گوگل پی که ابتدا تحت عنوان اندروید پی عرضه شد یک کیف پول دیجیتال است. در توضیح این سوال که کیف پول دیجیتال یا والت چیست باید گفت که والت یک دستگاه الکترونیکی یا یک سرویس آنلاین و یا یک پلتفرم است که به کاربران اجازه می‌دهد تراکنش‌های دیجتیالی انجام دهند. این تراکنش‌ها، شامل انتقال وجه، تبادل ارز و خرید کالا می‌شود. برای استفاده از برنامه گوگل پی نیاز به یک دستگاه هوشمند مانند گوشی موبایل یا تبلت و یا ساعت هوشمند است. 

با دانلود برنامه گوگل پی می‌توان تنها با نزدیک کردن دستگاه هوشمند به درگاه بانکی پشتیبانی کننده از گوگل پی عملیات پرداخت را انجام داد. و یا با نزدیک کردن دستگاه هوشمند به دستگاه هوشمند دیگر؛ در صورت مجهز بودن به گوگل پی؛ عملیات انتقال وجه را صورت داد. اکنون این سوال مطرح است گوگل پی (Google Pay) چیست؟

گوگل پی (Google Pay) چیست؟

گوگل پی (Google Pay) چیست؟

گوگل پی از تکنولوژی NFC استفاده می‌کند و می‌تواند جایگزینی باشد برای تمامی ارزها، مجوزهای عبور (boarding pass)، کارت‌های شناسایی، کلیدهای خودروی الکترونیکی و حتی بلیط‌ها و کپن‌ها. تنها با نزدیک کردن دستگاه هوشمند به دستگاهی که از گوگل پی پشتیبانی می‌کند می‌توان از امکانات آن بهرمند شد. در ادامه پاسخ به سوال گوگل پی (Google Pay) چیست؟ باید گفت که گوگل پی یک سرویس بانکی بسیار ایمن است. برای استفاده از برنامه گوگل پی حتما باید گوشی دارای قفل باشد. بهترین حالت استفاده از قفل اثرانگشت است ولی در صورت نبود قفل اثرانگشت از رمزعبور نیز می‌توان استفاده کرد. 

هنگامی که کاربر قصد انجام عملیات با گوگل پی را داشته‌باشد برنامه گوگل پی شناسه‌ای مجازی از اطلاعات بانکی کاربر تولید می‌کند و با آن شناسه مجازی عملیات را انجام می‌دهد. به‌این‌ترتیب از امنیت بیشتری نسبت به سایر سیستم‌های تراکنش مالی برخوردار است. محدودیتی برای وارد کردن تعداد اطلاعات بانکی در برنامه گوگل پی وجود ندارد. کاربر می‌تواند با عکس‌گرفتن از روی کارت بانکی اطلاعات را وارد اپلیکیشن کند. البته امکان ورود اطلاعات به‌صورت دستی نیز وجود دارد. گوگل پی دارای یکی سیستم امنیتی هوشمند نیز می‌باشد. به عنوان مثال ایمن بودن دستگاه را براساس اینکه قفل دستگاه در 5 دقیقه گذشته باز شده یا نه و یا آیا برای باز کردن قفل مشکلی وجود داشته یا نه بررسی می‌کند.

برنامه گوگل پی

برنامه گوگل پی

در سال 2015 برنامه اندروید پی که جایگزین گوگل والت بود معرفی شد. در ابتدا برای استفاده از سرویس کاربر نیاز داشت ثابت کند مالک دستگاه و کارت اعتباری است. در 2016 گوگل با همکاری اپلیکیشنی در سیلیکون ولی تحت عنوان Hands Free سیستمی راه انداخت که نیاز نبود کاربر اطلاعات مالکیت دستگاه و حساب را ارائه دهد. تنها کافی بود درخواست استفاده از سیستم پرداخت از گوگل را بدهد و عکس و اطلاعات و هویتی خود را بارگذاری کند. در این سیستم اجازه عملیات پرداخت تنها زمانی انجام می‌شد که محل جغرافیایی دستگاه با درگاه تراکنش مطابقت داشته باشد. در 2017 گوگل در هند سیستم پرداختی ارائه کرد به نام Tez و در نهایت در 2018 تمام این سرویس‌ها در قالب برنامه گوگل پی ادقام شد.

گوگل پی از یک پلتفرم اپلیکیشنی به یک سرویس تراکنشی تحت وب تعمیم پیدا کرد تا با سایر سرویس‌های آنلاین عملیات بانکی یکپارچه شود. این موضوع به برندینگ گوگل کروم هم کمک بسیاری کرد. گوگل پی این امکان را دارد که با تمام دستگاه‌های اندوریدی سازگار شود و همچنین با پار‌ه‌ای از محدودیت‌ها با دستگاه‌های IOS نیز سازگاری پیدا کند. گوگل پی با بسیاری از انواع کارت‌های اعتباری سازگار است ولی در ایران تنها با سرویس‌های ویزا کارت و مسترکارت می‌توان از امکانات آن بهرمند شد. تمام این عوامل باعث شده علی‌رغم وجود سرویس‌های پرداخت انلاین محتلف مانند Samsung pat, Square Cash, Paypal, Zelle گوگل پی جزو بهترین برنامه های پرداخت قلمداد شود.

دانلود برنامه گوگل پی

دانلود برنامه گوگل پی

گوگل پی یکی از سرویس های گوگل است که برای کاربر انجام عملیات مالی را ساده می‌کند. ولی دلیل اصلی استفاده از گوگل پی ایمنی استفاده از این سرویس است. با استفاده از گوگل پی برخلاف اندروید پی و گوگل والت تراکنش‌ ها با اطلاعات اصلی حساب بانکی کاربر انجام نمی‌شود؛ بلکه شناسه‌ای مجازی از حساب بانکی ساخته می‌شود و تراکنش‌ها با آن صورت می‌گیرد. در طی سال‌ها گوگل امکانات بیشتری به گوگل پی افزوده‌است. این امکانات شامل کارت‌های عضویت، گیفت کارت‌ها، کارت‌های عبور و حتی کپن‌ها و بلیط‌ها می‌شود. استفاده از برنامه گوگل پی به شرح زیر است.

 • برنامه گوگل پی را از گوگل پلی دانلود کنید.
 • پس‌از باز‌کردن اپلیکیشن گوگل پی دکمه Get Started را لمس کنید.
 • اپلیکیشن را به اکانت جی میل خود متصل کنید.
 • گوگل پی اطلاعات مکانی شما را خواستار می‌شود. با فعال کردن این گزینه اپلیکیشن مکان‌هایی که در نزدیکی شما از سرویس گوگل پی پشتیبانی می‌کنند را نمایش می‌دهد.
 • در قسمت پایین اپلیکیشن گوگل پی چهار دکمه دیده می‌شود: Home, Payment, Passes, Send. به قسمتPayment  وارد شوید و روش پرداخت موردنظرتان را وارد کنید.
 • با وارد شدن به گزینه Add a New Card دوربین دستگاه فعال می‌شود و با گرفتن دوربین برروی کارت بانکی گوگل اطلاعات حساب را شناسایی و ذخیره می‌کند.
 • سپس بانک شما کارتتان را تأیید می‌کند و پیامی برای شما ارسال می‌کند با این محتوا که از این به بعد از صفحه قفل دستگاهتان برای گوگل پی استفاده می‌شود. سپس یک کد تأیید برایتان ارسال می‌کند.
 • می‌توان تعداد کارت‌های اعتباری نامحدودی را برای گوگل پی تعریف کرد و می‌توان یک کارت اعتباری را برای استفاده پیش‌فرض درنظر گرفت.

جمع‌بندی

جمع‌بندی

همان‌طور که گفته‌شد گوگل پی یک کیف پول دیجیتال است. ولی کاربری آن صرفا به آن محدود نمی‌شود. با دانلود برنامه گوگل پی می‌توان عملیات انتقال وجه، خرید از فروشگاه و پرداخت در رستوارن را با تکنولوژی NFC با استفاده از دستگاه‌های هوشمند انجام داد. برای استفاده از گوگل پی در یک فروشگاه یا رستوران به دنبال علامت پرداخت بی‌سیم (wireless payment) بگردید. پس از دیدن علامت دستگاه هوشمندتان را نزدیک دستگاه پرداخت قرار دهید و قفل آن را باز کنید. گوگل پی خودبه‌خود از کارت اعتباری پیش‌فرض تعریف شده پرداخت را انجام می‌دهد. 

می‌توان برای پرداخت انعام به کارکنان رستوران گوشی خود را نزدیک گوشی آن‌ها قرار دهید و مبلغ موردنظر را به حسابشان وارد کنید؛ دیگر نیاز به همراه داشتن پول نقد نیست. علاوه‌براین با گوگل پی نیاز نیست کارت اعتباریتان همیشه همراهتان باشد. امکان استفاده از سرویس‌های گوگل پی برای بسیاری از دستگاه‌ها خودپرداز فراهم است. همچنین به سادگی می‌توانید از طریق اپلیکیشن گوگل پی از نزدیکانتان درخواست پول کنید و یا برایشان پول واریز کنید. همچنین باتوجه به اینکه گوگل پی از شناسه مجازی برای ارتباط با درگاه پرداخت استفاده می‌کند؛ می‌توان با خیال راحت‌تری از فروشگاه‌های اینترنتی خرید کرد.

مزایای گوگل پی

 • سهولت کار با آن
 • امنیت بالا
 • عدم نیاز به همراه داشتن کارت‌های اعتباری
 • رایگان

معایب گوگل پی

 • عدم کارایی در همه شرایط
 • عملکرد غیر موثر در برخی از تلفن‌ها
 • وابستگی به ابزارهای هوشمند
 • نگرانی بابت حریم شخصی به علت ذخیره‌شدن اطلاعات پرداخت در سرویس گوگل

دانلود برنامه گوگل پی از گوگل پلی