امروزه استفاده نکردن از فضای مجازی عملی غیر ممکن است. اینستاگرام نیز یکی از برنامه‌های پرطرفداری است که بیش از یک میلیارد کاربر از آن استفاده می‌کنند. استفاده از این اپلیکیشن‌ها در معرض مزاحمت بودن را نیز افزایش می‌دهند یا گاهی اوقات کاربر قصد دارد که دیگر اکانتی به او پیام ندهد یا پست‌هایش را نبیند. برای این دسته از موارد اینستاگرام قابلیت بلاک کردن اکانت را برای کاربران خود ارائه کرده تا با آرامش خیال از برنامه لذت ببرند. بلاک لیست اینستاگرام قابلیتی است که می‌توان با استفاده از آن به راحتی از دست مزاحمت‌ها یا مواردی از این قبیل خلاص شد. کافیست وارد تنظیمات اینستاگرام شده و با چند کار ساده به این آپشن دسترسی پیدا کنید. اگر می‌خواهید با این قابلیت بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید:

مشاهده بلاک لیست اینستاگرام

ممکن است به هر دلیلی اکانت یا اکانت‌هایی را بلاک کرده باشید، با این کار چند اتفاق رخ می‌دهد: برای مثال آن حساب بلاک شده نمی‌تواند به شما پیام دهد، نمی‌تواند درخواست دنبال کردن بدهد، اگر پیج شما public یا عمومی باشد نمی‌تواند استوری‌ها یا پست‌های شما را ببیند و قادر به افزودن  شما به گروهی که در اینستاگرام ساخته، نیست. حال امکان دارد پس از مدتی قصد چک کردن بلاک لیست خود را داشته‌ باشید اما نحوه دسترسی و مشاهده آن را از یاد برده‌اید. نگران نباشید در این بخش مشاهده بلاک لیست اینستاگرام را گام به گام آموزش می‌دهیم.

 • ابتدا برنامه اینستاگرام را باز کنید.
 • سپس روی آیکون پروفایل اینستاگرام خود که در پایین صفحه می‌باشد کلیک کنید. (اگر اینستاگرام شما به زبان فارسی است این آیکون در سمت چپ پایین صفحه، اما اگر اینستاگرام شما به زبان انگلیسی است در سمت راست پایین صفحه قابل مشاهده است)
 • در بالای صفحه سه خط افقی را مشاهده خواهید کرد روی آن ضربه بزنید.
 • روی Settings یا تنظیمات کلیک کنید.

 • وارد Privacy یا حریم خصوصی شوید.
 • در بخش Connections یا ارتباطات، Blocked accounts یا حساب‌های مسدود شده قابل مشاهده است؛ آن را لمس کنید.
 • اکنون بلاک لیست اینستاگرام را مشاهده خواهید کرد.

حال به راحتی می‌توانید لیست را چک کرده و اگر قصد آنبلاک کردن کاربری را دارید کافیست روی گزینه Unblock یا لغو انسداد که در جلوی هر اکانت قابل مشاهده است، ضربه زنید.

چگونه بلاک لیست اینستاگرام را پاک کنیم؟

چگونه بلاک لیست اینستاگرام را پاک کنیم؟

گاهی اوقات قصد دارید تا تمامی اکانت‌هایی که در بلاک لیست اینستاگرام هستند را پاک کنید. تنها راه این عمل، آنبلاک کردن اکانت‌ها می‌باشد. برای پاسخ به سوال که "چگونه بلاک لیست اینستاگرام را پاک کنیم؟" کافیست ابتدا مراحل آورده شده در بخش مشاهده بلاک لیست اینستاگرام را به ترتیب طی کرده و سپس مراحل زیر را انجام دهید.

 1. پروفایلی که در بلاک لیست مشاهده می‌کنید را لمس کرده سپس بر روی سه نقطه بالای صفحه ضربه بزنید.
 2. گزینه Unblock را انتخاب کنید.
 3. به شما اطلاع می‌دهد که این حساب می‌تواند به شما پیام یا درخواست دنبال کردن دهد و مطلع نمی‌شود که آن‌ را لغو انسداد کرده‌اید. اگر مایل به ادامه هستید گزینه آنبلاک را لمس نمایید.

به همین آسانی و با آنبلاک کردن تمامی اکانت‌ها، بلاک لیست اینستاگرام خود را پاک و خالی خواهید کرد. این مراحل برای گوشی‌هایی با سیستم عامل اندروید و آیفون یکسان می‌باشد.

حذف مخاطب از بلاک لیست اینستاگرام

برای حذف مخاطب از بلاک لیست اینستاگرام، کافی است مراحل آورده شده در بخش "چگونه بلاک لیست اینستاگرام را پاک کنیم؟" را چک کنید. اما به جای آنبلاک کردن تمامی اکانت‌ها فقط حساب‌هایی را که قصد دارید تا دیگر در بلاک لیست خود نبینید را لغو انسداد کنید. البته این مورد را در نظر داشته باشید که با انجام این کار آن اکانت قادر به پیام دادن یا درخواست دنبال کردن به شما خواهد بود. اما اگر هنوز برای انجام این کار مصر هستید، با توضیحات گفته شده به راحتی قادر به انجام آن خواهید بود.

بلاک لیست اینستاگرام در اندروید و آیفون

مشاهده بلاک لیست، بلاک کردن یا آنبلاک کردن در اینستاگرام برای کاربران اندروید و آیفون تفاوت چندانی ندارد. در این بخش قصد آموزش بلاک کردن اکانت را از دو روش پروفایل اینستاگرام و دایرکت اینستاگرام داریم. آموزش را با گوشی اندرویدی پیش می‌بریم اما جای نگرانی نیست همین مراحل برای آیفون نیز به همین ترتیب خواهد بود.

بلاک کردن از طریق پروفایل اینستاگرام 

بلاک کردن از طریق پروفایل اینستاگرام

 1. وارد پروفایل حساب مورد نظر شوید.
 2. سه نقطه موجود در بالای صفحه را لمس کنید.
 3. گزینه بلاک را انتخاب کنید .
 4. حال صفحه‌ای را مشاهده می‌کنید که دارای 2 گزینه است؛ با این عنوان که این حساب را مسدود کنید یا این حساب و حساب های دیگری که ممکن است داشته‌باشد یا ایجاد کند را مسدود کنید. گزینه دوم یکی از ترفندهای اینستاگرام است که باعث راحتی خیال کاربران شده تا از این مورد که این شخص با هیچ اکانت دیگری قابلیت دسترسی به حسابشان را ندارد مطمئن باشند. هر کدام از گزینه‌ها را که می‌خواهید انتخاب کنید و سپس بر روی بلاک ضربه بزنید. 
 5. سپس پیامی مبنی بر اینکه "این حساب بلاک شده" را در پایین صفحه مشاهده خواهید کرد و اکنون در پروفایل گزینه آنبلاک ظاهر می‌شود.

بلاک کردن از طریق دایرکت اینستاگرام

بلاک کردن از طریق دایرکت اینستاگرام

 1. وارد دایرکت اینستاگرام شخص کاربر مورد نظر شده و سپس بر روی آیکون عکس پروفایل که در بالای صفحه قابل مشاهده است ضربه بزنید.
 2. حال در صفحه ظاهر شده دوباره عکس آیکون پروفایل را لمس کنید.
 3. حال وارد پروفایل اینستاگرام شخص مقابل خواهید شد از این مرحله به بعد گام‌های آورده شده در بخش قبل را به ترتیب انجام دهید تا اکانت مورد نظر را بلاک کنید.

کلام آخر

در دنیای امروزی اینستاگرام به عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین برنامه‌های اجتماعی شناخته می‌شود. در هر ماه به کاربرانش افزوده شده و این کاربران رنج سنی خاصی ندارند از جوان تا پیر به این برنامه علاقه‌مند هستند. همین امر سبب شده تا افراد بیشتری به دنبال آشنایی با عملکردها و قابلیت‌های این اپلیکیشن باشند. بلاک لیست اینستاگرام نیز یکی از همین آپشن‌ها می‌باشد. حتماً هر کاربری حتی یک اکانت را در بلاک لیست اینستاگرام خود خواهد داشت که می‌توان گفت دلایل مختلفی برای بلاک کردن یک اکانت توسط هر شخص وجود دارد. پس مشاهده این لیست، خالی کردن آن یا افزودن به آن کاری است که حتماً می‌خواهید آن را یاد بگیرید. در این مقاله با راحت‌ترین روش مراحل را گام به گام برای شما توضیح دادیم. امیدواریم که این توضیحات مفید واقع شوند.

منبع: help.instagram