اگر تا به حال نام زوم دیجیتال یا زوم اپتیکال را نشنیده اید یا حتی اصلا نمی دانید چه کاربردی دارند، باید به شما بگویم که سخت در اشتباه هستید. چون شاید شما اسم آن را نشنیده باشید. ولی بارها در عکس های گرفته شده در گوشی خود یا دیگران بررسی هایی انجام داده اید که مربوط به همین مفاهیم هستند. اکثریت ما، به محض اینکه کسی را می بینیم که موبایل خریده است بلافاصله گوشی آن را گرفته و بررسی می کنیم. بعد از بررسی ظاهری و پرسیدن نام گوشی، اولین مشخصاتی که درباره ی آن می پرسیم بیشتر در خصوص دوربین آن است. 

سپس کنجکاو می شویم تا در خصوص کیفیت دوربین اطلاعاتی بدست آوریم. مثلا اینکه تا چه حد از جزئیات عکس قابل دید است. در اغلب موارد اشخاص انتظار دارند جزئیاتی را که در عکس گرفته شده ببینند، که با چشم قابل مشاهده نیست و هر چه این جزئیات بیشتر یا به عبارتی با کیفیت تر باشد، آن گوشی به همراه دوربین آن، به انتخاب آنها تبدیل می شود. اگر شما هم تجربه بررسی دوربین گوشی را داشته اید، باید بگویم شما ناخودآگاه به بررسی زوم گوشی موبایل پرداخته اید پس بهتر است در ادامه با مفهوم زوم دیجیتال و زوم اپتیکال بیشتر آشنا شویم و بعد به مقایسه ی این دو بپردازیم و در آخر نحوه کارکرد این دو زوم را باهم بررسی کنیم.

زوم دیجیتال

آیا تا به حال اندیشیده اید که زوم دیجیتال چیست؟ در واقع، مانند زوم یا بزرگ نمایی معمولی است که روی یک عکس یا یک تصویر دیجیتال انجام می دهیم. در این صورت تصویری که زوم شده است به اصطلاح، "پیکسلی تر" می شود چون ما یک منبع ثابت از پیکسل داریم پس زمان بزرگ نمایی فقط پیکسل ها بزرگتر می شود و کیفیت تصویر کاهش می یابد.

مزایا

  • می توان به راحتی تصویر را بزرگ تر کرد.
  • نیازی به ابزار فیزیکی ندارد.

معایب

  • تصویر بعد از انجام زوم پیکسلی تر می شود.
  • کیفیت تصویر به صورت چشم گیری کاهش می یابد.

زوم اپتیکال

برای اینکه به سوال زوم اپتیکال چیست پاسخ دهیم، باید بگوییم که این مدل زوم با استفاده از یک لنز انجام می شود. یعنی برای اینکه بزرگ نمایی رخ دهد از یک لنز کمک گرفته می شود و همین موضوع باعث شده در زمان بزرگ نمایی کیفیت تصویر مانند زوم دیجیتال کاهش نیابد و به عبارتی تصویر پیکسلی نشود و در این صورت تصویری بی کیفیت انتظار شما را نکشد.

مزایا

  • می توان به راحتی تصویر را بزرگ تر کرد
  • کیفیت تصویر کاهش نمی یابد
  • دیدن جزئیات کوچکتر در تصویر
  • تصویر بعد از انجام زوم پیکسلی تر نمی شود

معایب

  • نیازی به ابزار فیزیکی دارد
  • میزان قدرت زوم بستگی به لنز و عدسی دارد

مقایسه زوم دیجیتال و اپتیکال

مقایسه زوم دیجیتال و اپتیکال

حال بعد از اینکه با مفهوم زوم دیجیتال و اپتیکال آشنا شدیم بهتر است به تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال بپردازیم. حال برای اینکه بتوانید بهتر با فرق زوم دیجیتال و اپتیکال آشنا شوید به جدول زیر توجه کنید:

نوع زوم
روش بزرگنمایی
کیفیت بزرگنمایی
زوم دیجیتال
بزرگنمایی پیکسل ها
کاهش کیفیت
زوم اپتیکال
بزرگنمایی با استفاده از لنز (فیزیکی)
عدم تغییر وضوح تصویر

بررسی دقیق تر زوم دیجیتال

همانطور که در بالا تر گفته شد، زوم دیجیتال مانند زوم یا بزرگ نمایی معمولی است که روی یک عکس یا یک تصویر دیجیتال انجام می دهیم. البته در این زوم، همانطور که گفتیم، با استفاده از روش بزرگ نمایی پیکسلی کیفیت کاهش می یابد. یعنی زمانی که از این زوم، یعنی زوم دیجیتال استفاده می شود، دوربین گوشی موبایل ناحیه تصویر گرفته شده یا تصویری که می خواهیم بگیریم را در مرکز کادر به اندازه نیاز بزرگ می کند و لبه های بیرونی تصویر گرفته شده یا تصویری که می خواهیم بگیریم را برش می دهد. همه ی گوشی های موبایل یا هر دوربینی که از آن استفاده می کنید زوم دیجیتال را دارند و می توانید به راحتی با تنظیمات دوربین گوشی اندروید یا با تنظیمات دوربین آیفون این زوم را انجام دهید.

بررسی دقیق تر زوم اپتیکال

بررسی دقیق تر زوم اپتیکال

همانطور که پیش تر گفتیم، این مدل زوم با استفاده از یک لنز انجام می شود و در نتیجه برخلاف زوم دیجیتال، کیفیت تصویر کاهش نمی یابد و تصویر پیکسلی نمی شود. بنابراین دیگر تصویر بزرگ شده تار نمی باشد یعنی اینکه با جابجایی جای عدسی یا به عبارت دیگر با تغییر مکان عدسی در درون لنز، فاصله کانونی لنز عوض شده که این تغییر فاصله، باعث بزرگ نمایی می شود. همین جابجایی عدسی و تغییر فاصله کانونی منبع اصلی تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال شده است.

مزایا و معایب زوم دیجیتال و اپتیکال

با مزایا و معایب زوم دیجیتال و اپتیکال آشنا شدیم و همچنین تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال را نیز بررسی کردیم ولی موضوع دیگری که حائز اهمیت است این است که تمام گوشی های موبایل زوم دیجیتال را دارند ولی داشتن زوم اپتیکال به دلیل عدسی و لنز های مخصوص، در تلفن همراه کار ساده ای نیست و مانند دوربین های عکاسی که می توانید لنز های متفاوتی را به دوربین وصل کنید، کار معقولی نمی باشد، بخصوص برای گوشی های ظریف و حساس. البته لازم به ذکر است که استفاده جدا از لنز با قابلیت حمل آسان تلفن های همراه مغایرت دارد. در ابتدا کارخانه سامسونگ گوشی Samsung Galaxy S4 Zoom را به بازار عرضه کرد که چندان باب میل مشتریان نبود. اما امروزه سازندگان گوشی های موبایل بدون اضافه کردن لنز های بزرگ اضافی به پشت موبایل و فقط با اضافه کردن لنز های کوچکتر به دوربین گوشی این قابلیت را به تلفن هایی مانند: سامسونگ گلکسی اس 20 اولترا و... اضافه کردند.

آیا زوم اپتیکال در گوشی های موبایل اهمیت زیادی دارد؟

این مقاله را با جواب دادن به سوال" آیا زوم اپتیکال در گوشی های موبایل اهمیت زیادی دارد؟ " تمام می کنیم، در جواب این سوال باید گفت، این ویژگی، ویژگی منحصر به فردی است. اما باید توجه داشت که بیشتر افرادی که تلفن های هوشمند دارند از زوم دیجیتال استفاده می کنند کمتر پیش می آید که ناراضی باشند. ولی داشتن زوم اپتیکال ویژگی نیست که بر روی خرید شما تاثیر چندانی داشته باشد. درست است که این ویژگی برای دوربین های عکاسی، فیلم برداری و دوربین های مدار بسته ویژگی بسیار مهمی تلقی می شود ولی داشتن این ویژگی در گوشی های موبایل امری حیاتی و بسیار مهم که روی خرید افراد تاثیر بگذارد نیست.

در این مقاله با مفهوم زوم دیجیتال و اپتیکال آشنا شدیم و کامل این دو مفهوم را بررسی کردیم و در ادامه با تفاوت و فرق زوم دیجیتال و اپتیکال آشنا شدیم و سپس به بررسی مزایا و معایب آنها پرداختیم. امیدوارم این مقاله به تمامی سوالات شما درباره ی زوم دیجیتال و اپتیکال پاسخ داده باشد.


منبع: آنلاین تک