با توجه به افزایش روزمرگی‌های جهان امروز، فراموش کردن رمز حساب‌‌ها امری عادی تلقی می‌شود. حال اگر مشخصاتی که به آن‌ها نیاز داریم در عین داشتن ضرورت بسیار اما کارآیی چندانی برای ما نداشته باشند، مسلما احتمال از یاد بردن آن‌ها به مراتب بیشتر خواهد بود. اپل ایدی که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گوشی اپل به شمار می‌رود، به خاطر نگه داشتن آن کاری دشوار است و هر روزه کاربران زیادی با مشکل فراموش كردن اپل ايدی در آیفون مواجه هستند. از این رو تقاضای بازبینی و دست‌یابی به اپل ایدی افزایش یافته است که راه‌های گوناگونی برای حل این مشکل ارائه شده است. 

اپل ایدی (Apple ID)

هنگامی که می‌خواهید وارد دنیای لاکچری دستگاه‌های اپل شوید، به اپل ایدی نیاز دارید؛ در واقع اپل ایدی، هویت کاربر اپل محسوب می‌شود. به طوری که اپل با استفاده از آن، شما را شناسایی کرده و با شما ارتباط برقرار می‌کند. این ارتباط به صورت ردیابی خریدهای شما انجام می‌گیرد و سبب می‌شود که دستگاه شما همانند دیگر دستگاه‌های این مجموعه به صورت یکپارچه با یکدیگر کار کنند. هر کاربر آی او اس (iOS)، آیپد (iPad) و مک (Mac) به یک اپل ایدی نیازمند است که ساختن آن راحت و رایگان می‌باشد. همچنین اگر شما در گوشی اپل یا سیستم عامل آیفون خود از آیتونز (iTunes) یا اپ استور (App Store) استفاده کرده باشید، به طور خودکار اپل ایدی را دریافت نموده‌اید اما مشکل اصلی در این زمینه فراموش كردن اپل ايدی در آیفون است.

هنگام فراموش كردن اپل ايدی در آیفون چیکار کنیم؟

هنگام فراموش كردن اپل ايدي در آیفون چیکار کنیم؟

یکی از رایج‌ترین مشکلات کاربران، فراموش كردن اپل ايدی و ايميل می‌باشد. با توجه به این که اپل ایدی به صورت یک آدرس ایمیل عنوان می‌شود و با آن در ارتباط است، به خاطر سپردن آن کار دشواری می‌باشد و همچنین احتمال فراموش کردن آن زیاد است. زیرا اصولا ایمیل‌هایی که برای ساخت اپل ایدی انتخاب می‌شوند، چندان قابل حفظ کردن نیستند و در یاد نمی‌مانند. اما اگر روزی به هر دلیلی به مشکل فراموش كردن اپل ايدي یا رمز آن دچار شدید، نگران نباشید. چرا که روش‌های مختلفی برای بازیابی اپل ایدی وجود دارد که با استفاده از هر یک از آن‌ها می‌توانید اپل ایدی خود را به یاد آورید. 

ایمیل خود را امتحان کنید

معمولا هنگامی که اپل ایدی ساخته می‌شود از آدرس ایمیل شخص استفاده خواهد شد یا به عبارتی اپل ایدی همان آدرس ایمیل می‌باشد. پس می‌توانید با بررسی ایمیل‌های خود، اپل ایدی خود را به یاد آورید. همچنین می‌توانید با چک کردن ایمیلی که با آن وارد حساب خود شدید، در ایمیل‌های دریافتی از جانب اپل، اپل ایدی خود را جستجو کنید چرا که مسلما حداقل یک بار اپل ایدی و مشخصات آن برای شما ارسال شده است و کافی است در بین ایمیل های خود به دنبال آن بگردید. 

زمان فراموش كردن اپل ايدی در آیفون به سایت اپل مراجعه کنید

زمان فراموش كردن اپل ايدي در آیفون به سایت اپل مراجعه کنید

می‌توانید با کمک گرفتن از سایت اپل و مراجعه به اکانت اپل ایدی خود، با انتخاب گزینه Forgot Apple ID or Password برای به یاد آوردن اپل ایدی خود اقدام نمایید. برای استفاده از سایت اپل جهت رفع مشکل فراموش كردن اپل ايدی و ايميل، بایستی مراحل زیر را طی کنید.

 • ابتدا به سایت اپل به نشانی اینترنتی https://appleid.apple.com مراجعه کنید. 
 • سپس در پایین صفحه بر روی گزینه Forgot Apple ID or Password کلیک نمایید. 

انتخاب گزینه forgot apple id or password

 • در صفحه باز شده از شما می‌خواهد مشخصات اپل ایدی را وارد کنید، گزینه Forgot Apple ID را انتخاب نمایید. 
 • سپس بایستی مشخصات فوق را که شامل نام و نام خانوادگی به همراه ایمیل مربوطه می‌شود را وارد کنید. 
 • در آخر با مراجعه به صندوق ورودی ایمیل خود، ایمیل‌های دریافتی را چک کرده و مشخصات اپل ایدی خود را مشاهده کنید. 

همچنین لازم به ذکر است در صورتی که نمی‌دانید با کدام ایمیل خود نسبت به دریافت اپل ایدی اقدام نموده‌اید، بهتر است این مراحل را با همه‌ی ایمیل‌های احتمالی طی کنید و با چک کردن پیام‌های دریافتی آن‌ها، اپل ایدی خود را بیابید. 

با کمک آیفون یا آیپدتان پیش روید

با کمک آیفون یا آیپدتان پیش روید

هنگام فراموش كردن اپل ايدی در آیفون، ممکن است همچنان در آیفون، آیپد، مک بوک یا کامپیوتر شما فعال باشد. در این موقعیت تنها کافی است برای رفع مشکل فراموش كردن رمز اپل ايدی ايفون با مراجعه به دستگاه اپل خود، به سادگی اپل ایدی خود را مشاهده کنید. برای مشاهده اپل ایدی و مشخصات آن در دستگاه‌های آیفون، آیپد و یا تاچ اپل می‌توانید از مسیرهای زیر اقدام کنید.

آیفون و آیپد:

 1. تنظیمات (Setting) 
 2. بر روی نام کاربری تان ضربه بزنید.
 3. گزینه App & iTunes Store را انتخاب کنید

بازیابی کردن اپل ایدی از app & itunes Store

لپ تاپ اپل (Mac):

 1. وارد بخش تنظیمات (Setting) شوید.
 2. گزینه iCloud را انتخاب کنید.

گزینه iCloud را انتخاب کنید.

استفاده از برنامه های سیستم برای بازیابی اپل ایدی

اولین نکته ای که در زمان فراموش کردن اکانت اپل باید به خاطر داشته باشید این است که ابتدا به بخش تنظیمات دستگاه تان بروید زیرا ایمیل اکانت شما در بخش تنظیمات نمایش داده می شود. بطور مثال اگر از سیستم عامل آیفون استفاده می کنید می توانید به بخش تنظیمات سیستم عامل تان بروید تا در صورتی که هنوز در اکانت تان لاگین می باشید از تنظیمات دستگاه تان بتوانید اکانت اپل یا همان اپل ایدی تان را بدست بیاورید.

سیستم عامل iOS:

 1. برنامه iCloud یا mail یا Contacts را باز کنید.
 2. در زیر اسمتان در برنامه های ذکر شده به دنبال اپل ایدی بگردید.

ایفون، ایپد، اپل واچ:

 • وارد بخش تنظیمات شوید
 • بر روی FaceTime ضربه بزنید

برنامه face time

 • در صفحه باز شده به دنبال اپل ایدی تان بگردید.

استفاده از برنامه آیتونز (iTunes)

مشکل فراموش كردن اپل ايدی (Apple ID) را با کمک برنامه آیتونز (iTunes) نیز می‌توانید برطرف کنید اما استفاده از این برنامه در حالتی امکان‌پذیر می‌باشد که شما از قبل، این برنامه را استفاده کرده باشید. در این صورت برای رفع مشکل فراموش كردن رمز اپل ايدي ايفون خود می‌توانید مراحل زیر طی کنید. 

 • برنامه ی آیتونز را اجرا کنید. 
 • در قسمت ­هایی مانند My Music یا Playlist، بر روی قسمت Purchases یا خریدها کلیک نمایید. 
 • در ادامه با انتخاب گزینه Edit بر روی گزینه Get Info کلیک کنید. 
 • وارد قسمت File شوید. 
 • در صفحه ی نمایش داده شده می‌توانید در کنار گزینه Purchased by مشخصات اپل ایدی خود را مشاهده نمایید.

نتیجه گیری

کاربران زیادی با مشکل فراموش كردن اپل ايدی در آیفون یا رمز آن مواجه می‌شوند که به دنبال راه‌ حل مناسبی برای به خاطر آوردن آن می‌باشند چرا که اپل ایدی هویت دستگاه‌های اپل به شمار می‌رود و برای تعامل با دیگر دستگاه‌ها بسیار ضروری می‌باشد. از این رو کاربر در صورتی که اپل ایدی خود را فراموش کند می­تواند از طریق دستگاه خود و با مراجعه به سایت اپل یا با چک کردن ایمیل‌های خود، اپل ایدی مورد نظر را بیاید و مشکل فراموش كردن اپل ايدی را رفع کند.

منبع