چند سالی است که شاهد انواع مختلف بازی ایرانی در دنیای گوشی‌های هوشمند هستیم. برخی از آن‌ها جزء بهترین بازی های گوشی هستند. طبق گزارشات مرکز ملی فضای مجازی، ایران 25میلیون گیمر دارد. این گیمرها به‌طور متوسط روزانه 5/1 ساعت مشغول بازی هستند. این موضوع نشا‌ن‌دهنده بستر گسترده‌ای برای تولید بازی ایرانی است. درمیان بازی‌های تولیدشده توسط توسعه‌دهندگان ایرانی بعضی از آن‌ها به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرده‌اند. آمار نشان می‌دهد دانلود بهترین بازی ایرانی از نرخ بالایی برخوردار است و روزبه‌روز هم به آن افزوده می‌شود. 

یکی از دلایل این موضوع شاید وجود امکان خریدهای درون‌اپلیکیشنی برای ارتقاء امکانات بازی باشد. چنانچه در بازی‌های خارجی خرید درون‌اپلیکیشنی به سختی صورت می‌گیرد و بسیار گران است. بنابراین این خریدها اصلی‌ترین دلیل علاقه کاربران به بازی‌ ایرانی بوده ‌است؛ چراکه برخی از آن‌ها محبوبیت بسیاری کسب کرده‌اند. به‌عنوان مثال بازی ایرانی پسرخوانده علاوه بر محبوبیتی که میان کاربران ایرانی دارد؛ درمیان کاربران غیر ایرانی نیز شناخته شده‌ است. این بازی علاوه‌بر موفقیت‌های تجاری، جوایز متعددی نیز کسب کرده ‌است و جزو یکی از بهترین بازی های ایرانی 1401 است.

چرا بازی ایرانی در سال 1401؟

بدون شک بازی‌هایی مانند GTA V، Far Cry و FIFA بهترین و پرطرفدارترین بازی‌های دنیا هستند. این بازی‌ها با سرمایه‌گذاری و بودجه‌های عظیم تولید می‌شوند و روزبه‌روز به کیفیت گرافیکی و گیم‌پلی آن‌ها افزوده می‌شود. ول همه‌چیز را با پول نمی‌توان به‌دست آورد! بازی کردن تنها موجب سرگرمی افراد نمی‌شود. بازی‌ها تجربه‌هایی مانند فیلم‌دیدن یا کتاب‌خواندن هستند. کاربر درگیر پیچیدگی‌های داستان و شخصیت بازی می‌شود و با آن همذات‌پنداری می‌کند. محیط‌های بازی آشنا در فرهنگ ایرانی و شخصیت‌ها با اسامی ایرانی باعث می‌شود مخاطب بازی ایرانی تجربه‌ای متفاوت نسبت به بازی‌های خارجی داشته باشد، چرا که همذات‌پنداری بیشتری با شخصیت بازی پیدا می‌کند.

به علت عدم وجود قوانین کپی‌رایت سفت‌و‌سخت؛ بازی‌های ایرانی کامپیوتری به‌سختی به موفقیت‌های تجاری رسیده‌اند. برای همین بهترین بازی های ایرانی را می‌توان برای گوشی پیدا کرد. به علت تحریم‌ها توسعه‌دهندگان بازی‌های ایرانی امکان قرار دادن بازی بر روی پلتفرم‌هایی مانند گوگل پلی یا اَپ استور را ندارند. خوشبختانه هر بازی ایرانی اندروید را می‌توان در کافه بازار پیدا کرد. کافه بازار امکان قرار دادن نسخه‌های رایگان و امکان فروش درون‌اپلیکیشنی را به توسعه‌دهندگان می‌دهد. در نتیجه کاربران برای دانلود بازی ایرانی هیچ مشکلی نخواهند داشت. در ادامه به بررسی بهترین بازی های ایرانی پرداخته می‌شود.

بازی ایرانی شهربانو

بازی شهربانو یکی از بازی‌های ایرانی قدیمی است که همچنان جزء بهترین بازی های ایرانی محسوب می‌شود. این بازی از نوع بازی جدول‌ساز است. جریان بازی به این صورت است که باید کلمه موردنظر را حدس بزنید و در جدول قرار دهید. فضا و گرافیک بازی بسیار زیبا و جذاب طراحی شده ‌است. علاوه‌بر خصوصیات گرافیکی، موسیقی و جلوه‌های صوتی بازی بسیار درگیرکننده هستند و کاربر را مجذوب خود می‌کنند. ویژگی اصلی این بازی این است که هم می‌توان به ‌صورت انفرادی بازی کرد و هم به صورت گروهی.

بازی ایرانی شهربانو

تعداد دفعات دانلود بازی ایرانی شهربانو در کافه بازار بیش از 200هزار مرتبه است و از میان 20 هزار نظر امتیاز 7/4 را به خود اختصاص داده ‌است. این موضوع نشان‌دهنده کیفیت بالای این بازی و طرفداران زیاد آن است. برای همین می‌توان آن را یک بازی ایرانی اندروید محبوب دانست.

دانلود بازی ایرانی شهربانو

بازی ایرانی نیوسیتی

اگر فکر می‌کنید توانایی مدیریت یک شهر را دارید؛ در دانلود بازی ایرانی نیوسیتی تردید نکنید! این بازی در سبک بازی معروف سیم‌سیتی است. در سیم‌سیتی بازیکن در یک دنیای خیالی یک شهر خیالی می‌سازد و زندگی جاری در آن را کنترل می‌کند. در بازی ایرانی نیوسیتی نیز بازیکن باید یک شهر را اداره کند. باید با مالیات گرفتن و ایجاد فرصت‌های درآمدزایی کسب درآمد کند تا بتواند شهر را گسترش دهد و مردم را راضی نگه‌ دارد. بازیکن باید هم بخش صنعتی شهر و هم بخش کشاورزی را مدیریت کند تا بتواند زیربنای اقتصادی مناسبی ایجاد کند. علاوه‌براین باید محیط‌های شهری و مکان‌های شهری مانند فضاهای سبز، ادارات، بیمارستان، اداره پلیس و... را هم سامان‌دهی کند. 

بازی ایرانی نیوسیتی

محیط و طراحی جذاب، انیمیشن‌های بانمک و روان، طراحی شخصیت‌های باورپذیر، نیوسیتی را در جمع یکی از بهترین بازی های ایرانی قرار داده ‌است. به عنوان یک بازی ایرانی اندروید؛ نیویسیتی بیش از 20 هزار مرتبه دانلود شده و از میان 10 هزار نظر امتیاز 7/4 را دریافت کرده ‌است.

دانلود بازی ایرانی نیوسیتی

بازی ایرانی لیگ مافیا

در طی سال‌های اخیر بازی مافیا در میان ما ایرانی‌ها طرفداران بسیاری پیدا کرده‌ است. بازی مافیا یک بازی گروهی و سرگرم‌کننده است که مبتنی بر هوش اجتماعی و ویژگی‌های روانشناختی افراد است. بازی مافیا پیش‌تر تحت عنوان یک مجموعه تلوزیونی سر زبان‌ها افتاد؛ تا جایی که مسابقات واقعی آن در کافه‌ها و محافل خصوصی برگزار شد. بازی ایرانی اندروید لیگ مافیا نیز از قوانین بازی اصلی تبعیت می‌کند. کاربر با چند کاربر دیگر وارد بازی می‌شود. به هر کاربر یکی از دو نقش مافیا یا شهروند الحاق می‌شود. فقط اعضای مافیا از نقش هم‌نوعان خود آگاه هستند. هر شهروند فقط از نقش خود اطلاع دارد و اطلاعی از نقش سایر افراد ندارد. در طول بازی هرکس به نوبت فرصت صحبت کردن دارد تا یا دیگران را قانع کند که شخص به‌خصوصی مافیا است و یا از خود به عنوان مظنون دفاع کند. مافیاها باید با زیرکی شهروندان را به جان هم بیاندازند تا خودشان از مهلکه جان سالم به‌درکنند.

 بازی ایرانی لیگ مافیا

در بازی ایرانی مافیا کاربرها به نوبت صحبت می‌کنند و همان روال بازی فیزیکی را طی می‌کنند. تنها تفاوت این نوع بازی با نسخه فیزیکی، عدم مشاهده صورت افراد هنگام صحبت کردن است. علی‌رغم پایین بودن گرافیک بازی نسبت به سایر بازی‌ها، تعداد دفعات دانلود بازی ایرانی مافیا در کافه بازار بیش از 50‌هزار مرتبه بوده و از میان 10هزار نظر امتیاز 4/4 را کسب کرده ‌است. همین موضوع نشان می‌دهد از آن می‌توان به عنوان یکی از بهترین بازی های ایرانی یاد کرد.

دانلود بازی ایرانی لیگ مافیا

بازی ایرانی من دزد نیستم

معمولاً تمام دزدها می‌گویند که دزد نیستند ولی آقافرامرز، شخصیت اصلی بازی ایرانی من دزد نیستم حقیقت را می‌گوید. این بازی یک بازی داستانی با قصه‌ای ساده و آشنا است. آقافرامرز برای جمع‌کردن پول لازم برای عروسی‌ در مغازه دایی‌اش مشغول به کار شده‌ است. هدف اصلی تأمین سفارش مشتریان است. کاربر باید به سمت اجناس حرکت کند و آن‌ها را داخل کیسه قرار دهد. کاربر هرچه بیشتر کار کند پول بیشتری بدست می‌آورد. علاوه بر راه انداختن کار مشتریان می‌تواند از طریق تزئین مغازه، پیک موتوری و عروسک تن‌پوش تبلیغاتی نیز کسب درآمد کند. محاسبه درآمد برحسب سودی است که از هر کالا به‌دست می‌آید. یعنی باید پول کالا را به صاحب مغازه بپردازید و برای خرج عروسی فقط سود را پس‌انداز کنید!

بازی ایرانی من دزد نیستم

طراحی و گرافیک بازی ایرانی من دزد نیستم بسیار جذاب و جالب است. جالب‌تر اینکه محیط بازی به داخل مغازه محدود نمی‌شود. محیط بازی شامل کل محله می‌شود. اجناس درون بازی بسیار نزدیک به اجناس واقعی طراحی شده‌اند. همین موضوع کاربر را ترغیب به بازی بیشتر می‌کند. طراحی شخصیت‌ها و صداگذاری به جذابیت‌های من دزد نیستم افزوده‌است تا به‌حق در میان بهترین بازی های ایرانی جای داشته باشد. تعداد دفعات دانلود بازی ایرانی اندروید من دزد نیستم در کافه بازار بیش از 20هزار مرتبه است که امتیاز 2/4 را به خود اختصاص داده‌است.

بازی ایرانی من دزد نیستم

بازی ایرانی تسخیرگران

اگر طرفدار بازی‌های استراتژیک هستید؛ دانلود بازی ایرانی تسخیرگران شما را نااُمید نمی‌کند. تسخیرگران مانند سایر بازی‌های استراتژیک موبایلی نسخه ساده‌شده‌ای از بازی‌های استراتژیک کامپیوتری است. گیم‌پلی بازی به این صورت است که کاربر چند ساختمان از پیش ساخته شده دارد؛ همچنین در سمت دیگر دشمن هم به همین صورت ساختمان‌هایی دارد. هدف، حمله کردن و تسخیر ساختمان‌ها است. در حال حاضر بازی به صورت تک‌نفره انجام می‌شود ولی در به‌روزرسانی‌های بعدی امکان بازی برخط و رقابت با بازیکن‌های واقعی ایجاد می‌شود.

بازی ایرانی تسخیرگران

بازی ایرانی تسخیرگران از گرافیک و طراحی شخصیت بسیار خوبی برخوردار است. تنوع امکانات، شخصیت‌ها، اسلحه‌ها و ارتقاءدهنده‌ها کاربر را برای خرید وسوسه می‌کند. با توجه به خرید از سرورهای داخلی و پرداخت ریال به‌جای دلار، بازی ایرانی اندروید تسخیرگیران رقیب جدی بازی‌هایی مانند Clash of Clans در داخل ایران است. بازی ایرانی تسخیرگران بیش از 5هزار مرتبه از کافه بازار دانلود شده و از میان 12هزار رأی نمره 8/4 را دریافت کرده‌است. گرافیک، طراحی شخصیت، صداگذاری و خاصیت اعتیادآور آن باعث شده در میان بهترین بازی های ایرانی جای بگیرد.

دانلود بازی ایرانی تسخیرگران

بازی ایرانی پسرخوانده

اگر به‌دنبال یک بازی پرهیجان و پر از جلوه‌های تصویری و صوتی هستید؛ برای دانلود بازی ایرانی پسرخوانده عجله کنید. پسرخوانده یا Mafioso یک بازی در سبک استراتژیک کارتی است. در این بازی ایرانی دو تیم سه نفره متشکل از ابرقهرمان‌ها در مقابل هم قرار می‌گیرند. هر ابرقهرمان قابلیت‌‌های مخصوص به خود دارد که از طریق کارت‌های بازی می‌توان قابلیت‌ها را به خدمت گرفت. در این بازی بازیکن‌ها در انجام حرکت‌ها محدود هستند. برای همین باید با استراتژی مناسب از قابلیت‌های ابرقهرمان‌ها استفاده شود. هر تیمی که زودتر تمام اعضای گروه مقابل را نابود کند، پیروز می‌شود. 

بازی ایرانی پسرخوانده

بازی ایرانی پسرخوانده را هم می‌توان به‌صورت آنلاین با بازیکن‌های واقعی بازی کرد هم به‌صورت آفلاین. از جذابیت‌های دیگر آن امکان ارتقاء قابلیت‌های شخصیت‌های بازی است. گرافیک بسیار بالا، دیالوگ‌های جذاب و صداگذاری پرهیجان، این بازی را جزو بهترین بازی های ایرانی قرار داده ‌است. بازی ایرانی اندروید پسرخوانده بیش از 2میلیون مرتبه از کافه بازار دانلود شده و امتیاز 8/4 را به خود اختصاص داده‌است. این بازی شهرت جهانی نیز دارد و یکی از بهترین بازی های اندروید محسوب می‌شود.

بازی ایرانی پسرخوانده

بازی ایرانی پرسلاح

بازی ایرانی پرسلاح

توسعه‌دهندگان ایرانی علاقمندان بازی‌های سبک اکشن را فراموش نکرده‌اند. بازی ایرانی پرسلاح یک بازی اول‌شخص اکشن است با بی‌نهایت تیر! هیچ محدودیتی در تعداد تیرهای بازیکن وجود ندارد. می‌توان دشمن را با به‌رگبار بستن نابود کرد. گیم‌پلی بازی به این صورت است که دشمن با انواع ادوات جنگی مانند کشتی، تانک، هواپیما و... به شما حمله می‌کند و شما باید با هدف‌قراردادن آن‌ها اجازه پیشروی به دشمن ندهید. پرسلاح یکی از بهترین بازی های ایرانی است؛ به این علت که گرافیک ساده و به دور از تزئینات دارد. این موضوع باعث شده تمرکز بر فضای بازی و جنگیدن قرار بگیرد. موسیقی و صداگذاری این بازی ایرانی هیجان بسیاری ایجاد می‌کند؛ به حدی که از بازی کردنش خسته نمی‌شوید.  بازی ایرانی اندروید پرسلاح بیش از 500هزار مرتبه دانلود شده و امتیاز 4/4 از میان 4هزار رأی بدست آورده‌است.

بازی ایرانی پرسلاح

بازی ایرانی کلاچ

بازی ایرانی کلاچ

همواره بازی‌هایی مانند نید فور اسپید یا آسفالت از بازی‌های پرطرفردار بوده‌اند. علی‌رغم اینکه جذابیت این بازی‌ها برای کاربر ایرانی مسابقه دادن با خودروهای روز دنیا است؛ همین نقطه ضعفی برای آن‌ها محسوب می‌شود. کاربران ایرانی دوست داشتند در فضایی که بیشتر برایشان ملموس باشد و با خودروهایی که احساس نزدیکی‌ بیشتری با آن‌ها داشته ‌باشند، مسابقه دهند. بازی ایرانی کلاچ این خلأ را پر کرده ‌است. کلاچ به عنوان یکی از بهترین بازی های ایرانی؛ خودروهای پرطرفدار ایرانی به علاوه امکانات شخصی‌سازی فراوان را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. همین موضوع باعث شده هیچ‌وقت این بازی کسل‌کننده نشود و علی‌رغم اینکه از بازی‌های قدیمی ایرانی است؛ همچنان طرفداران زیادی داشته‌باشد. تعداد دفعات دانلود بازی ایرانی کلاچ از کافه بازار بیش از 7 میلیون مرتبه است. به نظر می‌رسد این بازی استحقاق امتیاز 7/4 از 187هزار رأی را داشته ‌باشد.

بازی ایرانی کلاچ

بازی ایرانی کابوس دشمن

در لیست بهترین بازی های ایرانی جای خالی یک بازی سوم‌شخص اکشن دیده می‌شود. بازی ایرانی کابوس دشمن می‌تواند این جای خالی را پر کنید. در این بازی کاربر در نقش کاماندوهای کارکشته ایرانی به جنگ دشمن می‌رود. گیم‌پلی بازی بسیار درگیرکننده و هیجان‌انگیز است و به بازیکن احساس نزدیکی به صحنه کارزار را می‌دهد. 8 شخصیت برای انتخاب وجود دارد که در کنار دامنه وسیعی از اسلحه‌ها و وسایل جنگی تنوع بسیار خوبی در بازی ایجاد شده ‌است. همچنین امکان ارتقاء سلاح‌ها و شخصیت‌ها نیز موجود است. 

بازی ایرانی کابوس دشمن

گرافیک بازی در سطح بالایی قرار دارد و جلوه‌های تصویری منحصربه‌فردی را در بر می‌گیرد. یکی از این جلوه‌ها آهسته شدن تصویر هنگام کشته شدن دشمنان است. صداگذاری و موسقی دلهره‌آور بازی کاربر را به اوج هیجان می‌رساند. این موضوع باعث می‌شود کاربر ترغیب شود به مراحل بعدی وارد شود و دست از بازی کردن برندارد. بازی ایرانی اندروید کابوس دشمن بیش از 1میلیون مرتبه از کافه بازار دانلود شده و امتیاز 6/4 از 118هزار رأی دارد.

دانلود بازی ایرانی کابوس دشمن

بازی ایرانی کوییز آف کینگز

نمی‌شود هنگامی که از بهترین بازی های ایرانی صحبت می‌شود از بازی کوییز آف کینگز چیزی گفته نشود. این بازی یکی از اولین بازی های ایرانی است که به موفقیت فراوان رسید. کوییز آف کینگز یک بازی اطلاعات عمومی است. گیم‌پلی به این صورت است شما باید به تعدادی سوال پاسخ دهید. ولی ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. زیرکی به‌کار برده شده در طراحی سوالات و محدودیت زمانی برای پاسخ‌دهی، این بازی ایرانی را بسیار پرهیجان می‌کند.

بازی ایرانی کوییز آف کینگز

کوییز آف کینگز را هم‌ می‌توان به‌صورت انفرادی بازی کرد هم به‌صورت آنلاین با سایر کاربران. بازیکنان با برنده شدن در چالش‌ها امتیاز کسب می‌کنند و رتبه خود را بالا می‌برند. همچنین می‌توانند خودشان سوالات تازه طرح کنند و در بازی به ‌اشتراک بگذارند. برای همین است که سوالات بازی هیچ‌گاه تکرار نمی‌شوند. علاوه‌بر همه آنچه گفته شد، بازی ایرانی کوییز آف کینگز یک شبکه اجتماعی هم هست. می‌توان به سایر کاربران پیام خصوصی داد و یا با دوستان خود در محیط بازی هم‌زمان چت کرد و بازی کرد. تعداد دفعات دانلود بازی ایرانی کوییز آف کینگز در کافه بازار بیش از 4میلیون است و امتیاز 7/4 را از 697هزار رأی به خود اختصاص داده‌است. علاوه بر این می‌توان آن را در گوگل پلی نیز پیدا کرد. 

بازی ایرانی کوییز آف کینگز