آواتار اینستاگرام امروزه یکی از ترفندهای اینستاگرام برای شخصی‌سازی صفحه پروفایل شما در این برنامه است. آواتار که در زبان فارسی به معنی چهره‌نما است، بسیار شبیه به بیت موجی است و اگر از کاربران اپل هستید، بیت موجی کوچک و بامزه‌ای پس از ارتقای گوشی خود، از خودتان ساخته‌اید. این یک شخصیت قابل تنظیم از خودتان است که می‌توانید آن را هر طوری که دوست دارید، ویرایش کنید. در آواتار اینستاگرام، می‌توانید تقریباً همه چیز را به طور دلخواه سفارشی کنید؛ از لباس‌ها گرفته تا مدل مو و … . در حال حاضر، آواتار اینستاگرام فقط در استوری و دایرکت مسیج‌ها قابل‌ استفاده است، اما باتوجه‌ به صحبت‌های مدیرعامل اینستاگرام، آدام موسری، به نظر می‌رسد که این آواتارها در آینده بیشتر مورد استفاده قرار خواهند گرفت و به‌مانند هویتی است که در دنیای متاورس نشان می‌دهید.

آواتار اینستاگرام چیست؟

در پاسخ به سؤال آواتار اینستاگرام چیست؟ باید بگوییم که آواتارهای اینستاگرام اینجا هستند تا اینترنت را همان‌طور که می‌شناسید، تکان دهند. آدام موسری، رئیس و مدیرعامل اینستاگرام در ژانویه 2022 میلادی با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرام خود توضیح داد: "آواتارها یک بلوک کلیدی برای آینده هویت شخصی در متاورس هستند". به طور خلاصه این شخصیت‌های دیجیتالی سرگرم‌کننده، اولین بخش از پازل بازی متاورس هستند. آواتار اینستاگرام پرسونای سه‌بعدی قابل تنظیم است. آن‌ها می‌توانند ویژگی‌های فیزیکی شما را منعکس کنند، یا نشان دهند که چگونه می‌خواهید در فضای آنلاین نشان داده شوید. برخلاف برنامه‌های آواتار قبلی، اینستاگرام از گزینه تعیین جنسیت صرف‌نظر کرده‌ است و در عوض، به‌سادگی گزینه‌های سفارشی‌سازی وجود دارد که بیانگر جنسیت هستند. آواتارها همچنین می‌توانند «کالاهای دیجیتال» خود را داشته‌ باشند که در کوله‌پشتی‌ها، کیف پول‌ها یا جیب‌های نامحدود ذخیره می‌شوند. به گفته موسری، آواتارها هویت مجازی خواهند بود که برای نمایش در سراسر متاورس استفاده می‌شود؛ چه برنامه ساخته شده توسط متاورس باشد یا ساخته شرکت دیگری باشد.

ساخت آواتار اینستاگرام

ساخت آواتار اینستاگرام

در حال حاضر برای ساخت آواتار اینستاگرام می‌توانید از برنامه اینستاگرام بر روی سیستم‌عامل‌های اندروید و آیفون استفاده کنید. متأسفانه امکان ساخت، ویرایش و نمایش آواتار اینستاگرام بر روی وب‌سایت اینستاگرام وجود ندارد و فقط می‌توانید از برنامه اینستاگرام بر روی تلفن همراه خود استفاده کنید.

  1. به قسمت پروفایل اینستاگرام خود بروید.
  2. در سمت راست، بالای صفحه بر روی منو (۳ خط) کلیک کنید.
  3. «تنظیمات» را انتخاب و سپس بر روی گزینه «حساب» کلیک کنید.
  4. سپس در این قسمت بر روی «چهره‌نما» کلیک کنید.

اگر اتصال اکانت اینستاگرام به فیس‌بوک شما برقرار باشد، پیامی را مشاهده خواهید کرد که به شما اطلاع می‌دهد، می‌توانید از آواتار فیس‌بوک خود (در صورت داشتن) در صفحه اینستاگرام خود استفاده کنید. اگر مایل به این کار هستید گزینه «بله، از آواتار من استفاده کنید» را انتخاب کنید؛ در غیر این صورت، گزینه «خیر، آواتار جدیدی ایجاد کنید» را انتخاب کنید و سپس با انتخاب رنگ پوست خود شروع و برای ادامه به سفارشی‌سازی‌ها، گزینه «بعدی» را انتخاب کنید.

سفارشی کردن آواتار خود

سفارشی کردن آواتار خود

در هنگام سفارشی کردن آواتار اینستاگرام خود، می‌توانید پیش نمایشی از آن را در طول مسیر، بالای صفحه مشاهده کنید. در سمت راست، بالا، زیر گزینه «انجام شد» یک نماد آینه‌ای وجود دارد. برای نمایش تصویری از خودتان در کنار پیش‌نمایش، با استفاده از دوربین جلوی دستگاه، آن را انتخاب کنید. این یک راه سرگرم‌کننده برای مطابقت با ظاهر فعلی شما است. در زیر پیش‌نمایش، یک نوار ابزار با تمام گزینه‌هایی که می‌توانید انتخاب کنید، دارید. می‌توانید نوار ابزار را به چپ یا راست بکشید تا در هر زمانی به یک مورد خاص برسید و در هر قسمت در زیر نوار ابزار گزینه مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

مدل، رنگ مو و شکل، علائم و خطوط صورت

مدل، رنگ مو و شکل، علائم و خطوط صورت

اگر قسمت نوار ابزار را با انگشت خود به سمت چپ بکشید، می‌توانید مدل موی مورد علاقه آواتار خود را از بین گزینه‌های زیادی که در دسترس شما قرار گرفته‌ است، انتخاب کنید. سپس دوباره با به سمت چپ کشیدن نوار ابزار، رنگ موی مدل انتخابی خود را می‌توانید انتخاب کنید. طبق روال، نوار ابزار را به سمت چپ بکشید تا روی گزینه «شکل صورت» قرار بگیرد تا بتوانید شکل مورد نظر خود برای آواتار را انتخاب کنید. در این قسمت گزینه «آینه» برای به‌دست‌ آوردن نزدیک‌ترین شکل به‌ صورت شما بسیار مناسب و مفید است. سپس، گزینه «علائم صورت» که در سمت راست گزینه «شکل صورت» قرار دارد را برای افزودن کک‌ومک یا سایر علائم زیبایی و گزینه «خطوط صورت» در گزینه بعدی نوار ابزار که شامل خطوطی که دوست داریم به آواتار خود اضافه کنیم، می‌شود را می‌توانید انتخاب کنید.

شکل، رنگ و آرایش چشم و ابرو، رنگ و بیندی

شکل، رنگ و آرایش چشم و ابرو، رنگ و بیندی

در ادامه نوار ابزار و کشیدن آن به سمت چپ، می‌توانید شکل چشم را از بین گزینه‌های زیادی که برای شما موجود است، انتخاب کنید. سپس، رنگ چشم را انتخاب کنید و اگر می‌خواهید چشم‌هایتان را با خط چشم زیبا کنید، ابزار آرایش چشم نیز برای شما موجود است تا ظاهری جذاب را برای آواتار اینستاگرام خود بسازید. در ادامه، گزینه ابروها را می‌بینید و می‌توانید نزدیک‌ترین ابرو که با شکل ابروهای شما مطابقت دارد، انتخاب کنید و به دنبال آن، انتخاب رنگ ابرویی است که می‌خواهید استفاده کنید. در مرحله بعد، در صورت تمایل می‌توانید یک بیندی به شیوه هندی‌ها را نیز برای خود انتخاب کنید.

عینک، رنگ عینک، بینی و پیرسینگ

عینک، رنگ عینک، بینی و پیرسینگ

اگر در دنیای واقعی از عینک استفاده می‌کنید، می‌توانید یک جفت عینک جالب را برای آواتار خود نیز انتخاب کنید. می‌توانید مطابق با عینک فعلی خود انتخاب کنید یا یک عینک جدید را امتحان کنید. سپس در گزینه بعدی نوار ابزار می‌توانید رنگ عینک را برای عینک انتخابی خود، انتخاب کنید.
در ادامه نوار ابزار و کشیدن آن به سمت چپ، به گزینه «بینی» می‌رسید و اگر بینی فعلی آواتار خود را نمی‌پسندید، به‌راحتی می‌توانید در این قسمت آن را تغییر دهید. اگر در بینی خود سوراخی برای زیبایی دارید، حتماً آن را با گزینه بعدی نوار ابزار یعنی «پیرسینگ و حلقه» به بینی آواتار خود اضافه کنید.

لب، رنگ لب، رنگ و موی صورت

لب، رنگ لب، رنگ و موی صورت

به‌مانند قسمت‌های قبلی، نوار ابزار را با انگشت خود به سمت چپ بکشید تا تغییراتی را در ناحیه دهان اعمال کنید. در این قسمت می‌توانید شکل لب‌های آواتار خود را انتخاب کنید و در گزینه بعدی نوار ابزار، می‌توانید با افزودن رنگ لب، آن را آن‌گونه که دوست دارد، سفارشی کنید. گزینه بعدی در نوار ابزار، مختص مردانی است که سبیل یا ریش دارند یا دوست دارند که در دنیای اینستاگرام، آواتار آن‌ها ریش یا سبیل داشته‌باشد. گزینه‌های زیادی برای ریش و سبیل وجود دارد که شما می‌توانید انتخاب کنید. پس از انتخاب خود، گزینه بعدی نوار ابزار را انتخاب کنید تا رنگ مورد علاقه ریش و سبیل‌تان را هم می‌توانید انتخاب کنید.

بدن، لباس، کلاه، سوراخ گوش و سمعک

بدن، لباس، کلاه، سوراخ گوش و سمعک

آواتارهای اینستاگرام برای همه شکل‌ها و اندازه‌ها هستند، بنابراین برای انتخاب بدن آواتار خود به بخش بدن در نوار ابزار بروید. سپس به بخش لباس‌ها بروید و از شر لباس‌های خسته‌کننده خلاص شوید و یک لباس زیبا، رنگارنگ و جالب انتخاب کنید. برای هر سلیقه و سبکی در این قسمت لباس‌هایی وجود دارد. اگر می‌خواهید یک کلاه یا وسایل دیگر را به آواتار اینستاگرام خود اضافه کنید، گزینه بعدی مختص شما است. پس از انتخاب کلاه در گزینه بعدی رنگ آن را نیز انتخاب کنید. اگر گوش‌های سوراخ شده دارید، در مرحله بعد یک جفت سوراخ گوش انتخاب کنید. همچنین برای کسانی که دارای دستگاه شنوایی (سمعک) هستند، می‌توانید سبک‌ها و رنگ‌های متفاوتی را در آخرین بخش انتخاب کنید.

ذخیره آواتار اینستاگرام

ذخیره آواتار اینستاگرام

پس از تکمیل سفارشی کردن آواتار خود، گزینه «انجام شد» را در گوشه بالا، سمت راست انتخاب کرده و سپس گزینه «ذخیره تغییرات» را انتخاب کنید. حال مقداری صبر کنید تا آواتار شما به‌روزرسانی شود. پس از به‌روزرسانی پیام کوتاهی خواهید دید که باید گزینه «بعدی» را انتخاب کنید.

چگونه از آواتار اینستاگرام استفاده کنیم؟

چگونه از آواتار اینستاگرام استفاده کنیم؟

پس از ساخت آواتار مخصوص خود (استفاده از آواتار فیس‌بوک خود) حتماً این سؤال در ذهن شما پیش می‌آید که چگونه از آواتار اینستاگرام استفاده کنیم؟ در این قسمت به سؤال شما پاسخ داده و همانند مراحل قبلی به شما مرحله‌به‌مرحله آموزش می‌دهیم و راه را برای شما هموار می‌کنیم. شما می‌توانید از استیکرهای مخصوص آواتار اینستاگرام خود در دایرکت اینستاگرام و استوری‌ها و به‌علاوه، می‌توانید از آن‌ها در اکانت فیس‌بوک خود نیز استفاده کنید. در این قسمت نحوه استفاده از آواتار خود در دایرکت اینستاگرام را به شما آموزش داده و در ادامه به‌صورت مفصل‌تری درباره اضافه‌کردن آن به استوری اینستاگرام، خواهیم‌پرداخت.

  1. در دایرکت اینستاگرام یک صفحه چت را انتخاب کنید.
  2. روی نماد برچسب در سمت راست قسمت پیام ضربه بزنید.
  3. گزینه «آواتار» را انتخاب کنید و سپس هرکدام را که می‌خواهید استفاده کنید، انتخاب کنید.

استفاده از آواتار اینستاگرام در استوری

استفاده از آواتار اینستاگرام در استوری

همانند استفاده از آواتار اختصاصی خود در پیام‌های اینستاگرام که در قسمت قبل به شما آموزش دادیم، این قسمت هم بسیار ساده بوده و در ادامه، مرحله‌ به‌ مرحله همراه با عکس به شما در این امر کمک می‌کنیم. برای استفاده از آواتار اینستاگرام در استوری صفحه اینستاگرام خود، شروع به ساختن استوری خود کنید که به طور معمول انجام می‌دهید. سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. در بالای صفحه، نماد برچسب را انتخاب کنید.
  2. حال گزینه «آواتار» را انتخاب کنید.
  3. در این قسمت عبارتی را که می‌خواهید استفاده کنید، انتخاب کنید.

وقتی استیکر (آواتار) روی استوری شما نمایش داده شد، روی آن ضربه بزنید و بکشید تا به جایی که می‌خواهید، منتقل شود. سپس به ویرایش یا به‌اشتراک‌گذاری استوری اینستاگرام خود به طور معمول ادامه دهید.

سخن پایانی

اگر از آواتار اینستاگرام به عنوان یکی از مهم ترین بخش های آن اشاره کنیم اشتباه نگفته ایم. آواتار می تواند نمایانگر شخصتتان باشد. کمی قبل تر نکات و آموزش های مختلفی را جهت ساخت، ذخیره آن به شما ارائه دادیم. ساخت آواتار را به تمامی افرادی که اکانت اینستاگرام دارند پیشنهاد می دهیم.

منبع: later