با وجود اینکه اندروید ۱۲ هنوز در حال عرضه برای دستگاه‌های موجود است، گوگل در حال کار روی اندروید ۱۳ می‌باشد و حتی نسخه میانی این دو سیستم عامل را با نام اندروید 12L به بازار عرضه کرده است. این شرکت در فوریه سال جاری میلادی نسخه توسعه دهنده اندروید ۱۳ را به بازار عرضه کرد و انتظار می‌رود تا ما ژولای هر ماه این سیستم عامل آپدیت شود. در نهایت نیز نسخه نهایی این سیستم عامل پس از عرضه آپدیت‌های برنامه نویس به بازار عرضه خواهد شد. در مقاله امروز ما تصمیم داریم تمامی اطلاعاتی که در مورد این سیستم عامل منتشر شده است را با شما به اشتراک بگذاریم. پس در صورتی که به نسخه های اندروید علاقه مند هستید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید:

تاریخ عرضه اندروید ۱۳

گوگل اولین نسخه توسعه دهنده اندروید ۱۳ را در ماه فوریه عرضه کرد و نسخه دوم آن هم در ماه مارس عرضه شد. همچنین انتظار می‌رود اولین نسخه بتا این سیستم عامل در ماه آوریل عرضه شود. هنوز گوگل هیچ اطلاعاتی از ویژگی‌های این سیستم عامل منتشر نکرده است و انتظار می‌رود این اطلاعات را در رویداد اختصاصی Google I/O در ماه می منتشر کند. همچنین انتظار می‌رود دومین نسخه بتا این سیستم عامل هم بین ماه‌های آگوست تا سپتامبر ۲۰۲۲ به بازار عرضه شود. 

ویژگی های اندروید ۱۳

ویژگی های اندروید ۱۳

با وجود اینکه برخی از ویژگی های اندروید ۱۳ برای گوشی سامسونگ به بیرون درز پیدا کرده است اما اطلاعات مربوط به مهم ترین ویژگی های اندروید ۱۳ هنوز به بیرون درز پیدا نکرده است و احتمالا گوگل در رویداد I/O که ماه می برگزار می‌شود از این ویژگی‌ها رونمایی خواهد کرد. خود گوگل هم اجازه داده که برخی ویژگی های اندروید ۱۳ به بیرون درز پیدا کند اما هرکدام از ویژگی‌هایی که به صورت رسمی معرفی نشده باشند، ممکن است به دلایل فنی، استراتژیکی یا حتی حقوقی در نسخه نهایی اندروید ۱۳ قرار نگیرند. به همین خاطر ویژگی های اندروید ۱۳ که در ادامه معرفی می‌شوند بیشتر ویژگی‌هایی هستند که انتظار می‌رود در این نسخه وجود داشته باشند و به صورت قطعی نمی‌توان از این موضوع مطمئن بود. در ادامه برخی از این ویژگی‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد:

پشتیبانی بیشتر از Material You

Material You اولین بار به عنوان یکی از ویژگی‌های شخصی سازی اندروید در اندروید ۱۲ رونمایی شد. این قابلیت از رنگ‌های تصویر زمینه شما استفاده می‌کند و تم گوشی و برنامه‌ها را براساس همین رنگ‌بندی تعیین می‌کند. این ویژگی در تمامی دستگاه‌های گوگل پیکسل و برخی از گوشی‌های دارای اندروید ۱۲ پشتیبانی می‌شود. همچنین گوگل در تلاش است که این قابلیت در تمامی گوشی‌های دارای سیستم عامل اندروید 12L و پس از آن نیز در دسترس باشد. به گفته منابع گوگل قصد دارد در اندروید ۱۳ این امکان را به کاربر بدهد که بتواند نحوه استفاده از رنگ‌ها را تعیین نماید. در حال حاضر رنگ های مورد استفاده در Material You تا حدودی رنگ‌های پاستلی هستند که ممکن است مورد پسند همه نباشد. همچنین این رنگ‌ها کمی کسل کننده خواهند بود.

در اندروید ۱۳ گوگل قصد دارد طیف‌های رنگی را با چهار انتخاب جدیدتر بهبود ببخشد. در این نسخه Material You باز هم رنگ‌ها را از تصویر زمینه شما انتخاب خواهد کرد اما نحوه استفاده از آن‌ها کاملا به شما بستگی دارد. در تصاویر نمایشی ما شاهد رنگ‌های شادتری نسبت به رنگ‌های موجود در اندروید ۱۲ هستیم. به همین خاطر به نظر می‌رسد که گوگل در تلاش است قدرت بیشتری در زمینه انتخاب رنگ در اختیار کاربر قرار دهد. علاوه بر این موارد گوگل اعلام کرده است که تم‌های موجود، علاوه بر آیکون‌های خود گوگل، بر روی آیکون برنامه‌های ثالث نیز تاثیرگذار خواهد بود. 

ویژگی های اندروید ۱۳: نوتیفکیشن‌های بهبود یافته

ویژگی های اندروید ۱۳: نوتیفکیشن‌های بهبود یافته

یکی دیگر از ویژگی های اندروید ۱۳ برای گوشی شیائومی نوتیفیکیشن‌های آن است که به صورت کامل بهبود یافته است. گوگل در هر آپگرید مهمی نوتیفیکیشن‌ها را مقداری تغییر خواهد داد و این آپگرید هم از این موضوع بی بهره نبوده است. در دومین نسخه توسعه دهنده اندروید ۱۳ ما شاهد این بودیم که در تنظیمات بخشی تحت عنوان مجوزهای نوتیفیکیشن وجود دارد. این بدین معنی است که گوگل اجازه نمی‌دهد برنامه‌ها بدون مجوز برای شما نوتیفیکیشن ارسال کنند. مثل گوگل کروم و دیگر مرورگرهای پیشرفته، برنامه‌ها باید اول از شما مجوز بگیرند و بعدا می‌توانند نوتیفیکیشن ارسال کنند. با این ویژگی اندروید ۱۳ شما می‌توانید برای برنامه‌های پیام رسان نوتیفیکیشن ها را روشن کنید و در عین حال اجازه ارسال نوتیفیکیشن را به بازی‌ها و برنامه‌های فروشگاهی ندهید. 

ویژگی Tap to Transfer

ویژگی Tap to Transfer

در دستگاه‌های اپل یک ویژگی تحت عنوان Tap to Transfer وجود دارد. با استفاده از این ویژگی می‌توانید در هنگام پخش موسیقی، گوشی خودتان را به اسپیکرهای HomePods بزنید تا بدون استفاده از کنترل‌های روی صفحه، موسیقی به اسپیکر منتقل شود و از کیفیت صدای بیشتر آن لذت ببرید. به نظر می‌رسد گوگل هم در حال کار روی یک ویژگی مشابه است و طرح‌های آن هم به بیرون درز پیدا کرده است. البته هنوز هیچ اطلاعات دیگری در این زمینه وجود ندارد و به نظر می‌رسد که این موضوع بیشتر یک احتمال است تا یک موضوع قطعی. با این وجود با توجه به اینکه گوگل در حال عرضه چند مدل اسپیکر است، به نظر می‌رسد که این قابلیت به زودی به دستگاه‌های اندرویدی نیز راه پیدا خواهد کرد.

دسترسی راحت‌تر به اسکنر QR Code

دسترسی راحت‌تر به اسکنر QR Code

کدهای QR پس از فراگیری ویروس کرونا به شدت مورد استقبال قرار گرفتند و به همین خاطر گوگل هم در حال پیدا کردن روش‌هایی برای استفاده آسان‌تر از این ویژگی است. در حال حاضر شما می‌توانید کدهای QR را با استفاده از دوربین گوشی یا دیگر برنامه‌های ثالث اسکن کنید اما در اندروید ۱۳ گوگل در حال کار روی قابلیتی است که با کمک آن می‌توانید کدهای QR را مستقیما از لاک اسکرین یا منوی تنظیمات سریع اسکن کنید. استفاده از این ویژگی نسبت به دوربین گوشی راحت‌تر خواهد بود و در دومین نسخه توسعه دهنده اندروید ۱۳ نیز از آن رونمایی شده است. احتمالا این ویژگی در لیست گوشی های اندروید 13 نیز مشاهده شود.

پشتیبانی از زبان های مختلف

در حال حاضر یکی از ویژگی های اندروید ۱۲ این است که می‌توانید تمامی برنامه‌ها را با زبان انتخابی دستگاه باز کنید اما در اندروید ۱۳ گوگل قصد دارد از یک ویژگی رونمایی کند که از طریق آن می‌توانید تعیین کنید کدام برنامه‌ها از کدام زبان استفاده شود. با استفاده از این ویژگی می‌توانید برای برخی از نرم‌افزارها زبانی را انتخاب کنید که با زبان اصلی سیستم متفاوت است. برخی از نرم‌افزارها یک API جدید را فراخوانی می‌کنند تا زبان موردنظر کاربر را دریافت کند و به همین خاطر نیازی هم به کدنویسی پیچیده برای افزودن این ویژگی به لیست گوشی های اندروید 13 نیست. برای مثال شما می‌توانید واتساپ را به زبان انگلیسی و تلگرام را به زبان فارسی بارگذاری کنید. این قابلیت برای افرادی که به چند زبان مختلف صحبت می‌کند می‌تواند یک ویژگی منحصر به فرد باشد.

ماشین مجازی ویندوز ۱۱

این ویژگی بیشتر برای کاربران فنی کاربرد دارد. طبق شایعات گوگل اندروید ۱۳ را به همراه یک ماشین مجازی برای ویندوز ۱۱ عرضه می‌کند. این ویژگی قبلا در دستگاه‌های کروم بوک دیده شده بود که دارای یک ماشین مجازی اندروید و لینوکس بود. این بار گوگل تصمیم گرفته است از همین ویژگی در دستگاه‌های اندرویدی هم رونمایی کند. طبق این شایعه شما می‌توانید برنامه‌های ویندوزی را در اندروید ۱۳ نیز اجرا کنید. همچنین برخی از کاربران توانسته‌اند نسخه‌های مختلف لینوکس را نیز روی لیست گوشی های اندروید 13 و روی این ماشین مجازی نصب کنند. هنوز مشخص نیست که گوگل قصد دارد با چه هدفی از این ویژگی استفاده کند اما این ویژگی مطمئنا قابلیت‌های زیادی به گوشی اندرویدی شما اضافه خواهد کرد.

سخن نهایی

هنوز حدودا یک ماه با رویداد Google I/O و رونمایی رسمی گوگل از لیست گوشی های اندروید 13 فاصله داریم اما به نظر می‌رسد این ویژگی‌ها مواردی هستند که باید انتظار داشته باشیم در اندروید ۱۳ مشاهده کنیم. به نظر شما آیا اندروید ۱۳ می‌تواند رضایت کاربران اندرویدی را جلب نماید؟

منبع: Techadviser