوعی در مسیر بازی هست که اساس گیم‌پلی و نیز هویت بازی را شکل می‌دهد چراکه Sky Dancer همانطور که از عنوانش پیداست «رقصنده‌ای در آسمان» است که با حرکات زیبای آکروباتیک و پرش‌های شگفت‌انگیز از مسیر‌های خطرناک به سلامت عبور می‌کند. کاراکترهای مختلفی برای انتخاب در این بازی دویدنی وجود دارد و جلوه‌های بصری یکدست، ملایم و هماهنگ بازی با رنگ‌های قدرتمند و آرامش‌بخش لذت تجربه Sky Dancer Run را در طی مسیرهای سریع و چشم‌نواز دوچندان می‌کند.

بازی همیشه از روی زمین آغاز می‌شود و در طی هر مسیر با سرعت زیاد و پرش‌های بسیار بلند و حرکات پارکور دیدنی، قسمت‌های زیادی از بازی در میان ابرها و ارتفاعات با گذر از موانع و هدایت حرکت شخصیت دنبال می‌شود. چالش‌ها و موانع رودررو در بازی از درجه سختی بالایی برخوردارند و می‌توانید با کسب مهارت و امتیاز و سکه‌ از قابلیت‌هایی مثل قدرت جذب سکه‌ها، سرعت چند برابر، پرش‌های قدرتمند و کنترل‌شده و دیگر توانایی‌ها برای غلبه بر سختی بازی استفاده کنید.دانلود بازی Sky Dancer Run از گوگل پلی

دانلود بازی Sky Dancer Run از اپ استور

۸. بازی Jetpack Joyride

بازی Jetpack Joyride

این بازی مکانیک سرگرم‌کننده و روانی دارد که برای رفع خستگی و گذران اوقات کسل‌کننده بهترین انتخاب است. Jetpack Joyride توسط خیل عظیمی از کاربران بازی شده است و از جمله پرطرفدارترین عنوان‌ها در سبک بازی دویدنی به‌شمار می‌رود. در این بازی با به‌کارگیری جت‌پک‌های مختلف می‌توانید در هوا معلق شده و در حرکت باشید. در مسیر بازی باید از برخورد با اشیا دوری کنید و آبجکت‌های امتیازآور و سکه‌های طلا را جمع‌آوری کنید. چالش‌های بسیار سرگرم‌کننده در طول مسیر و گیم‌پلی روان و ساده آن باعث شده تا Jetpack Joyride بسیار روان و لذت‌بخش باشد. جلوه‌های بصری متناسب با ماهیت کمیک‌گونه بازی بسیار درخشان و خوش‌رنگ‌ولعاب کار شده است. جت‌پک‌ها و همچنین ظاهر شخصیت‌ها قابلیت شخصی‌سازی دارند و می‌توانید خود را به ابزارهای پیشرفته‌تری نیز مجهز کنید و تهاجمی‌تر پیش بروید.دانلودبازی Jetpack Joyride از گوگل پلی

دانلود بازی Jetpack Joyride از اپ استور

۹. بازی Super Mario Run

بازی Super Mario Run

عنوان Super Mario را می‌توانیم شناخته‌شده‌ترین، پرسابقه‌ترین و جزء نخستین بازی‌های موفق سبک آرکید نامید که در نسل‌های بعد در ژانرهای مختلف برای کنسول‌های خانگی و کامپیوتر عرضه شده است. اما در سبک بازی دویدنی Super Mario Run یک رانِر بی‌نهایت چالش‌برانگیز است که در دنیای کلاسیک ماریو و با نقشه‌های بزرگ و ماموریت‌های متنوع ساخته شده است. در سوپر ماریو باید مدام در حرکت باشید، به‌سرعت ضربه بزنید یا چرخش‌ها و پرش‌های مخصوص ماریو را انجام دهید. با جمع‌آوری امتیاز و سکه‌ها در بازی و همچنین با پرداخت درون‌برنامه‌ای می‌توانید بخش‌های مختلف بازی را که قفل هستند باز کنید و انجام دهید. Super Mario Run بصورت آنلاین انجام می‌شود و حالت‌های مختلفی دارد که حالت چندنفره و حالت رقابتی Toad Rally از بهترین مودهای آن است.دانلود بازی Super Mario Run از گوگل پلی

دانلود بازی Super Mario Run از اپ استور

۱۰. بازی Into the Dead 2: Zombie Survival

بازی Into the Dead 2: Zombie Survival

بازی Into the Dead برای اولین بار ژانر ماجراجویی اول‌شخص شوتر را با سبک بازی دویدنی ادغام کرد و با داستانی حول محور شرایط آخرالزمانی و حمله زامبی‌ها یک عنوان نفس‌گیر و جذاب عرضه کرده است. شما باید مسیر خود را از میان هزاران زامبی باز کنید و آن‌ها را با سلاح و مهمات یا به روش‌های متنوع بکشید تا به نقطه امن برسید. تعداد زیادی از انواع سلاح‌ها و آیتم‌ها با قابلیت شخصی‌سازی در بازی وجود دارد و همچنین بخش‌هایی از داستان بازی در نسخه جدید به تصمیمات و اعمال شما بستگی پیدا می‌کند.  Into the Dead 2با بهبود گرافیک بازی و مکانیک کنترلرها بازی را بهبود بخشیده است و آیتم‌های جدید و به‌روزی در اختیار کاربران قرار داده است.دانلود بازی Into the Dead 2: Zombie Survival از گوگل پلی

دانلود بازی Into the Dead 2: Zombie Survival از اپ استور

منبع: naijaknowhow