آیا برای شما نیز اتفاق افتاده که بعد از چندی دوربین عقب یا جلو گوشی موبایل هوشمندتان عکس‌های تار بگیرد؟ در این موقعیت قطعاً برایتان سوال شده که علت تار شدن دوربین گوشی چیست؟ احتمالاً شما سعی می‌کنید مشکل از تار شدن لنز دوربین گوشی است و سعی می‌کنید آن را تمیز کنید. اما نباید تنها به این علت بسنده کرد! همه‌چی آنلاین در این مطلب سعی کرده تا به شما برای حل کردن مشکل تار شدن دوربین گوشی کمک کند یا نهایتاً اگر این مشکل غیر قابل‌ حل است، شما را از دلایل آن آگاه کند. با ما همراه باشید و اگر حس کردید این مطلب می‌تواند به دوستانتان نیز کمک کند، ما را به آن‌ها معرفی کنید. 

نکاتی که می‌تواند در صورت بروز مشکل تار شدن دوربین گوشی به ما کمک کند

نکاتی که می‌تواند در صورت بروز مشکل تار شدن دوربین گوشی به ما کمک کند

اگر مشغول خواندن این مطلب هستید، احتمالاً دوربین تلفن شما ناگهان شروع به گرفتن عکس‌های تار کرده است. این مشکل می‌تواند روی دوربین اصلی، دوربین سلفی یا در بدترین حالت هر دو اثر بگذارد! با این حال نگران نباشید! چند راه‌ حل نسبتاً ساده وجود دارد که بیشتر اوقات کار می‌کند. در این بخش چند نکته را با شما سهیم شده‌ایم که با امتحان و تست آن‌ها از دلایل احتمالی تار شدن دوربین گوشی آگاه خواهید شد. تار شدن تصاویر گوشی در شکل‌های متفاوتی برای ما اتفاق می‌افتد. گاهی تصاویر از ابتدا تار بوده‌اند و گاهی این مشکل به‌ تازگی آغاز شده است. همچنین گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که یک حالت عکس کمتر از بقیه تار است. مثلاً برای حالت سلفی این مشکل معمولاً پیش خواهد آمد. این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که شما از دوربین جلو استفاده می‌کنید و مشکل از دوربین عقب است. نکات زیر به شما نشان می‌دهد که چگونه مشکل تار شدن دوربین گوشی را برطرف کنید. 

مشکل تار شدن دوربین گوشی به دلیل محافظ کوچک شیشه ای

مطمئن شوید که قطعه کوچک محافظ روی لنز شیشه‌ای دوربین ثابت نیست. بسیاری از گوشی‌های سامسونگ با یک تکه بسیار کوچک برچسب محافظ پلاستیکی عرضه می‌شوند که هم شیشه لنز دوربین و هم درب شیشه فلاش را پوشانده‌اند. یکی از دلایل تار شدن دوربین گوشی این موضوع است. در مرحله اول شما باید مطمئن شوید که این برچسب‌های محافظ جدا نشده‌اند. اگر چنین اتفاقی بیفتد معمولاً دریچه لنز مسدود شده و این موضوع می‌تواند علت تار شدن دوربین گوشی باشد. برای تست این مشکل پس از حذف این تکه کوچک محافظ چند عکس آزمایشی بگیرید. عکس‌ها را مقایسه کنید و در اینجا شما باید متوجه شوید که تار شدن لنز دوربین گوشی از بین رفته یا همچنان وجود دارد؟!

لنز کثیف و تار شدن دوربین گوشی

یکی دیگر از دلایل تار شدن دوربین گوشی که بسیار نیز مرسوم است، ایجاد لکه‌های کثیفی و چربی یا اثر انگشت روی لنز دوربین گوشی است. هر بار که گوشی خود را در جیب یا کیف خود قرار می‌دهید، با پرز یا گرد و غبار تماس پیدا می‌کند. همچنین هر دفعه که گوشی خود را از جیب یا کیف خود بیرون می‌آورید، ممکن است لنز دوربین را ناخود آگاه لمس کرده و اثر انگشتتان روی لنز نقش ببندد. بنابراین برای جلوگیری از تار شدن دوربین گوشی لازم است، هر بار قبل از گرفتن عکس لنز را با یک تکه پارچه نانو یا بدون پرز و زبری کاملاً پاک کنید. پس از پاک کردن لنز، سعی کنید چند عکس بگیرید و ببینید آیا هنوز تار هستند یا خیر.

مدخل لنز روی قاب به اندازه و استاندارد نیست

کیس یا کاوری که برای گوشی خود خریداری کرده‌اید، ممکن است با لنز دوربین گوشی شما تداخل داشته باشد. مخروطی روی قاب گوشی یا همان ضایعه برجسته اطراف لنز دوربین، ممکن است با لنز دوربین تداخل پیدا کرده و باعث تار شدن دوربین گوشی شما شود. همچنین این مشکل باعث می‌شود نور با یک زاویه خاص وارد لنز شود و تصاویر را تار کند. برای اینکه بفهمید تار شدن دوربین گوشی مربوط به قاب است یا نه، باید قاب گوشی همراهتان را درآورید. سپس برای تست عکس بگیرید. اگر متوجه شدید که قاب گوشی باعث مشکلات تار شدن دوربین گوشی شما شده است، قاب دیگری را بخرید که دارای یک دریچه عریض‌تر باشد و باعث بروز مشکل مذکور نشود. 

منطقه مرطوب و تار شدن دوربین گوشی به وسیله مه

منطقه مرطوب و تار شدن دوربین گوشی به وسیله مه

لنز دوربین ممکن است در مناطق با رطوبت بالا به اصطلاح مه‌ آلود شود. اگر در یک منطقه مرطوب و شرجی زندگی می‌کنید احتمالاً دیر یا زود متوجه خواهید شد که عکس‌هایتان تار شده‌اند. برای حل مشکلات تار شدن دوربین گوشی در مناطق مرطوب، از یک پارچه تمیزکننده نرم استفاده کنید و قبل از گرفتن هر عکس، لنز دوربین را کاملاً پاک کنید. این نکته را هرگز فراموش نکنید و در این مناطق همیشه یک تکه پارچه مناسب نرم و بدون پرز به همراه داشته باشید تا از شر مشکلات تار شدن دوربین گوشی خلاص شوید. 

سنسور اپتیکال و تار شدن دوربین گوشی

یکی دیگر از دلایل تار شدن دوربین گوشی مشکلات مربوط به گیر کردن سنسور اپتیکال است. سنسور اپتیکال دوربین در برخی از مدل‌های گوشی‌ سامسونگ یا برندهای دیگر، حرکت می‌کند. برخی از کاربران گزارش داده‌اند که این سنسور گاهی اوقات گیر می‌کند و باعث می‌شود دوربین به‌ درستی فوکوس نکند. راه‌حل این است که اپلیکیشن دوربین را باز کنید و قبل از گرفتن عکس، گوشی خود را به آرامی تکان دهید. همچنین می‌توانید همزمان با باز بودن برنامه دوربین، روی لنز به آرامی ضربه بزنید. این ممکن است عجیب به نظر برسد، اما مشکل صدها کاربر سامسونگ را که با تار شدن دوربین گوشی دست‌ و‌ پنجه نرم می‌کردند، حل کرده است!

فوکوس امن برای غلبه بر تار شدن لنز دوربین گوشی

مودهای مختلف دوربیت را امتحان کنید. به برنامه دوربین بروید، روی mode کلیک کنید و "Beauty Face" را انتخاب کنید. سپس برگردید و روی "Auto" کلیک کنید. این عمل نشان داده که اگر گوشی همراهی عکس‌های تار یا خارج از فوکوس گرفته باشد، آن را تعمیر می‌کند. همچنین مطمئن شوید که روی شئی که می‌خواهید فوکوس باشد فشار داده‌اید. این فشار باعث می‌شود تا فوکوسینگ روی آن شئی مورد نظر قفل شود. علامت آن ظاهر شدن یک قفل کوچک روی مربع فوکوسینگ است. همچنین سعی کنید فوکوس‌ کشی دوربین گوشی را در جای دیگری در محیط فیکس کنید. سپس دوباره آن را به جایی برگردانید که می‌خواهید از آن عکس بگیرید. در بسیاری مواقع این موضوع باعث رفع تار شدن دوربین گوشی و تصاویر مات شده است. 

حافظه پنهان گوشی، قاتل پنهان تصاویر عکاسی شده

یکی دیگر از علل تار شدن دوربین گوشی، مربوط به حافظه پنهان یا همان Catch گوشی است. برای حل این مشکل به تنظیمات سیستم > برنامه‌ها > مرتب‌سازی بر اساس همه > دوربین بروید. در این بخش شما باید حافظه پنهان دوربین را پاک کنید. این کار حافظه را آزاد می‌کند و ممکن است برخی از مشکلاتی را که باعث تار شدن دوربین گوشی شما و در نتیجه تصاویر خروجی تار شود، برطرف کند.

سوژه‌‌های متحرک و تار شدن دوربین گوشی

سوژه‌‌های متحرک و تار شدن دوربین گوشی

برخی اوقات تار شدن دوربین گوشی دلیلی به جز دلایل مرتبط با خود لنز یا سنسور دارد. مثلاً ممکن است شما سعی کنید از یک جسم متحرک عکس بگیرید مانند یک قطار، ماشین، حیوانی در حال حرکت، کشتی، موتور سیکلت یا هواپیمایی در آسمان! این سوژه‌ها تمرکز کامل گوشی شما را روی شیئی که می‌خواهید از آن عکس بگیرید، بسیار دشوار می‌کند. برای غلبه بر این مشکل می‌توانید دوربین گوشی را در حالت ANTI-SHAKE قرار دهید. این گزینه تا حد بسیار زیادی به شما کمک خواهد کرد. 

آپدیت سیستم عامل و باگ‌های نرم افزاری

تار شدن دوربین گوشی می‌تواند به دلایل نرم‌ افزاری نیز صورت بگیرد. بسته به نسخه اندرویدی (وبسایت اندروید) که روی گوشی خود اجرا می‌کنید، ممکن است تصاویری خارج از فوکوس داشته باشید. دلیل تار شدن دوربین گوشی در این مواقع، برخی باگ‌ها در نسخه‌های خاص گزارش شده است. بنابراین سعی کنید همواره سیستم عامل گوشی خود را با آخرین نسخه اندروید بروز رسانی کنید.

هیچ عملی نتوانست دوربین گوشی را درست کند!

اگر هیچ‌کدام از دلایل بالا علت تار شدن دوربین گوشی نبود، ما یک راهکار دیگر نیز برای شما داریم! راه‌اندازی مجدد یا ریست فاکتوری! بله، این راهکار می‌تواند مشکلات نرم‌ افزاری یا ویروس‌ها و بدافزارهایی که ممکن است عملکرد قسمت‌های مختلف گوشی شما را مختل کند، از بین ببرد. تار شدن دوربین گوشی ممکن است با استفاده از این راهکار به حالت اولیه و سالم خود برگردد. 

نحوه رفع تاری دوربین گوشی هوشمند

نحوه رفع تاری دوربین گوشی هوشمند

دوربین‌ها می‌توانند با تغییر فاصله بین لنز و سنسور فوکوس کنند. همانطور که می‌دانید تلفن شما مجموعه‌ای از لنزهای ریز دارد که به جلو و عقب حرکت می‌کنند. بنابراین محل همگرایی نور گرفته ‌شده روی حسگر را تغییر می‌دهد. با این عمل تعیین می‌شود چه چیزی در فوکوس باشد و چه چیزی نه. اما این موضوع بحث ما نیست! تنها چیزی که باید بدانید این است که چیزهای کوچکی در گوشی شما در حال حرکت هستند و گاهی اوقات این چیزها گیر می‌کنند. هنگامی که تمام مراحل اولیه عیب‌یابی، مانند بستن اجباری برنامه دوربین و راه‌ اندازی مجدد دستگاه را انجام دادید، راهکار دیگری نیز وجود دارد که ممکن است بخواهید آن را امتحان کنید. اگر گوشی شما حالت دوربین دستی دارد، آن را فعال کنید و به دنبال تنظیمات فوکوس دستی باشید. اکنون اسلایدر را به چپ و راست حرکت دهید تا ببینید آیا این باعث تغییر فوکوس می‌شود یا خیر. به احتمال زیاد این کار انجام نخواهد شد، اما به‌ هرحال همچنان ارزش امتحان کردن را دارد!

بسیار خوب، اکنون که همه چیزهای دیگر را امتحان کردید، وقت آن است که ساده‌ترین راه‎‌حل را انجام دهید. این راه‌حل که در تجربه ما بالاترین میزان موفقیت را نیز دارد. گوشی خود را بچرخانید و با انگشت خود ضربه محکمی به دوربین بزنید. کاملاً جدی! فقط روی دوربین ضربه بزنید. در بیشتر موارد، این باید به دوربین کمک کند تا فوکوس را دوباره به دست بیاورد. اگر اینطور نیست، سعی کنید تلفن را تکان دهید یا محکم به کف دستتان بکوبید! ممکن است این راه‌ حل به نظرتان غیرمنتظره و نامعقول به نظر برسد! اما شما راهکار دیگری ندارید! یا باید تصاویر مات و بدشکل را تحمل کنید و یا باید با مشت روی تلفن گران قیمت جدید خود درست مانند تلویزیون‌های CRT قدیمی بکوبید! احتمالاً در کمال تعجب خواهید دید که دوربین این دفعه درست کار می‌کند! اگر این اتفاق افتاد باید بدانید که مطمئناً این اواخر دوربین خود را به زمین انداخته‌ یا خیس کرده‌اید. صرف‌نظر از IP های محافظتی بسیاری از گوشی‌های جدید نیز دچار مشکل تار شدن دوربین گوشی به همین دلیل می‌شوند.