ساعت‌های هوشمند نوعی از ساعت‌های مچی هستند که علاوه‌بر نمایش زمان، خدمات دیگری نیز به کاربران خود ارائه می‌دهند. اغلب این ساعت‌ها وابسته به گوشی‌های موبایل هوشمند هستند و از طریق بلوتوث یا وای‌فای به آن‌ها متصل می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از ساعت هوشمند به پیام‌های اضطراری در سریع‌ترین زمان پاسخ دهید، از آن به عنوان یک ردیاب سلامتی استفاده کنید، با استفاده از GPS آن مسیریابی کنید و همچنین به بسیاری از قابلیت‌های دیگر که با نصب اپلیکیشن‌های کاربردی قابل استفاده هستند، دست یابید. در این مطلب ما به آموزش نحوه نصب برنامه روی ساعت هوشمند می‌پردازیم تا شما بتوانید از قابلیت‌های آن بیشترین بهره را ببرید.

نحوه نصب برنامه روی ساعت هوشمند

نحوه نصب برنامه روی ساعت هوشمند

با رشد فناوری‌های جدید و پیشرفت تکنولوژی، استفاده از گجت‌های پوشیدنی مانند ساعت هوشمند افزایش چشمگیری یافته‌است. کاربران می‌توانند با نصب نرم‌افزارهای مناسب بر روی اسمارت واچ خود، تنظیمات حرفه‌ای را بر روی آن اعمال کرده و در فعالیت‌های روزانه استفاده کنند. 

نصب برنامه روی اپل واچ

نصب برنامه روی اپل واچ

برای نصب برنامه روی اپل واچ می‌توانید آن را به‌صورت دستی انجام دهید و یا نسخه واچ برنامه‌های سازگار آیفون را به‌طور خودکار نصب کنید. در این جا ما سه روش برای نصب برنامه‌ها در اپل واچ را بررسی خواهیم کرد. این روش‌ها برای همه مدل‌های ساعت هوشمند اپل از قبیل Apple Watch سری 3، 4، 5، 6، 7 و SE که از نسخه‌های جدید WatchOS مانند WatchOS 8 استفاده می‌کنند، اعمال می‌شود.

نصب برنامه با استفاده از برنامه Watch 

نصب برنامه با استفاده از برنامه Watch

 1. برنامه Watch را در iPhone خود باز کنید و روی My Watch ضربه بزنید.
 2. به پایین بروید و در قسمت AVAILABLE APPS بر روی Install در کنار آیکون اپلیکیشن مورد نظر ضربه بزنید.

برنامه‌هایی که در قسمت AVAILABLE APPS می‌بینید، برنامه‌هایی هستند که نسخه‌های iOS آن‌ها قبلا روی آیفون شما نصب شده‌است. وقتی روی Install ضربه می‌زنید، نسخه WatchOS برنامه در اپل واچ شما دانلود می‌شود. شما می‌توانید اپ استور iPhone را باز کنید و برنامه‌هایی که نسخه Watch دارند را دانلود کنید. شما همچنین می‌توانید در بخش برنامه‌ها به پایین اسکرول کنید و در زیر Top Categories بر روی Apple Watch Apps ضربه بزنید. علاوه‌بر این، می‌توانید در برنامه Watch روی Discover و سپسExplore Watch Apps  ضربه بزنید. سپس بر روی GET یا آیکون دانلود ضربه بزنید تا برنامه را داشته باشید. 

توجه داشته باشید که با این کار نسخه آیفون برنامه نیز در صورت موجود بودن دانلود می‌شود. اگر نصب خودکار برنامه را فعال کرده باشید، این اپلیکیشن جدید بلافاصله در اپل واچ شما ظاهر می‌شود. اگر نصب خودکار برنامه فعال نبود، به‌صورت دستی نصب آن را همان‌طور که گفته شد انجام دهید.

نصب برنامه با استفاده از اپ استور در اپل واچ

با شروع به‌کار گیری WatchOS 6، یک اپ استور در اپل واچ دارید که می‌توانید با استفاده از آن برنامه‌ها را دانلود و به‌روزرسانی کنید. اپ استور Apple Watch، وابستگی انحصاری به آیفون برای دریافت برنامه‌های ساعت هوشمند را حذف کرد و WatchOS 6 از برنامه‌های مستقل نیز پشتیبانی می‌کند. برای نصب برنامه روی ساعت هوشمند اپل با استفاده از اپ استور ساعت مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دکمه تاجی ساعت را فشار دهید و App Store را باز کنید.
 2. به پایید بروید تا برنامه‌ها را ببینید و سپس بر روی GET یا آیکون دانلود و یا قیمت برنامه ضربه بزنید.
 3. GET: برای نصب یک برنامه رایگان که قبلا دانلود نکرده‌اید.
 4. آیکون دانلود: برای نصب یک برنامه رایگان یا پولی که قبلا دانلود یا خریداری کرده‌اید.
 5. قیمت: بر روی قیمت برنامه ضربه بزنید و روی دکمه کناری دو بار کلیک کنید تا آن برنامه پولی را خریداری و نصب کنید.

اگر از شما خواسته شد که Apple ID خود را وارد کنید، می‌توانید این کار را روی ساعت یا آیفون متصل به آن انجام دهید. در App Store اپل واچ نیز می‌توانید از نوار جست‌وجو برای یافتن نام برنامه استفاده کنید. برای تایپ نام برنامه از صفحه کلید روی اپل واچ سری 7 یا آیفون خود استفاده کنید. توجه داشته باشید هنگامی که برنامه‌ای را با استفاده از اپ استور WatchOS دانلود می‌کنید، فقط نسخه اپل واچ آن دانلود می‌شود. می‌توانید نسخه iOS آن برنامه را در صورت موجود بودن به‌طور جداگانه از App Store آیفون دریافت کنید.

نصب خودکار اپلیکیشن‌های اپل واچ

نصب خودکار اپلیکیشن‌های اپل واچ

 1. برنامه Watch را باز کنید و از My Watch بر روی General ضربه بزنید.
 2. گزینه Automatic App Install را فعال کنید.

از این پس، هنگامی که یک برنامه آیفون دارای نسخه ساعت را دریافت کنید، آین برنامه به‌طور اتوماتیک بر روی اپل واچ شما نیز نصب می‌شود و دیگر لازم نیست آن را به‌صورت دستی از برنامه Watch نصب کنید. 

چگونه متوجه شویم که یک اپلیکیشن از اپل واچ پشتیبانی می‌کند؟

برنامه‌هایی که از اپ استور اپل واچ و یا از طریق Discover برنامه Watch آیفون قابل مشاهده باشند، برنامه‌هایی هستند که قطعا از اپل واچ پشتیبانی می‌کنند. برای سایر برنامه‌ها، App Store آیفون را باز کنید و به صفحه برنامه مورد نظر بروید. در آن‌جا لیست گجت‌هایی که از آن برنامه پشتیبانی می‌کنند را خواهید دید. 

نصب برنامه روی گلکسی واچ

برای اضافه کردن برنامه به ساعت هوشمند سامسونگ دو راه وجود دارد که در زیر آن‌ها را شرح می‌دهیم.

نصب برنامه روی ساعت هوشمند با استفاده از Google Play 

نصب برنامه روی ساعت هوشمند با استفاده از Google Play

قبل از انجام هر گونه فعالیتی ابتدا مطمئن شوید که ساعت هوشمند شما روشن و به گوشی موبایل شما متصل است.

 1. فروشگاه Google Play را در گوشی موبایل خود باز کنید.
 2. بر روی Categories و سپس Watch apps ضربه بزنید.
 3. در این مرحله بر روی برنامه مورد نظر خود ضربه بزنید.
 4. روی فلش پایین سمت راست دکمه Install ضربه بزنید. اگر قبلا علامت زده نشده‌، روی کادر کنار ساعتتان ضربه بزنید. توجه داشته باشید که برخی از برنامه‌ها باید روی گوشی شما نصب شوند تا در ساعت هوشمند سامسونگ شما کارکنند. 
 5. بر روی Install ضربه بزنید و منتظر بمانید تا برنامه نصب شود.

شما می‌توانید علاوه‌بر دریافت برنامه‌ها از فروشگاه Google Play در گوشی موبایل خود، مستقیما از طریق گلکسی واچ خود نیز به فروشگاه Google Play دسترسی داشته باشید. هر چند نحوه انجام این کار در تلفن هوشمند آسان‌تر از گلکسی واچ است.

نصب برنامه به‌طور مستقیم از Galaxy Watch

نصب برنامه به‌طور مستقیم از Galaxy Watch

 1. برای دسترسی به برنامه‌ها، انگشت خود را بر روی صفحه اصلی ساعت به بالا بکشید.
 2. بر روی آیکون فروشگاه Google Play و سپس آیکون ذره‌بین ضربه بزنید.
 3. نام برنامه مورد نظر خود را تایپ کنید، بگویید و یا بنویسید.
 4. در نتایج جست‌وجو بر روی برنامه و سپس Install ضربه بزنید.

برخی از برنامه‌ها بلافاصله آماده استفاده خواهند بود، در حالی که برخی دیگر از برنامه‌ها از شما می‌خواهند تا فرآیند نصب برنامه روی ساعت هوشمند خود را تکمیل کنید.

چرا در اپلیکیشن گلکسی واچ پیغام Installing Soon دیده می‌شود؟

چرا در اپلیکیشن گلکسی واچ پیغام Installing Soon دیده می‌شود؟

اگر در فرآیند نصب برنامه روی گلکسی واچ با استفاده از فروشگاه Google Play با پیغام Installing Soon مواجه شدید، ممکن است مشکل اتصال داشته باشید. برای رفع این مشکل بررسی کنید که بلوتوث فعال باشد و ساعت و تلفن هوشمند شما به یکدیگر متصل باشند. اگر در اتصال مشکلی وجود نداشت، ممکن است مجبور به نصب اپلیکیشن در ساعت هوشمند خود شوید.

 1. برنامه Google Play را در ساعت خود باز کنید و بر روی Apps on your phone ضربه بزنید.
 2. در لیست برنامه‌ها اسکرول کنید و بر روی برنامه مورد نظر ضربه بزنید.
 3. بر روی دکمه Install ضربه بزنید. توجه داشته باشید که اگر گزینه downloading یا installing را مشاهده کردید، به این معنی است که برنامه در حال دانلود یا نصب بر روی ساعت است. اگر منتظر بمانید، در نهایت برنامه قابل استفاده خواهد بود.

کلام آخر

در صورت نصب برنامه‌های کاربردی بر روی ساعت هوشمند، دیگر نیازی به در دست داشتن مداوم گوشی ندارید و می‌توانید بسیاری از فعالیت‌های روزانه خود را راحت‌تر انجام دهید. اگر از کاربران ساعت‌های هوشمند هستید، دیگر مزایای استفاده از این گجت را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

منبع: paradacreativa