بازی لیمبو که از ساخته‌های استودیوی Playdead به حساب می‌آید، با استفاده از تکنیک‌های بصری، یک تاریکی واقعی و جذاب را در سرتاسر بازی به مخاطب عرضه می‌کند. در واقع می‌توان بازی لیمبو را یک اعتبار ارزشمند برای سبک بازی پازل-پرشی دانست. استودیوی Playdead با ارائه‌ی بازی لیمبو، در یک سبک مینیمالیسم، با پرداختن به یک کارکتر تک‌رنگ سیاه، آیتم‌های بسیار جذاب و چشم‌نوازی را برای خیره کردن مخاطب به کار گرفته است. در واقع بخش عمده‌ی این اثر، دود و آینه بوده که سرتاسر فضای بازی را در بر گرفته و مخاطب ضمن هدایت تنها کارکتر بازی، دائم در یک فضای دودآلود پرسه می‌زند. گفتنی است که پشت این بازی که در حقیقت نوعی اثر هنری به حساب می‌آید، یک بینش سنتی پازل-پرشی وجود دارد که سبک و روش سنتی بازی را در قالبی امروزی حفظ کرده است. از نگاهی دیگر می‌توان این بازی را به یک کتاب تصویری تشبیه کرد که سازنده به شکلی ماهرانه توانسته آن را به مرحله‌ی اجرا رسانده و با استفاده از مضامین انتزاعی یک فرم و عملکرد بی‌نظیر به بازی Limbo ببخشد.

داستان بازی لیمبو

داستان بازی لیمبو

ساختار ابتدایی بازی لیمبو به شکل قابل توجهی سرگرم کننده و مخاطب پسند بوده و کاربر را غرق کارکتر اصلی بازی می‌کند. شخصیت اصلی بازی پسرکی ناشناس بوده که تا حد بسیار زیادی به شبح شباهت دارد و در جنگلی غرق در سایه و تاریکی سرگردان است. در واقع باید گفت که شخصیت اصلی بازی لیمبو در یک فضای بی‌انتها و یک تاریکی ادامه‌دار، برای رسیدن به هدف خود در تلاش است. محیط بازی با المان‌ها و مؤلفه‌هایی که در ساخت آن به کار گرفته شده است، کاربر را تا بیشترین حد به شخصیت اصلی بازی نزدیک کرده و باعث می‌شود بازیکن در تمام لحظات بازی با کارکتر اصلی همزاد پنداری کند. در واقع داستان بازی لیمبو در عین بی‌داستانی و بلاتکلیفی رقم می‌خورد اما به دلیل جاذبه و کشش بالایی که محیط و چالش‌های بازی دارد، کاربر دست از بازی کردن نمی‌کشد.

گیم پلی بازی Limbo

بیشتر فضای بازی لیمبو در یک صفحه‌ی کاملا دو بعدی ساخته شده است که کارکتر اصلی آن در جریان بازی، در حال دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های متعدد در چنین محیطی است. اساس گیم پلی این بازی بر مبنای اکتشاف و ماجراجویی بوده در حالیکه پریدن بین سکوها، حل پازل‌های بزرگ که از اهرم ساخته شده، طناب‌ها، بلوک‌های کشویی و سایر موارد کلاسیک دیگر را نیز در بر دارد. بازی Limbo یک مرحله‌ی طولانی است که با وجود ایده‌های بی‌نظیر و خیره‌کننده‌ای که دارد، کاربر را به چالش کشیده و به سختی قابل حل است. در واقع بازی لیمبو، به نوعی طراحی پازل خوب و باکیفیت در عرضه‌ی فراوان به حساب می‌آید. اگر بخواهیم راجع به محیط بازی و همان جنگلی که قبل‌تر درباره‌اش گفته شد صحبت کنیم، باید بگوییم جهان این بازی بیشتر شبیه به یک برزخ دور افتاده است. جهانی خالی از نور و هیولا گونه اما در عین حال زیبا و پرماجرا که کاربر را هر لحظه بیشتر از قبل به جریان بازی متصل می‌کند. حتی تابش‌های خفیفی هم که از نور خورشید در خلال بازی لیمبو دیده می‌شود، نشان از بد شگونی و اتفاقات ناگوار دارد.

جهان‌بینی بازی لیمبو

جهان‌بینی بازی لیمبو

جهان این بازی همان‌طور که قبل‌تر گفته شد، شبیه به یک برزخ تاریک و بی‌انتها بوده که با المان‌های خاص و معماگونه‌ی خود، تاریکی این فضا را پیچیده‌تر کرده است. از جمله المان‌هایی که در ساخت بازی Limbo به کار رفته است می‌توان به سایه‌های روی چمن‌ها اشاره کرد که نشان‌دهنده‌ی اجساد دور ریخته شده‌ی کودکان گمشده است. همچنین دسته‌های مگس‌ها که با حالت تهدید آمیز بر روی استخرهایی که حاوی مایعات به خصوصی هستند شناورند. می‌توان از المان‌ها و مولفه‌های به کار رفته در بازی لیمبو دریافت که این بازی از لحاظ بصری بسیار فریبنده بوده و علی‌رغم فقدان روایت و داستان خاص، یک جور پوچی حاکم بر جهان را به مخاطب القا می‌کند. در حقیقت با کنار هم قرار دادن شاخصه‌های اصلی و جزئی این بازی در کنار یکدیگر، می‌توان به جهان‌بینی و درون‌مایه‌ی این بازی پی برد که به نوعی تلفیقی از خشونت قصه‌های پریان «گریم» و تلاش «لوئیس کارول» برای پوچی است.

مخاطبان بازی Limbo

از آنجایی که امروزه بسیاری از کاربران مخاطب بازی‌های اکشن و هیجانی هستند، شاید بازی لیمبو را نتوان خیلی بازی عامه‌پسندی دانست. چرا که در این بازی، بیشتر از اکشن و هیجان، به ظرافت و زیبایی‌شناختی بصری پرداخته شده است که قطعا این سبک هم طرفداران و مخاطبان خاص خودش را دارد. با اینحال، لیمبو به طرز پیچیده و خلاقانه‌ای از سبک کلاسیک بازی‌های پازل و پلت‌فرم پرشی در هدف مطلوب خود استفاده کرده و ثابت کرده است که همه چیز می‌تواند در عین سادگی و تکراری بودن، تازگی خود را داشته باشد. در کل باید گفت بازی لیمبو با تمام ظرافت گرافیکی و زیبایی‌های بصری که به کار گرفته است، مخاطبان خاصی را به خود اختصاص داده است و یکی از بازی‌های قدرت‌مند و حرفه‌ای در سبک خودش به حساب می‌آید.

دانلود بازی Limbo

دانلود بازی Limbo

پس از معرفی کامل بازی لیمبو و بررسی گیم‌پلی، داستان و جهان‌بینی این بازی، نوبت به دانلود این بازی ماجراجویی جذاب و خاص می‌رسد. این بازی برای دو سیستم عامل اندروید و ios در فروشگاه مجازی Google Play و App Store ارائه شده است که علاقه مندان می‌توانند با استفاده از لینک‌های زیر به دانلود و نصب آن بپردازند.دانلود بازی لیمبو از گوگل پلی

دانلود بازی لیمبو از اپ استور

کلام پایانی

در انتها باید به این موضوع اشاره کرد که با وجود تنوع و گوناگونی صنعت گیم و عرضه‌ی بازی‌های متنوع و اکشنی که روزانه شاهد آن هستیم، یک بازی می‌تواند با تکیه بر اصول کلاسیک و پازل محور بودن، تا چه اندازه سرگرم کننده و جذاب باشد. بازی لیمبو یک نمونه‌ی موفق از این نوع بازی‌هاست که توانسته در اوج سادگی و ارائه‌ی فضایی تاریک و ابزورد، مخاطب را درگیر خود کند و از بهترین بازی های گوشی به حساب بیاید. بازی لیمبو در نوع خود نه تنها یک شکوفایی به حساب می‌آید، بلکه نماد مبارزه با از بین رفتن پایه‌های کلاسیک در گیم بوده و بار دیگر به تمام مخاطبان بازی ثابت کرد که اصول ساده تا چه حد می‌توانند زیبا و خلاقانه به کار گرفته شوند. در مجموع امیدواریم که این مقاله برای دوست‌داران گیم چه در فضای اندروید و چه در سیستم عامل ios مفید بوده باشد.

منبع: theguardian