بسیاری از مواقع، افراد به صورت اشتباه و با انتخاب گزینه‌ی نادرست، در هنگام اعمال تغییرات در گوشی اندرویید خود، پیغام های مهم خود را پاک کرده و بعد از آن دیگر فکر می‌کنند که امکانی برای بازیابی ارسال پیامک پاک شده وجود ندارد. اول از همه باید توضیحی درباره پاک شدن پیام ها در سیستم های دیجیتالی، چه در گوشی های اندروید و چه در گوشی های آیفون بدهیم. وقتی یک پیغام در گوشی شما دریافت می‌شود و آن را در لیست پیام ها مشاهده می‌کنید، با پاک کردن آن در اصل این پیغام پاک نمی‌شود.

تمام اطلاعاتی که در گوشی شما وجود دارند، همگی در حافظه اصلی گوشی به صورت ذخیره‌سازی شده انباشته شده‌اند. از اولین پیغام هایی که در اولین روزهای خرید گوشی خود دریافت کرده‌اید، تا آخرین پیام‌ها، همگی در گوشی شما وجود دارند. اما در هنگامی که شما یک پیامکی را در گوشی خود پاک می‌کنید، در حقیقت شما نمایش آن را در لیست پیغام های خود به صورت غیر فعال در می‌آورید و در اصل هیچ پیامی را شما در گوشی خود به صورت کامل از بین نمی‌برید.

اما در مواردی نیز شرایطی وجود دارد که با پر شدن حافظه داخلی گوشی، پیامک های جدید جایگزین پیام های قدیمی می‌شوند، که خوب در این صورت دیگر دسترسی به آنها نخواهید داشت. نکته بسیار مهمی که در مورد "ریکاور" و یا بازیابی پیامک پاک شده وجود دارد، این است که در هنگام پاک شدن پیغام، باید بسیار مراقب باشید تا فایل های جدیدی را وارد گوشی خود نکنید تا اطلاعات دیتای جدید بر روی پیغام قدیمی شما نوشته نشود.

زیرا در این صورت دیگر هیچگونه نمی‌توان به اطلاعات از بین رفته دسترسی داشت. اما باید گفت که روش‌ها و راه‌های بسیار زیادی برای بازیابی پیامک پاک شده وجود دارد، که امروز در این مطلب به انواع اقسام روش های بازیبابی پیام های پاک شده چه در حافظه اصلی گوشی و چه در سیم کارت، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

چگونه پیامک حذف شده را بازیابی کنیم؟

چگونه پیامک حذف شده را بازیابی کنیم؟

راه های متنوعی برای بازیابی پیامک پاک شده وجود دارد و در مورد گوشی های اندروید به واضح ترین آنها، یعنی استفاده از سیستم (بک آپ) گوگل اندروید، باید اشاره کرد. از معروف ترین و متداول ترین برند‌ها، گوشی سامسونگ و همینطور گوشی شیائومی، هر دو قابلیت استفاده از این سیستم پشتیبانی‌گیری، به صورت یکسان در دسترس کاربران قرار داده‌اند. اگر در منوی گوشی اندرویدی خود کمی گشته باشید، گزینه‌ای به نام (Google Drive) را می‌توانید مشاهده کنید.

این نرم افزار، در اصل یک حافظه ابری است. به این معنا که هر کاربر اندرویدی می‌تواند حجمی خاص از یک فضای اینترنتی را به صورت شخصی در اختیار داشته باشد و اطلاعات و فایل های شخصی خودش را در آن انبار کند. بعد از اینکه گوشی خودتان را بعد از خرید، راه‌اندازی می‌کنید به احتمال زیاد قابلیت بازیابی گوشی خودتان را فعال نگه داشته‌اید. اگر این گزینه را فعال نکرده‌اید و از سر کنجکاوی و نه ضرورت؛ این مطلب را مشاهده می‌کنید، به شما پیشنهاد می‌دهیم که همین الان به سراغ تنظیمات گوشی خود رفته و گزینه بازیابی اطلاعات در گوگل درایو را فعال نمایید. این تنظیمات به شما (به گوشی اندروییدی) اجازه می‌دهد که هر روز نسخه‌ای از اطلاعات شما را، در فضای ابری ذخیره سازی کند.

البته باید این را در نظر داشته باشید که پشتیبانی گیری از پیامک های شما، باید بعد از این که گوشی با گوگل درایو متصل شده و یک نسخه بک آپ را ذخیره کرده باشد، اتفاق بی‌افتد. در غیر این صورت، پیغامی که چند لحظه پاک شده‌است ممکن است اصلا فرصتی برای پشتیبانی و بک آپ گیری نداشته باشد که بتوانید آن را در گوگل درایو پیدا کنید. در هر صورت اگر گزینه گرفتن بک آپ در گوشی شما روشن باشد و شما بخواهید پیام های قدیمی خودتان را بارگیری کنید، حتما می‌توانید آن را در گوگل درایو خود پیدا کنید.

آموزش بازیابی پیامک پاک شده، توسط گوگل درایو گوشی های اندروید

به منوی اپلیکیشن های گوشی اندروییدی خود بروید و اپلیکیشن گوگل درایو(Google Drive) را پیدا کنید. در بالا سمت چپ، گزینه دکمه منوی برنامه که با سه خط افقی نشان داده شده است را لمس کنید تا منوی برنامه پدیدار شود. گزینه "Backups" را انتخاب کنید. اگر فقط با ایمیلی که گوشی خودتان را راه‌اندازی کرده‌اید، فقط گوشی خودتان را به عنوان یک دستگاه به آن وصل کرده باشید، گزینه های نمایش داده شده فقط نوع مدل دستگاه خودتان را نشان می‌دهد. ولی اگر دستگاه های دیگری با این ایمیل راه‌اندازی شده باشند، باید دستگاه مورد نظر خودتان را در میان گزینه‌ها انتخاب نمایید.

آموزش بازیابی پیامک پاک شده، توسط گوگل درایو گوشی های اندروید

 بعد از ورود به بک‌ آپ های دستگاه مورد نظر که گوشی شما می‌باشد، 4 گزینه با آیکون ابر مانندی نشان داده می شوند که در میان آنها شما گزینه SMS برای بازیابی پیامک پاک شده برایتان مهم می‌باشد. از این روش حتی برای بازیابی پیغام های قدیمی خود، با خرید گوشی جدید نیز می‌توانید استفاده کنید تا پیغام های گوشی قبلی در گوشی جدید نیز نمایان شوند.

آموزش بازیابی پیامک پاک شده، توسط گوگل درایو گوشی های اندروید

باز هم این نکته را به خاطر داشته باشید که بازیابی اطلاعات در این روش منوط به بک آپ گیری دستگاه شما، قبل از زمانی است که شما پیامک خودتان را حذف کرده‌اید.

بازیابی پیامک پاک شده، به کمک نرم افزار های جانبی

بازیابی پیامک پاک شده، به کمک نرم افزار های جانبی

شاید گشتن و پیدا کردن تنظیمات خاص برای بازگردانی پیامک های پاک شده از روی گوشی همراه، روشی نباشد که شما برای ریستور کردن پیغام های از دست رفته خود انتخاب می‌کنید. در این بین نرم‌افزار های جانبی و اپلیکیشن هایی نیز وجود دارند که با وجود در دست گرفتن تنظیمات گوشی و مجاز دانستن سطح دسترسی توسط شما به این نرم‌افزارها؛ بتوانند به خوبی این اطلاعات از دست رفته را بازیابی کنند. از پرطرفدارترین برنامه های بازیابی پیامک پاک شده، می‌توان به SMS Backup & Restore اشاره کرد که در ادامه به نحوه کار با این اپلیکیشن خواهیم پرداخت.

برنامه SMS Backup & Restore)) برای بازیابی پیامک پاک شده، در محیطی نرم‌افزاری

در بین برنامه هایی که در دسته بازیابی اطلاعات از دست رفته قرار دارند برنامه SMS Backup & Restore به شکل تخصصی بر روی بازیابی پیامک پاک شده از روی گوشی همراه، می‌تواند به خوبی و بدون دردسر های معمول و متداول روش های اشاره شده بالا، پیامک از دست رفته شده شما را بازیابی کند. این برنامه با دریافت بیش از 10 میلیون بار از استور اندروید و همینطور نمره خوبی که از عملکردش گرفته است، توصیه اول تیم ما برای برطرف کردن مشکلات مربوط به بازیابی پیامک پاک شده ست. در ابتدا می‌توانید این برنامه را از این لینک، در استور اندروید دریافت کرده و با انجام دستورات زیر، پیغام های خود را بازیابی کنید.

  • وارد نرم افزار SMS Backup & Restore)) شده و در ابتدا باید لیست مجوز های دسترسی برای دخالت این برنامه در حافظه داخلی و همینطور دفترچه تماس های تلفن را به آن بدهید. برای این کار در گوشی های فارسی زبان گزینه "مجاز است" و در گوشی های انگلیسی گزینه "Allow" را برای آن انتخاب کنید. در مرحله اول برنامه اجازه دسترسی به دفترچه تلفن و در مرحله بعدی  اجازه دسترسی به فایل های داخلی گوشی را از شما طلب می‌کند. دوبار دیگر این پیغام برای تعیین سطح دسترسی به تماس‌ها و پیغام‌ها نیز ظاهر می‌شود که در همه آنها باید دسترسی را برای این برنامه آزاد کنید.

برنامه SMS Backup & Restore)) برای بازیابی پیامک پاک شده، در محیطی نرم‌افزاری

  • وقتی به منوی اصلی برنامه SMS Backup & Restore بروید گزینه هایی از قبیل (Back Up now)  و همچنین ((Restore را مشاهده می‌کنید، که در بین آنها باید ((Back Up now را انتخاب کرده و در صفحه باز شده انتخاب کنید که چه مواردی را می‌خواهید شامل فایل قابل بازیابی خود قرار دهید. دو قسمت در گزینه های بازیابی، شامل "Messages" و همینطور "Phone Calls"   به شکل فایل هایی به فرمت xml آماده بارگیری از گوشی همراه شما هستند که نام فایل های آنها با تاریخ زمان بارگیری تعیین می‌شوند. در پایین صفحه نوع و نحوه بک آپ گیری را می‌توانید مشخص کنید که در بین گوشی های اندرویدی، بهترین روش، استفاده از Google Drive و حافظه مجازی است. ولی اگر از فضای مجازی نمی‌خواهید استفاده کنید، قابلیت های نرم‌افزار SMS Backup & Restore به شما اجازه می‌دهد تا فایل های مورد نظرتان را در (Dropbox) و یا اصلا در گوشی همراه خودتان ذخیره کرده تا بتوانید فایل های (.xml) را از گوشی خود به کامپیوتر و یا فلش انتقال دهید.

برنامه SMS Backup & Restore)) برای بازیابی پیامک پاک شده، در محیطی نرم‌افزاری

  • اگر بخواهید فایل بازیابی را در گوشی خودتان ذخیره کنید، باید مسیر ذخیره سازی فایل را در قسمت Local"" در شاخه‌ای از پوشه های حافظه داخلی گوشی هوشمند خود انتخاب کنید. بعد از چک کردن گزینه ها، گزینه "BACKUP" را لمس کرده تا فرایند پشتیبانی گیری آغاز شود. به یاد داشته باشید که اگر این فرایند را قبلا انجام داده‌اید، حتما از نام های متفاوتی برای فایل های پشتیبانی خود استفاده کنید. زیرا با نام فایل های یکسان فرایند بک‌آپ گیری می‌تواند بر روی فایل قبلی شما ذخیره شده و شما فایل قبلی ""xml را از دست خواهید داد.

برنامه SMS Backup & Restore)) برای بازیابی پیامک پاک شده، در محیطی نرم‌افزاری

  • بعد از انجام پشتیبانی گیری، اطلاعات مربوط به آنچه در فایل ایجاد شده از محتوای گوشی شما نشات گرفته شده است؛ در کادری حاوی تعداد تماس‌ها و تاریخشان و تعداد پیامک‌ها، همگی با زمان ایجاد فایل بازیابی، به شما در کادری نمایش داده می‌شوند.

برنامه SMS Backup & Restore)) برای بازیابی پیامک پاک شده، در محیطی نرم‌افزاری

  • بعد از این که از فایل های خودتان نسخه‌ای پشتیبان تهیه کردید، می‌توانید آن‌ها را در گزینه View Backups مشاهده کرده تا در هر زمانی که به آن‌ها نیاز داشتید، آن‌ها را بازیابی کنید. 

برنامه SMS Backup & Restore)) برای بازیابی پیامک پاک شده، در محیطی نرم‌افزاری

  • برای بازیابی پیامک پاک شده در نرم‌افزار SMS Backup & Restore، از لیست فایل های ایجاد شده در این منو، فایلی که مربوط به آخرین زمان ایجاد بازیابی است، را انتخاب کنید. باز هم برای یافتن فایل بازیابی، گزینه های پیدا کردن فایل از روی گوگل درایو و یا از حافظه داخلی توسط برنامه به شما نشان داده می‌شوند که حتی در زمان بازیابی، می‌توانید مشخص کنید که چه آیتم هایی را از فایل بازیابی شامل تماس‌ها و یا پیغام‌ها و یا هر دو را می‌خواهید به گوشی خودتان بازگردانید.

برنامه SMS Backup & Restore)) برای بازیابی پیامک پاک شده، در محیطی نرم‌افزاری

اما یکی از ویژگی های خاص این برنامه مربوط به قابلیت برنامه‌ریزی پشتیبانی‌گیری خودکار آن است؛ که در آن دیگر نمی‌خواهد نگران از بین رفتن و بازیابی پیامک پاک شده و یا لیست تماس های حذف شده خودتان باشید. فقط کافی است در قسمت "Scheduled Backup Settings" تنها گزینه برنامه را فعال کرده، تا پشتیبانی گیری از پیامک های پاک شده شما به صورت دائمی انجام شود. توجه داشته باشید که تفاوت اصلی استفاده از برنامه SMS Backup & Restore)) در مقابل با بک آپ گیری های معمولی که خود سیستم های اندروید در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند، همگی در فضای مجازی قابل انجام هستند، درحالی که شما در برنامه (SMS Backup & Restore) قادر خواهید بود، به صورت فایل های جداگانه بک آپ های خودتان را در حافظه داخلی و همینطور فایل های جداگانه از همدیگر طبقه‌بندی کنید.

بازیابی پیامک پاک شده سیم کارت

بازیابی پیامک پاک شده سیم کارتبازیابی پیامک پاک شده سیم کارت

همانطور که در ابتدای این مطلب توضیح دادیم، پیامک های دریافت شده در حافظه اصلی گوشی، بر روی حافظه‌ای دیجیتال نوشته می‌شوند و شما تا زمانی که این قسمت از حافظه دیجیتال را با پیغامی دیگری جایگزین نکنید تمامی فایل های نوشته شده بر روی آنها قابل بازیابی هستند. در مورد پیغام هایی که در سیم کارت شما وجود دارد نیز، شرایط به همین گونه است.

سیم کارت‌ها، همگی شامل حافظه های داخلی هستند که به صورت محدودی می توانند اطلاعاتی را شامل پیامک‌ها، تاریخ ارسال پیامک و همچنین مشخصات فرستنده را در خود نگه‌داری کنند. اما در مورد برگرداندن اس ام اس های حذف شده، مانند حافظه های داخلی گوشی، صرفا نام این پیغام در سیم کارت از حالت نمایش به غیر قابل نمایش تغییر می‌کند که شما با استفاده از نرم‌افزار های جانبی و اتصال گوشی خود به یک کامپیوتر می‌توانید نوع نمایش پیغام های خود را تغییر داده تا به پیامک های پاک شده دسترسی پیدا کنید.

نرم‌افزار هایی که امکانات مورد نظر شما در بازیابی پیامک های پاک شده سیم کارت، را فراهم می‌کنند، می‌توانند به صورت استفاده از نسخه "Trial" یا همان نسخه آزمایشی، پیامک های شما را از روی سیمکارتتان، بازیابی کنند. برنامه هایی نظیر:

  • MobiKin Doctor for Android - برای گوشی های اندروید
  • Coolmuster Android SMS + Contacts Recovery برای گوشی های اندروید
  • SIM card reader برای آیفون و اندروید

با اینکه استفاده از این نرم افزار های بازیابی همگی به صورت، چه نسخه پولی و چه نسخه آزمایشی، شامل انجام یک نوع فرآیند برای بازیابی پیامک پاک شده از روی سیم کارت هستند، ولی باز هم متذکر می‌شویم که اگر فایل جدیدی بر روی پیامک های پاک شده نوشته شده باشد، بازیابی این نوع SMSها غیرقابل انجام می‌شود.

بازیابی پیامک پاک شده سیم کارت

سخن پایانی

در مجموع در زمنیه بازیابی پیامک پاک شده، و حتی فایل های حذف شده، شامل ویدئو و عکس‌ها در گوشی های همراه، بهترین کار، مشخص کردن زمان هایی برای تهیه نسخه های پشتیبانی از فایل های مهمتان است که با این پیش دستی، دیگر نگران از دست دادن فایل های خودتان حتی در زمان سرقت گوشی و یا پاک شدن فایل‌ها نباشید و به راحتی بتوانید اطلاعات خودتان را بازیابی کنید.

منابع: mobikin