شاید بزرگ‌ترین عاملی که به توسعه و رشد بازی مافیایی و گانگستری کمک کرده، علاقه وافر عموم مردم به داستان‌های مرموز جنایی و بازی‌های جنایت‌محور باشد. توجه بازی‌سازان به این ژانر مخصوصاً در دسته بازی های رایگان گوشی در رقابت برای کسب بیشترین مخاطب با محوریت داستان‌های جنایی و مافیایی افزایش یافته است. فرنچایزهای بزرگی مثل Grand Theft Auto خود موجب افزایش علاقه بازیکنان به سبک بازی مافیایی شده‌اند. اما روند داستانی با فضاسازی و نوع ماموریت‌ها سالهاست تغییر چندانی نکرده است. از این رو امروز شمار زیادی بازی‌های خلافکارانه و گانگستری، مشابه با نخستین عناوین سبک بازی مافیایی در بازار وجود دارد.

مسیر بازی معمولا به این صورت است که باید در یک شهر گشت بزنید و اهداف را مشخص کرده، برای کسب منابع بیشتر حمله یا سرقت کنید یا خلاف‌های بزرگتر و بیشتری مرتکب شوید تا با کسب ثروت بیشتر زمینه قلمرو خود را توسعه دهید. این خط اصلی در داستان و موقعیت عناوین سبک بازی مافیایی در تمام بازی‌ها مشترک است و عملکرد خود را حفظ کرده است. رویکردها و طراحی‌های هنری متفاوت بازی‌های مختلف را بوجود می‌آورد. اما نقش‌هایی مثل رئیس بزرگ، وکیل و مشاور، محافظان شخصی، گروهک‌های سارقین، بوکسورها و صاحبان سرمایه‌دار کلوپ‌ها و کازینوها یا بخش‌هایی مثل مبارزه در Boss Fight ها و جنگ‌های مسلح گروهی تقریباً همیشه پابرجا بوده‌ است.

ویژگی‌ها و ظرفیت های موجود در یک بازی مافیایی کدام است؟

بستر اتفاقات بازی مافیایی معمولاً در یک شهر و مناطق و محله‌های بخش خصوصی از آن آغاز می‌شود و می‌تواند به دورترین مناطق گسترش یابد و با توسعه قلمرو در بازی توسط بازیکن او می‌تواند تمام نواحی مهم شهر را تحت‌ نظارت درآورد. این ویژگی غیرارتجاعی جغرافیایی، روند بازی را با وجود تعدد ماموریت‌ها و تنوع اتفاقات مربوط به مراحل داستانی، بسیار روان و قابل‌برگشت نموده است. بعضی مراحل یا ماموریت‌های جانبی را می‌توان بارها انجام داد و کسب مهارت نمود.

در روند پیشروی بازی مافیایی معمولاً شخصیت اصلی بدون هیچ سلاح قدرتمند و توانایی‌های فیزیکی بازی را آغاز می‌کند و در صورت امتداد بازی به‌سرعت پیشرفت می‌کند و در ازای ساعاتی که صرف بازی و کسب مهارت کرده است امتیازات و ارتقاهایی را کسب می‌کند. این رَوش‌مداری و مرحله‌ای بودن تجربه پیشرفتی لذت‌بخش و بدون اختلال هماهنگ با کلیت بازی در اختیار می‌گذارد. در متن یک بازی مافیایی تمام قواعد و قوانین زیر سوال می‌رود و بازیکن در نقش قانون‌شکن می‌تواند هیجان شبیه‌سازی شده‌ای از ارتکاب جرم و اعمال خلاف‌ قانون را تجربه کند. این نوع از تجارب آزاد و کاملا غیرمنتظره مزیت اصلی بازی مافیایی به‌شمار می‌رود که توانسته است جذابیت و محبوبیت فراوان ایجاد کند.

داستان‌های بازی‌های مافیایی اگر بخواهند به صاحبان سبک خود یعنی بازی مافیا (mafia) و پدرخوانده (Godfather) وفادار باشند باید دقیق و قدرتمند کار شوند. اما همیشه در لایه‌ای سطحی از حوادث و گفتگوها می‌توان اساس پیرنگ یک بازی مافیایی را پی‌ریزی کرد. به‌عبارت دیگر کثرت و تنوع منابع و الگوها برای ساخت بازی مافیایی مراحل داستانی و ایده‌پردازی برای آن را آسان‌تر کرده است. با توجه به موقعیت زمانی و ظرفیت داستانی بازی مافیایی فرصت بسیار مطلوبی برای توسعه بخش نقش‌آفرینی بازی در اختیار قرار دارد. ظرفیت بالای داستان و جوابگو بودن در موقعیت‌ها در یک بازی مافیایی برای توسعه مکانیزم و اعمال سبک نقش‌آفرینی از مزیت‌های آن به‌شمار می‌رود.

معرفی بهترین بازی های مافیایی برای اندروید و iOS

برای دانلود بازی مافیایی عناوین رایگان بسیار زیادی در گیم‌استورهای مختلف جهت انتخاب وجود دارد. در انتخاب بازی مافیایی برای اندروید و آیفون درنظر گرفتن ملاک رایگان یا ارزان بودن بازی و آیتم‌های آن ضروری است. ما از میان عناوین بیشمار و نسخه‌های مختلف ده عنوان از بهترین بازی های مافیایی را معرفی و بررسی مختصر کرده‌ایم. همچنین باید بدانیم دانلود بعضی از بازی‌ها در فروشگاه‌های آنلاین اصلی مثل PlayStore و AppleStore هزینه‌بر است اما همان عناوین در وب‌سایت‌های ثانویه یا فروشگاه‌های بازی فرعی‌تر به‌صورت رایگان برای دانلود قرار داده شده‌اند. از این جهت استفاده از وبسایت‌های ثانویه اگر از امنیت آن مطمئن باشید، دور از انتظار نیست.

۱. بازی Crime Coast

بازی Crime Coast

از بازی مافیایی Crime Coast نسخه‌های Gang Wars وCrime Coast HD: Mob vs Mafia برای گوشی موجود است که هردو از موفق‌ترین عناوین و بهترین بازی های اندروید و بهترین بازی های ایفون به‌شمار می‌روند. در حقیقت شبیه‌ترین عنوان به کلش آف کلنز در سبک شهرسازی، ساخت پایگاه‌ها با منابع و محدوده‌های زمین و ایجاد یک شهرک با عملکردهای بسیار و کسب‌وکار موفق در ژانر بازی مافیایی، بازی Crime Coast است. فضا، داستان و طراحی چالش‌ها در بازی کاملاً در دسته ژانر مافیایی قرار می‌گیرد.

Crime Coast از عناوین اکشن-استراتژیک این سبک است که در آن بازی با یک قطعه زمین خالی و مقداری منابع اولیه آغاز می‌شود و به تدریج موقعیت برای بازیکن برای استفاده درست از منابع و تلاش برای موفقیت فراهم می‌شود. هدف نهایی در ساخت یک شهر با محوریت یک خانواده مافیایی، کسب درآمد و منابع و نبرد همزمان با گروه‌های دیگر یا بازیکنان آنلاین است. در این میان ممکن است کل ساخته‌ها و دست‌آوردهایتان را در جنگ از دست بدهید یا کم‌کم به اوج قدرت خلافکارانه در منطقه برسید. دانلود بازی Crime Coast از گوگل پلی

دانلود بازی Crime Coast از اپ استور

۲. بازی Mafia City

بازی Mafia City

بازی Mafia City یک عنوان استراتژیک جذاب با فضاسازی و قواعد سبک بازی مافیایی است. شخصیت اصلی یک گانگستر است و داستان بازی ماجراهای او در روند به‌قدرت رسیدن در منطقه را روایت می‌کند. بازیکن به تدریج در بازی ارتقا پیدا می‌کند و باند یا دسته خود را راه‌اندازی می‌کند. تعاملات و تعارض‌های موجود میان بازیکن و گروه‌ها و بازیکنان دیگر امکان انتخاب متحد و مخالف را مهیا می‌کند. برای پیشروی در بازی بهتر است با گروه‌های دیگر متحد شوید تا با منافع مشترک و قدرت بیشتر مقاومت و مبارزه کنید. اساس پیشبرد بازی بر ساختن بناها و ساختمان‌های بیشتر است که همیشه با مبارزه با دشمنان همراه خواهد بود. گرافیک بازی با جزئیات بسیار و سرعت بالا جلوه بصری باکیفیتی به باز بخشیده است و انیمیشن‌ها و حرکات بسیار روان و زنده هستند. در بازی Mafia City خود را در نقش شخصیت اصلی و عضو حقیقی یک باند خلافکارانه پیدا می‌کنید و طبق قوانین نانوشته باید رفتار کنید، سریع و قاطعانه عمل کنید و برای باند خود به تامین منابع بپردازید. دانلود بازی Mafia City از گوگل پلی

دانلود بازی Mafia City از اپ استور

۳. بازی Gameloft Gangstar Franchise

بازی Gameloft Gangstar Franchise

سه بازی Gangstar Rio، Gangstar Vegas، Gangstar New Orleans بازی‌های سری Gangstar از شرکت Gameloft عناوینی بودند که زودتر از سایر رقبا برای خود طرفدار پیدا کردند. Gangstar Franchise حاصل پیش‌دستی و دقت تیم سازندگان و مدیریت شرکت Gameloft است که یک فرنچایز قوی و باکیفیت و عنوان ثبت‌شده در میان بازی‌های محبوب در دسته بهترین بازی های آنلاین و بهترین بازی های آفلاین عرضه کرده است. با سه نسخه متوالی که هرکدام حاصل پیشرفت و ارتقای نسخه قبلی است جهت انتخاب بازی مافیایی برای اندروید یا سیستم‌عامل iOS گزینه دیگری باقی نمی‌ماند. 

Gameloft در میان شرکت‌های سازنده قدرتمندترین عملکرد را داشته است. اولین و محبوب‌ترین Gangstar نسخه Gangster Vegas است و بعد از آن به‌ترتیب Gangstar New Orleans و Gangstar Rio روانه بازار شدند. مکانیزم و داستان در هر سه نسخه مشترک است و در آن باید مشابه بازی Grand Theft Auto در سرتاسر نقشه و شهر جستجو کنید و ماموریت‌ها و اعمالی را به سرانجام برسانید و همزمان خط اصلی داستانی را پیش ببرید. سری سه‌گانه Gangstar بهترین جایگزین برای بازی مافیایی با خصوصیات بازی بسیار بزرگ GTA است که برای گوشی هوشمند وارد بازار شده است و می‌تواند در دسته بهترین بازی های آنلاین مافیایی قرار بگیرد.

لینک دانلود بازی Gangstar Vegas: World of Crime لینک دانلود بازی Gangstar Vegas: World of Crime از گوگل پلی

لینک اپل استور Gangstar Vegas - Mafia action لینک اپل استور Gangstar Vegas - Mafia action

لینک های دانلود بازی Gangstar New Orleans لینک های دانلود بازی Gangstar New Orleans از گوگل پلی

دانلود لینک های دانلود بازی Gangstar New Orleans از اپ استور

لینک دانلود بازی Gangstar Rio: City of Saints لینک دانلود بازی Gangstar Rio: City of Saints

۴. بازی Mafioso: Gangster Paradise

بازی Mafioso: Gangster Paradise

بازی Mafioso در سبک استراتژی و بازی کارتی است و حالت چند نفره دارد. قالب اصلی آن ژانر بازی مافیایی است و شخصیت‌های خلافکار متعدد و قابلیت‌های مختلف آنها در روند مبارزه و پیروزی تیم‌ها تاثیر مستقیم دارد. داستان مربوط به دنیایی است که در آن شهر کاملا توسط جنایتکاران تسخیر شده است، تمام امور را کنترل و هدایت می‌کنند و به‌عنوان صاحبان اصلی منابع و سرمایه در حال مقابله و قدرت‌نمایی با یکدیگر هستند. هدف بازیکن ایجاد پایگاه و گسترش قلمرو و توسعه یک باند گانگستری برای رسیدن به رتبه تاثیرگذارترین گروه اوباش منطقه است. گستره قلمرو بازیکن می‌تواند ابتدا در ابعاد محله، شهر و بعد منطقه، کشور یا کل جهان باشد. با بالارفتن سطح مهارت می‌توانید با دوستان آنلاین خود متحد شده و تیم تشکیل بدهید تا پیروزی‌های بیشتری کسب کنید.

گرافیک و موزیک متن بازی بسیار موفق، تاثیرگذار و متناسب با ویژگی‌های بازی مافیایی Mafioso کار شده است. بازی در اصل حالت کارتونیک یا کمیک‌استریپز دارد و تمام صحنه‌های نبرد، نقشه‌ها و منوها به صورت دوبعدی و با گرافیک و جزییات چشم‌نواز کار شده است. دانلود بازی Mafioso: Gangster Paradise از گوگل پلی

دانلود بازی Mafioso: Gangster Paradise از اپ استور

۵. بازی Grand Gangsters 3D

بازی Grand Gangsters 3D

این بازی یک الگوبرداری موفق و خوش‌ساخت از بازی‌های سری Gangstar و GTA است. داستان و مسیر بازی مشخص است. یک بازی مافیایی جهان آزاد که در آن شما در نقش یک گانگستر باید ماموریت‌ها و خلاف‌های بزرگ و کوچکی را به انجام رسانید تا سطح شما ارتقا یابد. دزدی، ضرب و شتم و جنایت‌های مختلف در بازی قابل‌انجام است اما تاکید اصلی بازی بر سرقت خودرو است و در طراحی گیم‌پلی از این مکانیزم استفاده فراوان شده است. از این جهت نقطه‌قوتGrand Gangsters در بخش رانندگی، مسیرهای تعقیب و گریز و سرقت ماشین‌ و انجام ماموریت است که نقش اساسی را در گیم‌پلی سرگرم‌کننده بازی مافیایی Grand Gangsters  ایفا می‌کند. دانلود بازی Grand Gangsters 3D از گوگل پلی

لینک بازی Grand Gangsters 3D برای iOS در فروشگاه اپل موجود نیست.

۶. بازی Real Gangster Crime

بازی Real Gangster Crime

بازی Real Gangsters را در حقیقت می‌توان شبیه‌ساز سرقت اتومبیل به‌شمار آورد. عمده عملیات و خلاف‌هایی که در بازی انجام می‌دهید در خیابان و سوار بر وسایل نقلیه مختلف اتفاق می‌افتد. مقابله با ماموران قانون و نیروهای ویژه با تجهیزات ضد شورش و همچنین مقابله با دیگر خلافکاران موانعی هستند که مدام باید با آنها روبرو شوید. وقایع بازی در شهر وگاس اتفاق می‌افتد که پر از هرج‌ومرج شده و مملو از خلافکاران و ماموران پلیس است. سلاح‌های موجود در بازی تنوع و تعدد بالایی دارند و برای آگاهی از قابلیت هر کدام و بهترین زمان استفاده از آنها باید هرکدام را در درگیری‌ها امتحان کنید. 

همچنین بعد از باز کردن تمام سلاح‌ها و پیدا کردن تمام آیتم‌های مخفی می‌توانید به‌عنوان پاداش با نصب دوباره بازی مافیایی Real Gangsters Crime مراحل جدید و ماموریت‌های بیشتری را تجربه کنید. گرافیک بازی در تناسب با حجم و گستردگی آن بسیار درخشان عمل کرده و جلوه‌های ویژه و افکت‌های صوتی مناسب کارکرد آن را تقویت بخشیده است. دانلود بازی Real Gangster Crime از گوگل پلی

دانلود بازی Real Gangster Crime از اپ استور

۷. بازی Stickman Mafia Gangster Gang Wars

بازی Stickman Mafia Gangster Gang Wars

برای بازیکنان  اندروید و آیفون Stickman یا مرد خطی شخصیت شناخته شده‌ای است. با افزایش محبوبیت کاراکتر استیک‌من برای بسیاری از ژانرهای بازی نسخه‌هایی با کاراکتر اصلی Stickman ساخته شده است. Stickman Mafia سبک بازی مافیایی را برای کاراکتر Stickman انتخاب و پیاده‌سازی کرده است. تمام اعمال و ویژگی‌های معمول گانگسترهای بازی‌های دیگر برای Stickman و گروه دوستانش موجود است. در این بازی طبق اصول بازی مافیایی با ماموریت‌های خلافکارانه مثل سرقت از بانک، دزدی ماشین، دستبرد به مغازه ها و اعمال دیگر به پول و شهرت دست پیدا می‌کنید تا به تدریج به قدرتمندترین گانگستر شهر تبدیل شوید.

در بازی می‌توانید آزادانه هر جای شهر پرسه بزنید و به عنوان یک عضو گروه گانگستری با جرم‌های بزرگ و کوچک و سودآور مانند سرقت با باند خلافکاری به جمع‌آوری منابع و تلاش برای احاطه بر شهر بپردازید. سلاح‌های متنوع سبک و سنگین، گرافیک کمیک‌گونه جذاب و خلاقیت در طراحی کاراکترهای خطی مثل Stickman از دیگر ویژگی‌های بازی است. دانلود بازی Stickman Mafia Gangster Gang Wars از گوگل پلی

لینک بازی Stickman Mafia Gangster Gang Wars برای iOS در فروشگاه اپل موجود نیست.

۸. بازی Mafia Sniper - Wars of Clans

بازی Mafia Sniper - Wars of Clans

این بازی براساس سرعت عمل در زمان مناسب و هدف‌گیری دقیق با اسلحه‌های دور برد یا sniper ساخته شده است. در دنیای بازی شما نقش یک گانگستر را دارید و در شهری پر از بی‌نظمی و خلاف با اعضای باندهای رقیب، ماموران پلیس و سیاستمداران فاسد درگیر می‌شوید. قواعد بازی ساده است، باید بهترین هدف‌گیری و شلیک را داشته باشید و در همین حال خود را از گلوله حریف مصون بدارید. بازی در نسخه‌های مختلف فضاسازی‌های جذاب دارد و داستان Wars of Clans در فضای مافیایی آشنای تاریخ معاصر آمریکا و در شهرهای زیر سلطه گانگسترها اتفاق می‌افتد. 

شخصیت اصلی باید با تیراندازی از راه دور و تمرکز و دقت بالا اهداف و شخصیت‌های رقیب را از میان بردارد. گرافیک کارتونیک بازی مافیایی Mafia Sniper در دو نسخه اخیر کاملاً با مکانیک و داستان سازگار است و همچنین کیفیت موسیقی بازی بسیار بهتر از انتظار ظاهر شده است. دانلود بازی Mafia Sniper - Wars of Clans از گوگل پلی

دانلود بازی Mafia Sniper - Wars of Clans از اپ استور

۹. بازی Idle Mafia

بازی Idle Mafia

عنوان Idle Mafia در سبک بازی‌های شبیه‌ساز و مدیریتی است. سبک و فضاسازی اصلی بازی در دسته بازی‌های جنایی یا بازی مافیایی قرار می‌گیرد. در Idle Mafia بدون هیچ سلاح و داشته‌ای کار خود را آغاز می‌کنید و در حین بازی با توسعه کسب‌وکار خود و همچنین با افزایش قدرت تبهکارانه درآمد غیرفعال خود را پیدا می‌کنید و پایگاه و قلمرو خود را گسترش می‌دهید تا در نهایت با روش‌ها و انتخاب‌های متنوع به بالاترین جایگاه میان دسته‌های قدرت دست پیدا کنید. در بازی‌های سبک Idle یا Tycoon مانند این بازی شما در نقش یک رئیس بزرگ و اینجا در نقش یک تاجر مافیایی می‌توانید هدایت گروه‌های مختلف مافیایی در نقاط مختلف دنیا را در دست بگیرید و با گسترش تجارت خود شهرهای بیشتری را به تسخیر دربیاورید. با انجام چالش‌ها در روند بازی مهارت‌های شما رشد پیدا می‌کند و کاراکتر قوی‌تر می‌شود. برای ارتقا به مراحل بالاتر باید با هر کدام از شخصیت‌ها و چالش‌های بازی به‌درستی تعامل برقرار کنید. دانلود بازی Idle Mafia از گوگل پلی

دانلود بازی Idle Mafia از اپ استور

۱۰. بازی The Godfather: Family Dynasty

بازی The Godfather: Family Dynasty

داستان بازی The Godfather که یک بازی مافیایی برای اندروید به‌شمار می‌آید و کاملاً از نسخه سینمایی در فضاسازی الگوبرداری کرده است. دون ویتو کورلئونه شما را احضار کرده است تا وارد دنیای جنایتکار بدنام سال 1945 شوید و به همکار دست راست فداکار او تبدیل شوید. به‌عنوان نفر دوم پس از پدرخوانده، شما فردی خواهید بود که کارهای کثیف کورلئون‌ها را انجام می‌دهید و برای اعتبار و پیشرفت قدرتمندترین خانواده در شهر نیویورک مبارزه می‌کنید. بتدریج شهری کوچک می‌سازید، آن را توسعه می‌بخشید و از آن حفاظت می‌کنید. با کسب‌کار خود در شهر منابع کسب کرده و نیروهای بیشتری استخدام می‌کنید تا در محافظت و همچنین گسترش قلمرو باند مافیایی خود شما را یاری کنند. بازی حالت آنلاین دارد و حالت PvP یا بازیکن در برابر بازیکن در آن از بهترین تجربه‌های یک بازی مافیایی آنلاین در سبک شبیه‌ساز و استراتژیک است. دانلود بازی The Godfather: Family Dynasty از گوگل پلی

دانلود بازی The Godfather: Family Dynasty از اپ استور

منبع: aroged