بازی کارتی یا همان بازی با ورق یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین بازی‌ها بین تمامی نسل‌ها است. با گسترش تکنولوژی و استفاده از گوشی‌های هوشمند، بازی های رایگان گوشی بسیار مورد توجه قرار گرفتند. در این میان به جز نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها برای داستان‌سرایی در بازی‌های موبایلی، بسیاری از سازندگان بازی سعی کردند تا نظری به گذشته و بازی‌های پرطرفدار و محبوب بیندازند. در این میان دانلود بازی کارتی یا ورقی و بازی‌هایی مانند مار و پله، تخته‌بازی، شطرنج و... بسیار مورد توجه قرار گرفتند. 

در مطلب پیش‌رو نیز سعی کردیم تا به معرفی چند نمونه بازی موفق کارتی با قابلیت نصب و اجرا بر روی پلتفرم‌های اندرویدی و آیفونی بپردازیم. شما می‌توانید از طریق لینک‌های ضمیمه شده در معرفی هر بازی، اقدام به دانلود بازی کارتی بر روی سیستم عامل گوشی خود کنید. بازی‌ کارتی می‌تواند سبب تمرکز و تقویت ذهن فضایی شما شود. همچنین حسن این بازی‌ها این است که هم به‌صورت گروهی یا با یک شخص حقیقی قابل بازی است و هم با خود سیستم ماشین. بنابراین سعی کنید همیشه یک بازی کارتی را روی گوشی هوشمند خود داشته باشید!

معرفی بازی کارتی و مزایای آن نسبت به بازی های دیگر

بازی با ورق به هر بازی‌ای گفته می‌شود که از کارت‌های بازی به‌عنوان وسیله اصلی بازی با آن استفاده شود. واقعیت این است که در میان انواع بازی‌ها، بازی کارتی از گزینه‌هایی بوده که بسیار بی‌شمار و محبوب است. تعداد زیادی بازی در این کتگوری دیده می‌شود که هم به‌صورت دوستانه، سرگرم‌کننده و سنتی (مانند حکم) و هم در ابعاد مسابقات و شرط‌بندی‌های بزرگ و گاه بین‌المللی مانند پوکر انجام می‌شوند. اما بیشتر آنها بازی‌های عامیانه‌ای هستند که قوانین آن‌ها براساس منطقه، فرهنگ و افراد متفاوت است. 

هنگامی‌که بازی شروع می‌شود دسته‌های کارت بین طرفین بازی پخش می‌شود. معمولاً پشت کارت‌ها برای طرف مقابل مشخص نیست. خال ورق در بازی کارتی ممکن است شامل موارد منحصربه‌فرد یا تکراری باشد. در بازی‎‌های مدرن غالباً موبایلی، این خال‌ها می‌توانند شماره یا اکشن نیز باشند. در این بازی‌های جذاب تاکتیکی، علاوه‌بر مهارت بازیکن در تشخیص موقعیت، «شانس» نیز بسیار دخیل است. در این بخش بهترین بازی های اندروید و آیفون کارتی شما و اغلب هم‌گروهی‌هایتان را در موقعیتی پرهیجان با آدرنالین بالا وارد می‌کنند. این بازی‌ها در دو گروه طبقه‌بندی می‌شوند:

  1. بهترین بازی های افلاین کارتی
  2. بهترین بازی‌های آنلاین کارتی که شامل چند هم‌گروه و تیم مقابل یا ربات‌های آنلاین مخصوص بازی می‌شوند. 

اما مزایای بازی کارتی نسبت به باقی بازی‌های روز موبایل کدام است؟

افزایش خلاقیت با دانلود بازی کارتی

در زمان حاضر، شرکت‌های سازنده بازی‌های موبایلی تمایل بیشتری به ساخت چنین بازی‌هایی دارند. زیرا بازی کارتی خلاقیت بازیکن را افزایش می‌دهد و ذهن او را همواره پویا و اکتیو نگه می‌دارد. این موضوع به فرد کمک می‌کند که به روشی نوآورانه فکر و عمل کند.

 تقویت مهارت های تحلیلی در بهترین بازی های کارتی

بازی‌های زیادی در پلی استور و اپل استور وجود دارد که با هدف کمک به افراد در تقویت مهارت‌های تحلیلی طراحی شده‌اند. این بازی‌‌های کارتی مانند جستجوی گنج و مسابقه هستند که افراد را به تحلیل موقعیت‌های مختلف و در نتیجه بهترین حرکت ممکن تشویق می‌کنند. منصفانه باید گفت بهترین بازی های ایفون و اندروید با این هدف طراحی شده‌اند و در این میان بازی کارتی بهترین نمونه برای این هدف مشخص هستند. 

 افزایش روحیه جمعی و همکاری در بازی های آنلاین کارتی

بهترین بازی های انلاین با هدف تقویت روحیه جمعی و کمک به مهارت‌های همکاری و هم‌دلی با دیگر بازیکنان شکل گرفته است. این بازی‌ها به نوجوانان که به تازگی وارد جامعه شده‌اند، مهارت ارتباط عمومی با دنبال کردن یک هدف را می‌آموزند. همچنین در این بستر نوجوانان می‌توانند با افراد زیادی تامل کنند و دوستانی آنلاین بیابند. 

بهترین بازی‌ کارتی در پلتفرم اندروید و آی‌او‌اس کدامند؟

در اینجا شما را با چند نمونه بازی کارتی ممتاز در پلتفرم اندروید و آیفون آشنا می‌کنیم. 

افسانه‌های رونترا Legends of Runeterra: یک میدان نبرد آنلاین چند نفره 

Legends of Runeterra  یک بازی کارتی کلکسیونی دیجیتال است که توسط Riot Games ساخته و منتشر شده است. با الهام از بازی فیزیکی کلکسیونی Magic: The Gathering، توسعه‌دهندگان به دنبال ایجاد یک بازی در همان سبک بودند که به طور قابل توجهی موانع ورود را کاهش می‌داد. از زمان انتشار در آوریل 2020، این بازی کارتی رایگان بوده و از طریق تبلیغات و آگهی فروش لوازم آرایشی کسب درآمد می‌کرد. این بازی برای مایکروسافت ویندوز و سیستم عامل های موبایل iOS و اندروید در دسترس است. در بازی کارتی افسانه‌های رونترا مانند سایر بازی‌های کارتی کلکسیونی، بازیکنان در مقابل همدیگر برای بازی قرار می‌گیرند تا سلامت حریف خود را به صفر برسانند. کارت‌ها در این بازی انواع مختلفی دارند و به یکی از ده منطقه بازی تعلق دارند. گروه‌هایی از کارت‌ها نیز با هویت گیم پلی مشابه هستند. یکی از ویژگی‌های مهم بازی کارتی افسانه‌های رونترا سرعت مبارزه است. برخلاف سایر بازی‌های ورق کلکسیونی، هر بازیکن در هر نوبت به‌طور متناوب بین موقعیت حمله و دفاع تغییر می‌کند.

افسانه‌های رونترا Legends of Runeterra: یک میدان نبرد آنلاین چند نفره

شخصیت‌های زیادی در بازی کارتی افسانه‌ رونترا از دنیای League of Legends وجود دارند. دنیای خیالی Runeterraو موضوعات کارت‌های بازی توسط سازنده با الهام از داستان‌های کوتاه، کتاب‌های مصور و یک سریال انیمیشن ساخته شده است. بازی کارتی Legends of Runeterra با استقبال خوبی از سوی منتقدان دنیای بازی‌های موبایلی مواجه شده است. آنها به سیستم کلی بازی، گیم پلی قابل دسترس و تصاویر با کیفیت بالا در این بازی کارتی اشاره می‌کنند. به‌طوری که این بازی چندین جایزه را از سمت ایشان برنده شده است. بازیکنان در گیم پلی این بازی کارتی تعداد 20 امتیاز سلامتی دارند. اولین کسی که به امتیاز صفر سقوط کند، بازنده است. بازیکنان همچنین هر مسابقه را با یک دست از چهار کارت شروع می‌کنند که ممکن است آن را با یک کارت تصادفی دیگر در عرشه خود تعویض کنند.

دانلود افسانه‌های رونترا Legends of Runeterra: یک میدان نبرد آنلاین چند نفره  از گوگل پلی

دانلود افسانه‌های رونترا Legends of Runeterra: یک میدان نبرد آنلاین چند نفره  از اپ استور

بازی کارتی آتش‌دان سنگی (Hearthstone) 

بازی کارتی آتش‌دان سنگی (Hearthstone)

احتمالاً محبوب‌ترین بازی کارتی دیجیتال در جهان Hearthstone است! Hearthstone Blizzard یک شاهکار تعادل و اجبار است. به‌طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود، همیشه کاری برای انجام دادن وجود دارد و اگر در پلتفرم چند نفره وارد بازی شوید، احتمال زیادی وجود دارد که هرگز از آن خارج نشوید!این بازی کارتی  دیجیتالی رایگان است که توسط Blizzard Entertainment توسعه و منتشر شده است. Hearthstone با عنوان اصلی Heroes of Warcraft نامیده می‌شد و با استفاده از همان عناصر، شخصیت‌ها و یادگارها و براساس داستان موجود سری Warcraft (وبسایت اصلی بازی وارکرافت) ساخته شده است. این بازی کارتی اولین‌بار در مارس 2014 برای مایکروسافت ویندوز و macOS منتشر شد. در اواخر همان سال بود که پورت‌های آن برای iOS و اندروید نیز منتشر شد. این بازی یکی از بهترین بازی های کارتی دارای قابلیت بازی بین پلتفرمی است که به بازیکنان در هر دستگاه پشتیبانی شده اجازه می‌دهد تا با یکدیگر رقابت کنند. هرچند نباید محدودیت‌های حساب منطقه جغرافیایی را در نظر نگرفت. 

بازی کارتی Hearthstone به‌صورت نوبتی بین دو حریف برگزار می‌شود که از دسته‌های دارای 30 کارت به همراه یک قهرمان با قدرت منحصربه‌فرد انتخاب شده است. بازیکنان از کریستال‌های مانای محدود خود برای بازی کردن یا احضار مینیون‌ها برای حمله به حریف استفاده می‌کنند تا قهرمان حریف را از بین ببرند. برنده شدن در مسابقات و تکمیل ماموریت‌های طلایی درون بازی، جوایزی به شکل کارت‌های جدید و سایر جوایز به برنده اعطا می‌کند. سپس بازیکنان می‌توانند بسته‌هایی از کارت‌های جدید را از طریق طلا یا تراکنش‌های خرد خریداری کنند تا دسته‌‌های خود را شخصی‌سازی و بهبود بخشند. این بازی دارای چندین حالت بازی است، از جمله مسابقات گاه‌به‌گاه و رتبه‌بندی شده، نبردهای مهیج و البته ماجراجویی های تک نفره! در این بازی کارتی بسیاری از مفاهیم و همچنین دارایی‌های هنری براساس مفاهیمی هستند که قبلاً در بازی World of Warcraft Trading Card منتشر شده بودند.

دانلود بازی کارتی آتش‌دان سنگی (Hearthstone) از گوگل پلی

دانلود بازی کارتی آتش‌دان سنگی (Hearthstone) از اپ استور

شهاب سنگ: داستان کرومیت (Meteorfall: Krumit’s Tale)

شهاب سنگ: داستان کرومیت (Meteorfall: Krumit’s Tale)

در این بازی کارتی شما باید برای محافظت از دنیای سبز درخشان در برابر دستان عرق کرده Uberlich، با امثال بربرها و وحشی‌های قبیله‌ای بجنگید!Krumit's Tale شامل سیستم دسته‌بندی اصلی مانند بازی پیشین این کمپانی یعنی Meteorfall: Journeys است. قهرمانان در این داستان بیش از حد خوش‌بین هستند! این به معنای طول عمر بیشتر نسبت به بازی‌ پیشین است. در نسخه جدید قهرمانان باید امتیازاتی را برای تکمیل استراتژی ساخت دک‌های (عرشه یا منطقه دسته‌بندی کارت‌ها) خود انتخاب کنند و در صورت تمایل به پیروزی، هیئت مدیره را با دقت مدیریت کنند. قهرمان شما در این بازی کارتی به همراه یک دسته‌ از کارت‌های اصلی شروع به بازی می‌کند. در شروع هر مبارزه، دک یا به اصطلاح عرشه قهرمان در سیاه‌چاله‌ای مملو از هیولاها قرار می‌گیرد. برای به‌دست آوردن طلا، شما باید هیولاها را شکست دهید، سپس از آن طلا برای به دست آوردن اقلام و توانایی‌های جدید استفاده کنید. سپس قطعه آجر نمادین را از سیاه‌چال بردارید و با استفاده از آن سیاه‌چال را پاک کنید. پس از پاک کردن سیاه چال، کارت‌های جدید و قدرتمندی برای اضافه کردن به عرشه خود به دست خواهید آورد.

هنگامی که برای اولین بار به اجرای بازی کارتی کرومیت می‌پردازید، فقط می‌توانید شخصیت برونو را انتخاب کنید. اما پس از هر بار اجرا، XP کسب خواهید کرد و به‌طور خودکار کاراکترها و کارت های جدید را باز خواهید کرد. خبر خوب درباره این بازی کارتی این است که قهرمانان هیجان‌انگیز و رنگارنگ Meteorfall: Journeys (iOS و Android) در Krumit's Tale بازگشته‌اند. برونو، ریش خاکستری، شیطانک، رز و مولدورف همگی در این ماجراجویی جدید هیجان‌انگیز تلاش می‌کنند تا اوبرلیچ را شکست دهند. شما همچنین با کرومیت معروف که یک صاحب مغازه مرموز است که به تجارت مصنوعات جادویی می‌پردازد، ملاقات خواهید کرد. اما چرا او شما را به مغازه‌اش احضار کرده و چه رازهایی را در اختیار دارد؟ جواب این سوال زمانی داده می‌شود که اقدام به دانلود بازی کارتی کرومیت کنید و از فضای جذاب آن لذت ببرید! 

دانلود شهاب سنگ: داستان کرومیت (Meteorfall: Krumit’s Tale) از گوگل پلی

دانلود شهاب سنگ: داستان کرومیت (Meteorfall: Krumit’s Tale) از اپ استور

بازی کارتی شبانه‌های شهر 2 (Card City Nights 2)

شهاب سنگ: داستان کرومیت (Meteorfall: Krumit’s Tale)

شبانه‌های شهر 2 یک بازی کارتی فوق‌العاده هوشمند، خاص و در عین حال ساده است. گرافیک در این بازی عالی است و مطمئناً شما ترغیب خواهید شد تا بارها و بارها آن را امتحان کنید! در فضای این بازی کارتی همیشه شب است و شما در یک شهر پرنده اسرارآمیز به نام Starship Frivolity سفر خواهید کرد که در آن همه ساکنان آن شیفته جدیدترین نوآوری‌های فضایی و کارت‌های بازی هستند! شما قرار است با آنها آنقدر بجنگید تا اعتماد آنها و متقابلاً کارت‌های آنها را بالاخره به چنگ آورید! شما در طی این بازی از طریق آزمایشگاه‌های مشکوک، اسکله‌های جن‌زده و رستوران‌های مرگبار این ایستگاه فضایی پیشرفت می‌کنید و بزرگترین اسرار آن‌ها را کشف خواهید کرد.

در این بازی کارتی محبوب شما در نقش فردی بازی می‌کنید که در کشتی Starship Frivolity، یک رزمناو بین ستاره‌ای با ساکنان بسیار عجیب و غریب، در یک فریزر بیدار شده است. پس از چند کلمه مقدمه، از شما پرسیده می‌شود که آیا قوانین بازی را که موضوع داغ کنونی در سفینه فضایی است، می‌شناسید یا خیر؟! سپس مستقیماً به یک دور از بازی کارتی نوبتی پرتاب می‌شوید. شما به سرعت متوجه می‎‌شوید که بازی شکل اصلی سرگرمی در کشتی است و همه آن را بازی می‌کنند. کامپیوتر مرکزی کشتی همه بازیکنان و رتبه‌بندی آنها در سطح کشتی را ردیابی می‌کند. در آغاز شما به عنوان یک بازیکن کم‌رتبه شروع می‌کنید، اما کم‌کم یاد می‌گیرید که شش رتبه اصلی شامل  Aتا F وجود دارد. بنابراین برای رسیدن به اوج باید هر یک از دروازه‌بان‌های رتبه را شکست دهید. با این حال، هیچ‌چیز در Frivolity عادی نیست! معمولاً هر هفته دروازه‌بان‌ها به‌طور تصادفی از میان رده‌های بازیکنان تعیین می‌شوند و صفحه‌های کامپیوتر نام هر یک از آنها را نمایش می‌دهند، اما جالب آنکه شخصی سیستم را هک کرده و هیچ‌کس نمی‌داند که چه کسی ممکن است حافظ هر رتبه باشد!

دانلود شهاب سنگ: داستان کرومیت (Meteorfall: Krumit’s Tale) از گوگل پلی

شوالیه‌های میز بازی کارتی (Knights of the Card Table)

شوالیه‌های میز بازی کارتی (Knights of the Card Table)

بازی شوالیه‌ها یک بازی کارتی انفرادی است. شاید در وهله اول ظاهر شاد و استایل روشن بازی شما را گول بزند و فکر کنید با یک بازی ابتدایی و ساده روبه‌رو هستید! اما اصلاً این‌طور نیست! ایده‌های استراتژیک این بازی شما را وادار می‌کند تا هوشمندانه عمل کنید. ژانر خزیدن در سیاه‌چاله‌های اسرارآمیز، یکی از موضوعاتی است که سازنده‌های بازی کارتی بسیار به آن علاقه‌مند هستند. بازی شوالیه‌ها نیز برداشت و هجوی رنگارنگ و تا حد زیادی احمقانه از این ساب-ژانر محسوب می‌شود. شما در این بازی کارتی نقش یک ماجراجو را بازی می‌کنید. بازی Knights of the Card Tableشما را مجبور می‌کند در سیاه‌چال‌هایی که توسط دسته‌های کارتی نمایش داده می‌شوند، مبارزه کنید. شما به عنوان یک قهرمان جوان زبردست بازی می‌کنید، زیرا با استفاده از سلاح‌های قابل اعتمادی مانند بند برنجی، شمشیر، گرز و غیره با دشمنان مبارزه می‌کنند.

برای رویارویی با این عرشه‌ها، پنج کارت اول عرشه همیشه برای شما قابل مشاهده است و شما به سادگی کارت را انتخاب می‌کنید. همچنین شما در این بازی یک اسلحه، یک مقیاس سلامت و کمی بعد یک سپر خواهید داشت. شما باید در یک سری کارت حرکت کنید که نشان دهنده هیولاها، جادوها، معجون‎های سلامتی و موارد دیگر هستند. کارت‌ها به صورت تصادفی به شما داده می‌شود، اما می‌توانید ترتیبی دلخواه به آنها بدهید. هر کدام از این کارت‌ها معنای خاصی دارد. به‌طور مثال کارت شیر می‌تواند رتبه حمله شما را افزایش دهد. عرشه‌ها عمدتاً مملو از دشمنانی هستند که می‌توانند هر چیزی از اسکلت‌های غول‌پیکر گرفته تا پستچی‌ها باشند. انتخاب کارت‌ها و متقابلاً شروع مبارزه در این بازی کارتی براساس تاس است. بسته به سلاحی که خود را با آن مجهز کرده‌اید، تاس‌های مختلفی می‌اندازید، اما اصل اساسی این است که می‌خواهید عددی بالاتر از سلامتی دشمن به دست آورید. زیرا در غیر این صورت آسیب می‌بینید! 

هرچند اگر ضربه خوردید، عرشه‌های Knights of the Card Table همواره حاوی چیزهایی مانند معجون‌های سلامتی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند برعلیه برخی از چرخش‌های تصادفی غلبه کنید و از هر عرشه عبور کنید. به‌طور کلی همه چیز درباره Knights of the Card Table طوری طراحی شده است که شما را سرگرم کند. این بازی یک بازی به معنای کامل کلمه چالشی است! چالش‌های مختلف آنقدر جذاب و ویژه هستند که شما را مدام ترغیب خواهد کرد تا بازی را ادامه دهید تا سلاح بعدی را به‌دست آورید یا جدیدترین اسرار بازی را کشف کنید.

دانلود شوالیه‌های میز بازی کارتی (Knights of the Card Table) از گوگل پلی

دانلود شوالیه‌های میز بازی کارتی (Knights of the Card Table) از اپ استور