بازی ماجراجویی یک بازی ویدئویی است که در آن بازیکن نقش یک قهرمان داستانی تعاملی را بر عهده می‌گیرد که با کاوش و یا حل پازل هدایت می‌شود. تمرکز این ژانر بر داستان این امکان را به آن می‌دهد تا از دیگر رسانه‌های مبتنی بر روایت، ادبیات و فیلم، که طیف گسترده‌ای از ژانرهای ادبی را در بر می‌گیرد، به‌ شدت استفاده کند. بسیاری از بازی‌های ماجراجویی ( متن و گرافیک ) برای یک بازیکن طراحی شده اند، زیرا این تاکید بر داستان و شخصیت، طراحی چند نفره را دشوار می‌کند. ماجراجویی غار عظیم به عنوان اولین بازی ماجراجویی از این دست شناسایی شده است، این بازی اولین بار در سال ۱۹۷۶ منتشر شد، در حالی که دیگر سری بازی های ماجراجویی قابل توجه عبارتند از Zork ،King's Quest ،The Secret of Monkey Island و Myst .

بازی‌های ماجراجویی اولیه که در دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ توسعه یافتند، مبتنی بر متن بودند و از تجزیه کننده متن برای ترجمه ورودی بازیکن به دستورات استفاده می‌کردند. همان طور که کامپیوترهای شخصی با گرافیک بهتر، قدرتمندتر شدند، فرمت بازی ماجراجویی گرافیکی نیز محبوب شد، در ابتدا با تقویت دستورات متنی بازیکن با گرافیک، اما به زودی به سمت رابط‌های نقطه و کلیک رفت. پیشرفت‌های بیشتر رایانه‌ای منجر به بازی‌های ماجراجویی با گرافیک همه‌جانبه‌تر با استفاده از صحنه‌های سه بعدی واقعی یا از پیش رندر شده یا ویدئوهای تمام حرکتی که از منظر اول یا سوم شخص گرفته شده بودند، شد.

برای بازارهای نیم‌کره غربی، محبوبیت این ژانر در اواخر دهه ۱۹۸۰ تا اواسط دهه ۱۹۹۰ به اوج خود رسید، در آن زمان بسیاری از مردم، آن را یکی از پیشرفته‌ترین ژانرهای فنی می‌دانستند. اما در اوایل دهه ۲۰۰۰ به دلیل محبوبیت، به یک ژانر خاص تبدیل شد. بازی‌های تیراندازی اول شخص و پیدا کردن ناشری برای پشتیبانی از بازی‌های ماجراجویی برای توسعه دهندگان دشوار شد. از آن زمان، تجدید حیات در این ژانر رخ داده است که به دلیل موفقیت توسعه مستقل بازی‌های ویدیویی، به ویژه از تلاش‌های سرمایه گذاری جمعی، در دسترس بودن گسترده توزیع دیجیتال به وجود آمده است. از آن جمله می‌توان به فعال کردن رویکردهای اپیزودیک و گسترش پلتفرم‌های جدید بازی، از جمله کنسول‌های قابل حمل و دستگاه های تلفن همراه، اشاره کرد.

در بازارهای آسیایی، بازی‌ ماجراجویی همچنان در قالب رمان‌های بصری محبوب هستند که این نوع از بازی‌ها نزدیک به ۷۰ درصد از بازی‌های رایانه‌های شخصی منتشر شده در ژاپن را تشکیل می‌دهند. کشورهای آسیایی همچنین بازارهایی برای بازی‌های ماجراجویی برای دستگاه‌های بازی سیار و قابل حمل پیدا کرده‌اند. بازی‌های ماجراجویی ژاپنی متمایز از بازی‌های ماجراجویی غربی هستند و تاریخچه توسعه جداگانه خود را دارند.

مزایای بازی ماجراجویی

 • بازی‌ ماجراجویی مهارت‌های تحلیلی و استدلالی و مدیریت کاربران را توسعه می‌دهند.
 • بسیاری از بازی‌های ماجراجویی در یک پس‌ زمینه طبیعی یا تاریخی تنظیم می‌شوند که به کاربران فرصتی منحصر به‌ فرد برای کشف می‌دهند، تا درباره دنیایی که در آن زندگی می‌کنند، بیشتر بیاموزند.
 • بازی‌های ماجراجویی بصری رفلکس‌ها را در کاربران بهبود می‌بخشند.
 • بازی ماجراجویی توانایی‌های تصمیم گیری را در کاربران بهبود می بخشد.
 • بازی‌های ماجراجویی تعامل اجتماعی را بهبود می‌بخشد.

معایب بازی ماجراجویی

 • گاهی اوقات کاربران بیش از حد بازی‌های ویدئویی انجام می‌دهند که این مسئله زمان بر است و می‌تواند بر زندگی اجتماعی و تحصیلی آن‌ها تأثیر بگذارد.
 • خرید کنسول‌ها و همچنین بازی‌های واقعی هزینه بالایی دارد.
 • برخی از این بازی‌ها می‌توانند به طور جدی بر نحوه رفتار و صحبت افراد تأثیر بگذارند.
 • صرف زمان زیاد برای بازی، برای چشم مضر است.
 • در این بازی‌ها علیرغم توسعه هماهنگی چشم، ماهیچه‌ها بیشتر تمایل به غیرفعال بودن دارند، و از این رو همراه با ایجاد هماهنگی چشم و دست، ماهیچه‌ها رشد نمی‌کنند.
 • اعتقاد بر این است که افرادی که تمایل دارند در بازی‌های رایانه‌ای زیاده‌روی کنند، کنترل واقعیت را از دست می‌دهند و معتاد باقی می‌مانند و بنابراین به طور جدی روابط اجتماعی خود را دوست ندارند.

بهترین بازی‌های ادونچر Adventure

در این قسمت از میان بهترین بازی‌های گوشی در زمینه بازی ماجراجویی، فهرست تعدادی از بهترین بازی‌های اندروید و بهترین بازی‌های آیفون به همراه توضیح مختصری از آن‌ها آورده می‌شود.

۱) بازی ماجراجویی 80 Days

بازی ماجراجویی 80 Days

این بازی، یکی از بهترین بازی های ادونچر  (Adventure )است. این بازی که یک بازی ماجراجویی اندروید و آیفون است، مورد علاقه طرفداران و همچنین مورد تحسین منتقدان در مورد گردش در جهان در هشتاد روز است.  با یک خط داستانی منحصر به فرد، بازی بسیار سریع تکامل می‌یابد که با پیچش‌های داستانی ماجراجویی، مطابق با خط داستانی باورنکردنی آن، کاربران را هیجان زده‌تر و سرگرم‌تر می‌کند. اما جذابیت اصلی این بازی شخصیت اصلی  Phileas Fogg  است که کاربر به عنوان همدست وفادار او در اینجا، بازی خواهد کرد. گرافیک سه بعدی در این بازی، دنیای فانتزی خارق العاده‌ای ایجاد می‌کند و انیمیشن‌های چشم نواز آن، فضا را برای بازیکنان جذاب‌تر می‌کند. در این بازی ماجراجویی صداها نیز شگفت انگیز هستند و کنترل‌ها برای انجام یک بازی ماجراجویی بسیار راحت است و در سراسر بازی پرواز، رانندگی، راه رفتن و دویدن با استفاده از دستکش سه بعدی انجام می‌شود.

دانلود بازی ماجراجویی 80 Days از گوگل پلی

دانلود بازی ماجراجویی 80 Days از اپ استور

۲) بازی ماجراجویی  Another Eden

بازی ماجراجویی Another Eden

این بازی، بهترین بازی ماجراجویی است که یک شخص می تواند در دستگاه اندرویدی و همچنین آیفون خود داشته باشد. این بازی دارای مفهومی منحصر به فرد و متفاوت است که مطمئنا بازیکنان را سرگرم خواهد کرد. کاربر باید گربه خود را بردارد و برای یک ماجراجویی در زمان سفر کند. سفر در زمان برای بسیاری از انسان‌ها رویایی است، بنابراین، این بازی همان بازیی است که افراد به دنبال آن هستند و با انجام آن می توانند یک ماجراجویی در زمان سفر را نیز تجربه کنند. گرافیک و گیم پلی این بازی شگفت انگیز و قابل ستایش است. کیفیت کنسول فوق العاده عالی و غوطه ور است. این بازی شامل ۲۶ مرحله اصلی است و خط داستانی آن ترکیبی عالی از زمان گذشته، حال و آینده است. پس اگر به دنبال دانلود بازی ماجراجویی هستید، بدون اتلاف وقت، این بازی را نصب کرده و سفر خود را فراتر از زمان و مکان قرار دهید.

دانلود بازی ماجراجویی Another Eden از گوگل پلی

دانلود بازی ماجراجویی Another Eden از اپ استور

۳) بازی ماجراجویی Crashlands

بازی ماجراجویی Crashlands

این بازی بهترین بازی ماجراجویی آیفون و اندروید است و برای کسانی که به دنبال یک بازی اکشن- ماجراجویی هستند، مناسب است. این بازی یک ترکیب کامل از ماجراجویی است.  Crashlands Universe مکانی عالی برای ماجراجویی و تجربه بازی سرگرم کننده است. در این بازی، بازیکن باید بسته‌های خود را از یک جهان بیگانه که توسط برخی از تهدیدهای بیگانه به سرقت رفته است، به خاطر بیاورد. اما رفتن به دنیای بیگانه و جمع آوری وسایل خود کار آسانی نخواهد بود و او باید بجنگد و همه آن‌ها را شکست بدهد. خط داستانی این بازی، فوق العاده است و گیم پلی این بازی آن را برای بازیکنان هیجان‌انگیزتر و سرگرم‌کننده‌تر می‌کند. گرافیک با کیفیت بالا، موسیقی متن شگفت انگیز و سیستم کنسول آسان، از دیگر ویژگی‌هایی هستند که در مورد این بازی باید به آن‌ها توجه کرد.

دانلود بازی ماجراجویی Crashlands از گوگل پلی

دانلود بازی ماجراجویی Crashlands از اپ استور

۴) بازی ماجراجویی  Evoland2

بازی ماجراجویی Evoland2

این بازی ماجراجویی بدون شک یک از بهترین بازی‌های ادونچر  (Adventure ) برای اندروید و آیفون است. به طوری که بدون انجام این بازی، نمی‌توان خود را عاشق بازی‌های ماجراجویی نامید. این بازی دارای ویژگی‌های باورنکردنی است و گیم پلی آن فوق العاده منحصر به فرد است که داستانی بیش از ۲۰ ساعت به این بازی می‌دهد. ارجاعات خنده‌داری از برخی بازی‌های دیگر نیز در آن وجود خواهد داشت، تا کاربر را سرگرم کند. این بازی سه بعدی انواع ماجراجویی‌های مورد نظر کاربر را در این نوع بازی‌ها دارد، به طوری که در این تک بازی می‌تواند ژانرهای زیادی را بازی کند. او می‌تواند یک ماجراجویی تیراندازی یا یک ماجراجویی با شمشیر جنگی یا یک ماجراجویی جنگی و غیره داشته باشد. به جرأت می‌توان گفت‌، این تنها بازی‌ای است که می‌توان در آن ژانرهای مختلف را در یک بازی انتخاب کرد و می تواند تجربه و ماجراجویی حاصل از انجام دو یا چند بازی را برای یک شخص فراهم کند.

گرافیک این بازی شگفت‌انگیز است و موسیقی متن‌ها محیط و جو را برای بازیکنان جذاب‌تر می‌کند. حالت‌های مختلف و ساعت‌های طولانی گیم‌پلی، بازیکنان را در بیشتر مواقع سرپا نگه می‌دارد.

دانلود بازی ماجراجویی Evoland2 از اپ استور

۵) بازی ماجراجویی در کوه بزرگ  Grand Mountain Adventure

بازی ماجراجویی در کوه بزرگ Grand Mountain Adventure  

این بازی یکی از بهترین بازی های ماجراجویی اندروید و آیفون است. کسانی که به دنبال دانلود بازی ماجراجویی مهیج هستند، می‌توانند آن را پیدا کنند و همچون یک غذای عالی برای دوستداران کوهستان است. افرادی که عاشق ماجراجویی در کوه هستند، می‌توانند آن را به صورت مجازی در این بازی تجربه کنند. گرافیک سه بعدی واقع گرایانه، انیمیشن‌های خیره کننده محیط و فضایی خیره کننده را در این بازی برای بازیکن ایجاد می‌کند. موسیقی متن نیز به او کمک می‌کند تا برای مدت طولانی بتواند روی بازی تمرکز کند. در این بازی کوه‌های عظیم و جنگل‌های عمیق وجود دارد که بازیکن می‌تواند به کاوش در آن بپردازد. انواع مختلفی از گیم پلی نیز موجود است تا همه چیز را برای او هیجان انگیزتر و سرگرم کننده‌تر کند.

دانلود بازی ماجراجویی در کوه بزرگ از گوگل استور

دانلود بازی ماجراجویی در کوه بزرگ از اپ استور

۶) بازی ماجراجویی Layton Brothers Mystery Room

بازی ماجراجویی Layton Brothers Mystery Room

به کسانی که اسرار را دوست دارند و می‌خواهند یک کارآگاهی ماجراجویانه داشته باشند، دانلود بازی ماجراجویی اتاق رمز و راز برادران لیتون پیشنهاد می‌شود. این بازی، یک بازی معمایی است که بازیکن نقش پسر پروفسور لیتون را در آن بازی می‌کند. آلفندی، لیتون و دستیارش مواردی را پشت سر خواهند گذاشت که معماهایی در آن‌ها هنوز حل نشده است و بازیکن نیز بخشی از آن سفر خواهد بود و در کارهای پلیسی برای حل معماها شرکت خواهد کرد. سرمایه گذاری در صحنه جرم و جنایت، انجام بازی‌های فکری و حل معماها کارهایی هستند که بازیکن در این بازی انجام خواهد داد. خط داستانی باورنکردنی و موسیقی متن شگفت انگیز، این بازی را برای بازیکنانش کاملاً جذاب کرده است. در این گیم پلی سریع، بازیکن باید موارد زیادی را که ممکن است مجبور شود با مقصر روبرو شود، حل کند و علاوه بر آن فریب و مسائل زیادی در راه او وجود خواهد داشت تا همه چیز را برای او گمراه کننده کند، اما  او برای موفقیت باید از همه آن‌ها عبور کند.

دانلود بازی ماجراجویی Layton Brothers Mystery Room از گوگل استور

دانلود بازی ماجراجویی Layton Brothers Mystery Room از اپ استور

۷) بازی ماجراجویی Old School RuneScape

این بازی، یک بازی ماجراجویی آیفون و اندروید است که طرفداران زیادی دارد. این بازی، یک بازی ماجراجویی فرار از مدرسه قدیمی است که بدون شک خاطرات تازه ای را برای بازیکن به ارمغان می‌آورد. در این بازی، بازیکن یک نقشه جهانی به دست خواهد آورد که بسیار بزرگ است. این ماجراجویی، مطمئناً طولانی خواهد بود. تعداد زیادی ماموریت در گیم پلی تنظیم شده است که بازیکن می‌تواند از انجام آن ماموریت‌ها در سفر خود مهارت کسب کند. Epic Boss یکی دیگر از دلایلی است که بازیکنان باید این بازی را امتحان کنند. آن‌ها در این بازی با برخی از شرورهای خطرناک و وحشیانه تاریخ بهترین بازی‌های گوشی، روبرو خواهند شد.

بازی ماجراجویی Old School RuneScape

کاوش در میان بیابان‌ها، کوه‌ها، رودخانه‌ها، جنگل‌ها و غیره بازیکن را وارد یک سفر ماجراجویی خارق العاده می‌کند. گرافیک و انیمیشن‌های واقعی به او کمک می کند تا بهترین محیط یک بازی ماجراجویی را بدست آورد. بازیکن در این بازی به عنوان یک ماجراجوی تنها بازی خواهید کرد و همیشه بر تمام چالش‌ها و ماموریت‌ها پیروز خواهد شد.

دانلود بازی ماجراجویی Old School RuneScape از گوگل پلی

دانلود بازی ماجراجویی Old School RuneScape از اپ استور

۸) بازی ماجراجویی Alto's Adventure

بازی ماجراجویی Alto's Adventure

این بازی، یکی از بهترین بازی‌های ادونچر (Adventure ) موجود در اینترنت است. این بازی همچون یک سفر اسکیت فوق العاده در میان کوه‌ها، جنگل‌ها و دامنه‌ها است که بازیکن می‌تواند در آن به ماجراجویی اسنوبورد آلتو و دوستانش بپیوندد. گرافیک این بازی و همینطور جلوه‌های بصری آن خوب است. آب و هوای مختلف نیز حال و هوای متفاوتی را به این بازی اضافه می‌کند. نه تنها آب و هوا، بلکه بازیکن می تواند این بازی را در حالت روز و شب نیز انجام دهد که Adventureadventure هیجان انگیزتر و هیجان انگیزتر است. موسیقی متن نیز بسیار شگفت انگیز است. در این بازی بیش پنجاه هدف در انتظار بازیکن است، تا بتواند به آن دست یابد و زمان‌های سختی را برای دستیابی به آن‌ها خواهد داشت. علاوه بر آن‌ها گشت و گذار در میان کوه‌ها یک ماجراجویی حماسی است که بازیکن از آن لذت زیادی خواهد برد. 

دانلود بازی ماجراجویی Alto's Adventure از گوگل پلی

دانلود بازی ماجراجویی Alto's Adventure از اپ استور

۹) بازی ماجراجویی Badland

یکی از بهترین بازی ماجراجویی آیفون و اندروید است که داستانی منحصر به فرد و زیبا دارد. موسیقی متن به این بازی هیجان بیشتری می‌بخشد. بازیکن باید در جهان Badland پرواز کند و زنده بماند. این بازی اکشن ماجراجویی در جنگلی مملو از رازهای فراوان می‌گذرد و بازیکن باید آن‌ها را کشف کند که در مسیر کاوش خود تله‌ها و موانعی پیدا خواهد کرد؛ بنابراین، برای رویارویی با هر چیزی باید محتاط و مراقب باشد. گیم پلی بازی سریع است و گرافیک و انیمیشن‌ها به آن جان بیشتری می‌بخشند. کنترل‌ها مطمئناً به بازیکن کمک می‌کنند تا با چند حرکت راحت از همه این‌ها عبور کند تا کار را برای او آسان‌تر کند. بنابراین، این سفر مطمئناً یک سفر سرگرم کننده و پرماجرا خواهد بود.

بازی ماجراجویی Badland

این بازی بهترین گزینه‌ برای کسانی است که عاشق اجرای انفرادی  بازی هستند و به راحتی  می‌توانند صد سطح کمپین منحصر به فرد را در آن، بازی کنند. حالت چند نفره نیز در این بازی به چهار نفر اجازه می‌دهد تا با هم بازی کنند و در این شرایط بیش از بیست سطح گیم پلی در انتظار آنهاست.

دانلود بازی ماجراجویی Badland از گوگل پلی

دانلود بازی ماجراجویی Badland از اپ استور

۱۰) بازی ماجراجویی Hidden City

بازی ماجراجویی Hidden City

شهر مخفی یکی از بهترین بازی های ادونچر (Adventure) بازی ماجراجویی اندروید و بازی ماجراجویی آیفون است که از زمان انتشار خود سر و صدای زیادی ایجاد کرده است. این بازی مطمئناً برای دوست داران  دانلود بازی ماجراجویی اندروید و بازی ماجراجویی آیفون لذت زیادی خواهد داشت. آن‌ها مطمئناً عاشق این نوع بازی خواهند شد و خیلی زود پس از شروع این بازی به آن معتاد می‌شوند. گرافیک سه بعدی با کیفیت بالا و جلوه‌های بصری جذاب، همه چیز را برای بازیکنان جذاب‌تر می‌کند. گیم پلی و داستان این بازی نیز بسیار منحصر به فرد و شگفت انگیز است. چالش‌های جدید و گزینه‌های سفارشی‌سازی همه چیز را برای بازیکن جالب می‌کند. موسیقی متن حال و هوای واقعی‌تری به این بازی می‌بخشد و تجربه بازی باورنکردنی را برای او فراهم می‌کند. در این بازی بیش از ۵۰۰۰ ماموریت و ۸۰۰ معما در انتظار بازیکن هستند تا در طول بازی حل شوند. همچنین این بازی دارای ۶۰ شخصیت منحصر به فرد برای ملاقات و بازی و ۱۵ شرور برای ورود به نبرد موجود در بازی می‌باشد.

دانلود بازی ماجراجویی Hidden City از گوگل پلی

دانلود بازی ماجراجویی Hidden City از اپ استور