گوگل اخیرا اندروید ۱۲ گو ادیشن را معرفی کرده است و قصد دارد این سیستم عامل را در سال ۲۰۲۲ به بازار معرفی کنید. اندروید ۱۲ گو ادیشن قابلیت‌های جدیدی دارد، حریم خصوصی شما در آن امن‌تر است و کمک می‌کند که عمر باتری هم افزایش یابد. همچنین سیستم عامل اندروید ۱۲ گو یکی از نسخه های اندروید است که دارای قابلیت‌های متعددی برای گوشی‌های ارزان قیمت است که باعث می‌شود عملکرد این گوشی‌ها به شکل چشمگیری بهبود یابد. معرفی اندروید ۱۲ گو ادیشن در وبلاگ رسمی گوگل در تاریخ ۱۴ دسامبر ۲۰۲۱ انجام شود. این نسخه در واقع نسخه سبک سیستم عامل اختصاصی گوگل است و به همین خاطر گوشی‌هایی که ویژگی‌های سخت‌افزاری قدرتمندی ندارند هم می‌توانند به راحتی آن را اجرا کنید.

اولین بار نسخه گو ادیشن سیستم عامل اندروید در سال ۲۰۱۷ و برای اندروید Oreo معرفی شد. با کمک این نسخه از اندروید، حتی گوشی‌های رده پایین هم می‌توانند از ویژگی‌های مثبت سیستم عامل اندروید استفاده کنند. از سال ۲۰۱۷ تا به امروز اندروید گو ادیشن روی بیش از ۲۰۰ میلیون گوشی موبایل با رم ۲ گیگابایت یا پایین‌تر نصب شده است و اخیرا نیز شرکت گوگل از اندروید ۱۲ برای سری گوشی‌های گوگل پیکسل رونمایی کرده است و سیستم عامل اندروید ۱۲ گو را نیز برای گوشی‌های رده پایین معرفی کرده است. در ادامه تمامی ویژگی‌ها و نکات مثبت اندروید ۱۲ گو ادیشن را برای شما معرفی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید:

تاریخ عرضه اندروید ۱۲ گو ادیشن

تاریخ عرضه اندروید ۱۲ گو ادیشن

همانطور که گفتیم معرفی سیستم عامل اندروید ۱۲ گو در تاریخ ۱۴ دسامبر ۲۰۲۱ انجام شد. گوگل در یک پست وبلاگ ویژگی‌های مختلف این سیستم عامل را به نمایش گذاشت و گفت که قرار است از این سیستم عامل در گوشی‌های رده پایین و فوق ارزان قیمت مثل گوشی شیائومی استفاده کند. با این وجود در این پست هیچ اشاره‌ای به تاریخ عرضه این سیستم عامل نشد. تنها چیزی که در حال حاضر مشخص است، این است که در اواسط سال ۲۰۲۲ اندروید ۱۲ گو ادیشن عرضه خواهد شد و انتظار می‌رود در نمایشگاه CES 2022 اطلاعات بیشتری در زمینه تاریخ عرضه این سیستم عامل برای گوشی‌های رده پایین منتشر شود.

اندروید ۱۲ گو ادیشن: ویژگی‌ها و بهینه‌سازی‌ها

عرضه سیستم عامل اندروید ۱۲ گو باعث خواهد شد یک تجربه سریع‌تر، هوشمندتر و ایمن‌تر برای کاربران گوشی‌های اقتصادی و ارزان قیمت خلق شود. این سیستم عامل دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های نسبتا جدیدی است که باعث می‌شود سیستم عامل اندروید بتواند به راحتی چنین تجربه‌ای را برای کاربران خودش خلق کند. همچنین گوگل تلاش می‌کند با مدنظر قرار دادن کاربران چند زبانه، امکان استفاده از گوشی‌های اندروید را برای کاربران بیشتری فراهم کند و در حال معرفی زبان‌های جدیدتری برای کاربران این نرم افزارها است. 

اجرای سریعتر نرم افزارها با کمک Splash Screen API

سیستم عامل اندروید ۱۲ گو باعث می‌شود که نرم افزارها با ۳۰ درصد سرعت بیشتر و انیمیشن‌های بسیار روان‌تری اجرا شوند. در حال حاضر نرم افزارهای روی دستگاه‌های ارزان قیمتی که رم کمتری دارند با سرعت نسبتا کمتری اجرا خواهند شد و ممکن است کمی لگ داشته باشند اما اندروید ۱۲ گو ادیشن باعث خواهد شد این مشکل به صورت کامل رفع شود و اپلیکیشن‌ها به راحتی اجرا شوند. همچنین گوگل از یک API با نام Splash Screen API رونمایی کرده است که یک تجربه روان و یکنواخت در زمان اجرای نرم افزارهای مختلف در اختیار کاربر قرار می‌دهد و دیگر خبری از صفحه سفید در زمان اجرای نرم افزار نیست.

عمر باتری بیشتر با قابلیت Hibernate در اندروید ۱۲ گو ادیشن

عمر باتری بیشتر با قابلیت Hibernate در اندروید ۱۲ گو ادیشن

یکی از ویژگی‌های اندروید ۱۲ گو ادیشن امکان Hibernate کردن نرم افزارهای مختلف است. اندروید ۱۲ گو ادیشن به صورت خودکار باعث خواهد شد که عمر باتری دستگاه‌های اندرویدی به شکل چشمگیری افزایش یابد. برای مثال نرم افزارهایی که برای مدت مشخصی استفاده نشده‌اند را در حالت Hibernate یا خواب زمستانی قرار خواهد داد. این موضوع باعث خواهد شد که نرم افزارها در پس زمینه نیز اجرا نشوند و به همین دلیل باعث می‌شود که عمر باتری گوشی شما به شکل چشمگیری افزایش یابد. این ویژگی برای گوشی‌هایی که دارای باتری‌های ضعیف‌تری هستند یک ویژگی قابل توجه به شمار می‌رود. 

اشغال حافظه کمتر در سیستم عامل اندروید ۱۲ گو

ویژگی Hibernate سیستم عامل اندروید ۱۲ گو در گوشی‌هایی که حافظه محدودتری دارند مثل گوشی سامسونگ باعث خواهد شد که مصرف حافظه نیز به شکل چشمگیری کاهش یابد و حافظه کمتری مصرف شود. همچنین به لطف نرم افزار مدیریت فایل موجود در این سیستم عامل، یعنی Files Go شما می‌توانید فایل‌های مورد نظر خودتان را به راحتی و بدون هیچگونه مشکلی مدیریت کنید و به فایل‌های مورد نظر خودتان دسترسی داشته باشید. با استفاده از این نرم افزار مدیریت فایل می‌توانید تا ۳۰ روز پس از حذف فایل‌های مختلف آن‌ها را بازیابی کنید و به همین خاطر می‌توانید بدون نگرانی بابت از دست دادن فایل‌ها، هر فایلی که دوست دارید را حذف کنید. 

حریم شخصی بهبود یافته در اندروید ۱۲ گو ادیشن

حریم شخصی بهبود یافته در اندروید ۱۲ گو ادیشن

یکی از مهم‌ترین نقاط قوت اندروید ۱۲ گو ادیشن کنترل بسیار زیادی است که روی حریم شخصی خودتان خواهید داشت. با استفاده از این سیستم عامل شفافیت بسیار بیشتری وجود خواهد داشت و می‌توانید به راحتی نرم افزارهایی که به اطلاعات شما دسترسی دارند را شناسایی کنید. همچنین می‌توانید تعیین کنید که هر اپلیکیشن به چه مقدار از اطلاعات شما دسترسی داشته باشد. گوگل برای این منظور از یک داشبورد حریم خصوصی جدید استفاده می‌کنید و از طریق آن می‌توانید لیست نرم افزارهایی که به اطلاعات حساس شما دسترسی دارند را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید از طریق این داشبورد دسترسی این نرم افزارها را نیز محدود کنید. یک نشاگر جدید هم، زمانی که یک نرم افزار به میکروفون یا دوربین شما دسترسی داشته باشد فعال خواهد شد و می‌توانید تعیین کنید که به جای لوکیشن دقیق، نرم افزارها فقط به لوکیشن حدودی شما دسترسی داشته باشند.

امکان اشتراک گذاری راحت نرم افزارها در اندروید ۱۲ گو ادیشن

هزینه‌های اینترنت جدیدا سرسام آور شده‌اند و دانلود نرم افزارهای مختلف نیز باعث می‌شود که این هزینه‌ها به شکل چشمگیری افزایش یابند. با این وجود بدون کمک نرم افزارها نمی‌توانید از گوشی خودتان استفاده کنید و باید حتما نرم افزارهای کاربردی مختلف را روی گوشی خودتان نصب کنید. برای حل این مشکل در سیستم عامل اندروید ۱۲ گو امکان اشتراک گذاری نرم افزارها بین دستگاه‌های مختلف فراهم شده است و می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید. این کار از طریق Nearby Share و Google Play به راحتی ممکن است.

امکان اشتراک گذاری امن دستگاه‌های مختلف

با کمک سیستم عامل اندروید ۱۲ گو شما می‌توانید دستگاه خودتان را با اعضای خانواده، دوستان یا هرکسی دیگر به اشتراک بگذارید و نیازی هم نیست که نگران امنیت یا حریم خصوصی خودتان باشید. فرد مورد نظر می‌توانید از طریق یک اکانت Guest به دستگاه شما دسترسی داشته باشد. همچنین این اکانت از طریق صفحه قفل به راحتی قابل دسترس است و می‌توانید کنترل کنید که به کدام قسمت‌های گوشی شما دسترسی داشته باشد. به این ترتیب می‌توانید وقتی که گوشی را به فرد دیگری می‌دهید، اکانت Guest را برای آن فعال کنید تا به اطلاعات حساس شما دسترسی نداشته باشد و پس از آن دوباره این اکانت را غیرفعال کنید و به اکانت اصلی خودتان برگردید.

امکان گوش دادن و ترجمه از طریق صفحه Recent Apps

اندروید ۱۲ گو ادیشن این امکان را برای شما فراهم کرده است که خیلی راحت‌تر بتوانید به محتویات روی صفحه دسترسی داشته باشید و درک آن‌ها نیز برای شما راحت‌تر خواهد بود. در صورتی که صفحه Recent Apps را باز کنید، متوجه خواهید شد که دو قابلیت کاملا جدید (تحت عناوین Listen و Translate) در این بخش وجود دارد. در صورتی که گزینه Listen را لمس کنید می‌توانید جدیدترین اخبار روز را به صورت صوتی دریافت کنید. با استفاده از کلید Translate هم محتویات صفحه را در زبان مورد نظر خودتان مشاهده خواهید کرد. 

سخن نهایی

در این مقاله تمامی قابلیت‌ها، نوآوری‌ها و ویژگی‌های اندروید ۱۲ گو ادیشن را مورد بررسی قرار دادیم. این سیستم عامل باعث می‌شود که استفاده از گوشی‌های ارزان قیمت به یک تجربه روان و لذت بخش برای شما تبدیل شود و احتمالا باعث گسترش هر چه بیشتر این دسته از گوشی‌های موبایل خواهد شد. در صورتی که در مورد این سیستم عامل و قابلیت‌های آن سوالی دارید، حتما از طریق بخش نظرات همین مطلب با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به تمامی سوالات شما پاسخ خواهند داد.

منبع