قبل از اینکه به عنوان طرح شده یعنی رابط کاربری Realme UI 3.0 بپردازیم. بهتر است کمی با کمپانی ریلمی اشنا شویم. شرکت ریلمی، جزو شرکت‌های چینی ‌است که به تازگی فعالیت خود را در زمینه تولید گوشی‌های هوشمند شروع کرده است. اولین گوشی ریلمی در۶ شهریور  ۹۶ با نام تجاری ریلمی ۲ در بازار کشور هند عرضه شد. هم اکنون محصولات این شرکت با رابط کاربری ریلمی وارد بازار ایران شده‌اند و به زودی سهم بزرگی از بازار موبایل ایران را به محصولات خود اختصاص خواهند داد‌. ریلمی نیز مانند اکثر برند‌های موجود در ایران از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کند.

مسلما برندی که سعی دارد بازار خود را در کشور‌های مختلف گسترش ‌دهد باید از رابط کاربری خوبی‌ هم برخوردار باشد. این شرکت برای استفاده بهینه از سیستم عامل اندروید رابط کاربری مخصوص خود یعنی رابط کاربری Realme  را دارد. همانطور که گفته شد این کمپانی رابط کاربری اختصاصی خود دارد که ما قصد داریم در این مقاله راجع به رابط کاربری Realme UI 3.0 که اخیرا معرفی شده و قابلیت های رابط کاربری ریلمی یو ای 3.0 اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. چناچه شما جزو کاربران گوشی ریلمی هستید و یا قصد خرید آن‌ها را دارید توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

رابط کاربری Realme UI 3.0 بر پایه نسخه اندروید ۱۲ فعالیت می‌کند، نسخه‌ آزمایشی این رابط کاربری برای گوشی ریلمی ۸  ۱۳ اکتبرعرضه شده و نسخه‌ اصلی آن در دسامبر عرضه خواهد شد. آز آن‌جا که هنوز نسخه اصلی و پایدار آن به بازار عرضه نشده، نمی‌توان اطلاعات زیادی را راجع به قابلیت‌های رابط کاربری ریلمی یو ای 3 بدست آورد. اما باتوجه به نسخه‌ آزمایشی و رابط کاربری Realme UI 2.0 که در برخی مدل‌ها و به تعداد محدود فعالیت دارد می‌توان به بررسی رابط کاربری Realme UI 3.0 پرداخت.

هدف از ارائه این رابط کاربری تجربه‌ نزدیکتر به اندروید ۱۲ و نسخه های اندروید بوده است. عملکرد روان‌تر ویژگی‌های غنی و جدیدتر و افزایش میزان بهره‌وری و استفاده بهینه‌تر از جمله تغییراتی است که این نسخه نسبت به نسخه قبلی یعنی رابط کاربری Realme ui2 داشته ‌است. کمپانی ریلمی رابط کاربری Realme UI 3.0  را با طراحی fluid space  ارائه کرده کهاین طرح به طور کلی موجب ایجاد تعامل بیشتر با گوشی شده است.

قابلیت های رابط کاربری ریلمی یو ای 3.0 

قابلیت های رابط کاربری ریلمی یو ای 3.0

 • آیکون: این شرکت  یک گروه آیکون ۳ بعدی را در این رابط کاربری وارد کرده است که ویژگی سه بعدی بودن به این آیکون‌ها وزن خاصی داده و نیمه شفاف بودن‌ آن‌ها به زیبایی‌شان افزوده ‌است. قابلیت‌ آیکون‌ها با وجود اینکه به colorOS12 شبیه است اما طراحی آیکون‌ها کاملا متفاوت است.
 • قابلیت پنجره شناور: از جمله ویژگی‌های تازه اضافه شده به رابط کاربری Realme UI 3.0   قابلیت پنجر‌های شناور را می‌توان نام برد.
 • تغییر ویژگی‌های تاگل تنظیمات سریع
 • موتور هوش مصنوعی:استفاده از هوش مصنوعی از جمله ویژگی‌های جدید این رابط برای بهینه کردن مصرف انرژی و کوتاه کردن زمان راه افتادن برنامه‌ها است.
 • تم پویا: تم پویا یعنی شما می‌توانید بر اساس تصویر زمینه دلخواهی که انتخاب می‌کنید، رنگ‌های اصلی ‌و فرعی منو رابط را تغییر داده و با تصویر زمینه خود هماهنگ کنید.
 • مجموعه تصاویر زمینه: رابط کاربری Realme UI 3.0 مجموعه‌ای از تصاویر زمینه را که با استفاده از طراحی انتزاعی به زیبایی جمع آوری شده و بی شباهت به طراحی colorOS12 نیست، را ارائه داده است.
 • ویجت‌ها: ظاهر این رابط کاربری الهام گرفته از colorOS12  بوده و ویجت‌ها دارای شکل ‌خاصی هستند که آن‌ها را شبیه به نسخه‌ بتای  colorOs شرکت اوپو می‌سازد. البته جای تعجب نیست چرا که نسخه‌های قبلی رابط کاربری Realmi ui نیز از این کمپانی الهام گرفته بودند.
 • نمایشگر همیشه روشن
 • قابلیت حریم خصوصی وشخصی سازی
 • طراحی جدید

چگونه رابط کاربری Realme UI 3.0 را می توان دریافت کرد؟

چگونه رابط کاربری Realme UI 3.0 را می توان دریافت کرد؟

همانطور که گفته شده نسخه ‌اصلی رابط کاربری ریلمی UI 3.0 هنوز منتشر نشده است و تنها نسخه‌ آزمایشی آن در ۱۳ اکتبر منتشر شده است. دریافت این به روزرسانی برای همه کاربران فرآیند یکسانی دارد. به همین منظور ابتدا برنامه دسترسی اولیه دریافت می‌شود و سپس دسترسی زود هنگام و در مرحله بعدی نسخه‌ بتا باز برای تمامی کاربران متقاضی عرضه شده و بعد از گذشت ۲ الی ۳ ماه یک نسخه‌ به روز رسانی پایدار منتشر می‌شود.

برای نصب نسخه آزمایشی رابط کاربری Realme UI 3.0 باید مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا وارد بخش تنظیمات یا همان setting گوشی خود شوید.
 • وارد بخش software update  شوید.
 • از منوی چرخ دنده گوشه سمت راست بالا گزینه‌ trial version  را انتخاب کنید.
 • سپس به بخش early access  رفته و وارد بخش apply now  شده و در خواست خود را وارد کنید.

اگر درخواست شما قبول شود، به زودی نسخه‌ آزمایشی رابط کاربری ریلمی UI 3.0 برای شما ارسال خواهد شد. قبل از درخواست آپدیت رابط کاربری ریلمی UI 3.0 باید توجه‌ داشته باشید که نصب این رابط آزمایشی نیازمند ۱۰ گیگ فضای خالی است به همبن دلیل کمپانی سازنده توصیه می‌کند که قبل از دریافت این رابط ابتدا از کلیه اطلاعات خود بک اپ بگیرید و همچنین شارژ باتری شما باید حداقل ۶۰ درصد باشد. همچنین بهتر است گوشی خود را به نسخه فریمور RMx2202_11_A.14  مجهز کنید. توجه داشته باشید که نسخه آزمایشی رابط کاربری Realme UI 3.0 دارای ظرفیت محدود است پس الویت دریافت با کاربرانی است که جزو اولین درخواست دهنده‌ها باشند.

بررسی رابط کاربری Realme UI 3.0: معایب

از آنجا که رابط کاربری ریلمی UI 3.0 در مرحله آزمایش است استفاده از آن ممکن است همراه با باگ و مشکلاتی باشد همچنین یکی از دلایل دیگر عدم رضایت کاربران ابن است که اکثر نسخه‌های پایدار شبیه همان نسخه‌های بتا بوده و استقرار یافتن آنها زمان زیادی میبرد.

بررسی رابط کاربری Realme UI 3.0: گوشی‌های قابل پشتیبانی

بررسی رابط کاربری Realme UI 3.0: گوشی‌های قابل پشتیبانی

 1. Realme GT
 2. Realme Neo2
 3. Realme XY Max
 4. Realme 8 Pro
 5. Realme Xy Pro
 6. Realme x50 pro
 7. Realme G48
 8. Realme 8i
 9. Realme 7pro
 10. Realme Narzo 50A
 11. Realme Narzo30
 12. Realme C25
 13. Realme C25s
 14. Realme X7
 15. Realme X3
 16. Realme Narzo 30 pro 5G
 17. Realme Narzo 30 5G
 18. Realme G57
 19. Realme 8s
 20. Realme x3 superzoom
 21. سری Realme Master Edition

کلام آخر

همانطور که گفته شد رابط کاربری Realme UI 3.0 ، به روزترین رابط اختصاصی گوشی‌های ریلمی است که نسبت به نسخه قبلی خود یعنی رابط کاربری Realme ui2 تغییراتی بسیاری همچون تغییر ویجت‌ها و آیکون‌ها، بهبود وضعیت شخصی سازی و حریم خصوصی و... داشته است. اما از آنجا که هنوز نسخه اصلی رابط کاربری ریلمی UI 3.0 منتشر نشده نمی‌توان کاملا راجع به مزایا و معایب آن اظهار نظر کرد. با این وجود تلاش کردیم برخی از ویژگیها و قابلیت های رابط کاربری ریلمی یو ای 3.0 را در اختیار شما قرار دهیم.

منبع: realme