آشنایی با ضریب نفوذ و استاندارد IP به شما کمک می کند تا از میزان امنیت وسایل الکتریکی خود در شرایط و محیط های خاص اطمینان داشته باشید. در این مقاله سعی ما بر این بوده است که آشنایی کلی در ارتباط با استاندارد IP و ضریب نفوذ گوشی های موبایل هوشمند به شما ارائه کنیم. امروزه با پیشرفت علم و صنعت شاهد پدید آمدن انواع و اقسام وسایل الکتریکی کاربردی و در عین حال ظریف و کم حجم هستیم. گوشی های هوشمند به عنوان یک وسیله الکتریکی بسیار کاربردی در بین ما رواج پیدا کرده است. 

در حال حاضر تلفن همراه عضو جدا نشدنی و البته مهم زندگی بشر است. وجود ابزار های مختلف بر روی دستگاه تلفن همراه باعث شده است که این وسیله کوچک آچار فرانسه هر فرد به شمار برود! طبیعی است که هر کاربر با توجه به مهم بودن و البته گران بودن این وسیله همواره درصدد مراقبت و استفاده بهینه از آن باشد.

یکی از ویژگی های  گوشی های امروزی داشتن دوربین های قوی است که این امکان را به کاربر می دهد تا در محیط های مختلف به سادگی عکاسی کند. عکاسی در محیط های طبیعی همواره ریسک پذیر است چرا که ممکن است تلفن همراه شما با آب و گرد و غبار در تماس باشد. ورود گرد و غبار و همچنین آب و رطوبت باعث خرابی یا اخلال در عملکرد تلفن همراه شما خواهد شد. هیچکس دوست ندارد تنها به دلیل گرفتن یک عکس کنار دریا گوشی ارزشمندش‌ را از دست بدهد! موقعیت های بسیاری وجود دارد که تلفن همراه ما در تماس با آب و رطوبت قرار می گیرد، اجتناب از این موقعیت ها دشوار است. برای رفع این مشکل شرکت های سازنده گوشی های هوشمند دست به ساخت تلفن های ضد آب زدند.

استاندارد Ip چیست؟

استاندارد Ip چیست؟

استاندارد IP یا ((ingress protection تعیین می کند این وسیله ی الکتریکی شما چقدر در برابر نفوذ گرد و غبار و آب مقاوم است. استاندارد Ip دارای دو رقم است که مطابق استاندارد بین المللی IEC 602529 تعیین می شود. رقم اول (دهگان) میزان محافظت از دستگاه در برابر نفوذ اجسام جامد و گرد و غبار است.  و ضد آب، گرد و غبار بودن گوشی را تعیین می کند. رقم دوم (یکان) میزان عایق در برابر نفوذ آب و رطوبت است.

نفوذ پذیری در برابر گرد و غبار

استاندارد Ip برای میزان نفوذ پذیری در برابر گرد و غبار از صفر تا عدد ۶ را در نظر گرفته است.

برای آشنایی با انواع استاندارد IP در ادامه معانی هر کدام از این اعداد را بررسی می کنیم.

 • عدد صفر: بدون محافظت. هیچگونه محافظتی در برابر گرد و غبار ندارد.
 • عدد1: محافظت در برابر اجسامی که بزرگ تر از ۵۰ میلی متر هستند.
 • عدد ۲: محافظت در برابر اجسامی که بزرگ تر از ۵/۱۲ میلی متر هستند.
 • عدد ۳: محافظت در برابر اجسامی که بزرگ تر از ۵/۲ میلی متر هستند مانند ابزارآلات، سیم های ضخیم و غیره.
 • عدد ۴: محافظت در برابر اجسامی که بزرگ تر از یک میلی متر هستند. شامل بیشتر سیم ها و پیچ ها و غیره می شود.
 • عدد ۵: محافظت در برابر گرد و غبار. در این حالت از ورود گرد و غبار کاملا جلوگیری نمی شود اما در برابر تماس و میزان کمی از گرد و غبار نفوذ ناپذیری دارد.
 • عدد ۶: Dust tight، محافظت کامل در برابر ذرات بسیار ریز و گرد و غبار.

نفوذ پذیری در برابر آب و رطوبت

نفوذ پذیری در برابر آب و رطوبت

استاندارد IP میزان نفوذ پذیری وسایل الکتریکی در برابر آب را از صفر تا عدد ۸ نشان می دهد. این اعداد تنها شامل آب می شود و مابقی سیالات را در بر نمی گیرد.

 • عدد صفر: عدم محافظت؛ هیچگونه محافظتی در برابر آب ندارد.
 • عدد ۱: محافظت در برابر چکیدن آب؛ در این حالت چکه کردن آب تاثیری بر عملکرد دستگاه نمی گذارد.
 • عدد ۲: محافظت در برابر چکه کردن آب؛ چکه کردن عمودی قطرات آب یا وقتی که زاویه کم تر از ۱۵ درجه دارد هیچ آسیبی به دستگاه نمی رساند.    
 • عدد ۳: محافظت در برابر پاشیدن آب؛ تا وقتی که زاویه پاشیدن آب کم تر از ۶۰ درجه باشد هیچگونه تاثیری بر عملکرد دستگاه ندارد.
 • عدد ۴: محافظت در برابر اسپری آب؛ اسپری شدن آب با زاویه ۳۶۰ درجه ضرری برای دستگاه ندارد و عملکرد آن را مختل نمی کند.
 • عدد ۵: محافظت در برابر ریختن آب؛ ریخته شدن آب توسط یک نازل بر روی دستگاه باعث اختلال در عملکرد آن نمی شود.
 • عدد ۶: محافظت در برابر آبی که از یک واتر جت خارج می شود؛ تماس دستگاه با آبی که با فشار از واتر جت خارج می شود مشکلی برای دستگاه ایجاد نخواهد کرد.
 • عدد ۷: محافظت در برابر غوطه ور شدن در آب؛ در این حالت دستگاه تا عمق حداکثر یک متری آب سالم خواهد ماند.
 • عدد ۸: محافظت در برابر غوطه ور شدن آب بیشتر از یک متر؛ این شرایط را سازنده دستگاه مشخص می کند در این حالت دستگاه شما مهر و موم شده است و غوطه ور شدن آن در عمق بیشتر از یک متر آب باعث خرابی دستگاه نمی شود.

نکته: دستگاه های الکتریکی در برابر آب حساسیت بیشتری دارند بنابراین حتی زاویه تماس دستگاه با آب می تواند عدد Ip آن را تغییر دهد.

تفاوت Ip67 وIP68 با یکدیگر

بالاترین استاندار موجود در بازار Ip67 و IP68 است. هر دو آن ها در برابر گرد و غبار محافظت می شوند اما تفاوت آن ها در میزان عمق آبی است که دستگاه در آن غوطه ور می شوند. برای مثال آیفون های ۸ و ۸ پلاس مجهز به استاندار Ip67 هستند؛ یعنی این گوشی اپل در برابر گرد و غبار و همچنین آب تا عمق یک متری محافظت می شوند. اما آیفون ۱۰ اس دارای استاندار Ip68 هستند این یعنی محافظت در برابر گرد و غبار و همچنین این دستگاه قادر است در عمق ۲ متری آب به مدت ۳۰ دقیقه سالم بماند.

تفاوت Ip67 وIP68 با یکدیگر

گوشی سامسونگ نوت ۱۰ پلاس و سامسونگ گلکسی s20 پلاس دارای IP68 هستند و در برابر گرد و غبار و همچنین نفوذ آب در عمق ۵/۱ متری به مدت ۳۰ دقیقه محافظت می شوند. گوشی شیائومی می 11 پرو نیز یکی از مناسب ترین گوشی ها برای عکاسی می باشد؛ این گوشی دارای IP68 می باشد. مقاوم در برابر ورود گرد و غبار و همچنین عدم نفوذ آب به داخل دستگاه و دارا بودن یک دوربین بسیار قوی.

سخن آخر

ضریب نفوذ یا استاندار IP مشخصه ای برای تلفن های همراه هوشمند ضد آب هستند این استاندار به ما نشان می دهد که تا چه اندازه تلفن همراه ما در برابر گرد و غبار و ورود آب و رطوبت مقاومت دارد. بیشترین عدد IP67 و IP68 است که نشان می دهد این تلفن های همراه تا عمق ۵/۱ متری آب به مدت ۳۰ دقیقه از نفوذ آب در امان هستند. شرکت های سازنده در حال بهبود این ویژگی هستند تا بتوانند در عمق های بیشتر و در مدت زمان طولانی تر از نفوذ آب به دستگاه های الکتریکی جلوگیری کنند.