شرکت اپل، یکی از شرکت‌های پیشرو در عرصه تکنولوژی است. علاوه بر تولید گوشی و سیستم‌های منحصر به فرد، تولید قطعات سازنده این دستگاه‌ها را نیز انجام داده‌ است. قطعاتی عالی و مقاوم که به کار بردن آن‌ها عملکرد دستگاه را بسیار عالی می‌کند. از قطعات تولید شده توسط شرکت اپل می‌توان به پردازنده‌های آن اشاره کرد. در بیشتر دستگاه‌ها از پردازنده‌های ARM استفاده می‌شود. اما شرکت اپل پردازنده‌های خود را ارتقا داده و سعی کرده از رقیب‌های خود پیشی بگیرد. پردازنده‌های سری A اپل یکی از بهترین پردازنده گوشی است که در گوشی های‌ آیفون مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نسل یازدهم این پردازنده‌ها، واژه Bionic به نام این پردازنده‌ها اضافه شد. به دلیل ورود پردازنده‌های اپل به هوش مصنوعی و یادگیری ماشین. پردازنده A16‌، یک پردازنده شش هسته‌ای 64 بیتی است که معماری ARMv8‌ را پیاده سازی می‌کند.

لیست گوشی های پردازنده A16

تراشه A16 بیونیک فعلا در گوشی‌های زیر استفاده شده‌ است:

  • آیفون 14 پرو مکس
  • آیفون 14 پرو

ویژگی‌های جدید پردازنده A16

یک جزء کاملاً جدید در داخل تراشه A16 وجود دارد که این قطعه Display Engine نام دارد. این قطعه جدید نرخ نوسازی 1 هرتز، عملکرد صفحه نمایش همیشه روشن، حداکثر روشنایی نمایشگر و آنتی آلیاسینگ پیشرفته را برای انیمیشن‌های جزیره پویا و نرم، فعال و قابل استفاده می‌کند. پردازنده گرافیکی 5 هسته ای Apple A16 Bionic یک کارت گرافیک یکپارچه در SoC های اپل A16 Bionic (که در مدل های 2022 اپل آیفون 16 پرو استفاده می شود) است. طبق گفته اپل، iGPU به لطف تغییر از LPDDR4X به LPDDR5 پهنای باند حافظه را 50 درصد افزایش می دهد.

نگاهی به پردازنده A16 و نسل ‌های قبلی آن

نگاهی به پردازنده A16 و نسل ‌های قبلی آن

پردازنده A16 نسل جدیدتر پردازنده A15 است. تفاوت کمتری بین تراشه A16 بیونیک و A15  وجود دارد. قدرت پردازنده A16 اپل حدود 11.76 درصد نسبت به A15 افزایش یافته است. در حالی که این افزایش در نسل‌های قبل‎تر بیشتر و حدود 17 درصد بوده‌است. در کل تجزیه و تحلیل عمیق در طراحی تراشه پردازنده، افزایش تعداد ترانزیستورها و فرآیند ساخت پردازنده A16 بهتر شده و از فرآیند 4 نانومتری TSMC استفاده کرده‌ است.

ترانزیستورهای A15، تعداد 15 میلیارد و ترانزیستورهای پردازنده A16، در حدود 16 میلیارد است. پردازنده A16 و A15 ‌تعداد یکسانی cpu و gpu دارند. در آیفون 14 از A15 ‌و در آیفون 14 پرو اپل از پردازنده A16 استفاده کرده‌ است.

عملکرد پردازنده A16 در هوش مصنوعی

عملکرد پردازنده A16 در هوش مصنوعی

بدون پیشرفت‌های بزرگ در مراحل تولید که ترانزیستورها را کوچک می‌کند، مدار پردازش داده‌های هسته روی یک پردازنده A16، طراحان برای افزودن ویژگی‌هایی که کل ترانزیستور را افزایش می‌دهد، کار سخت‌تری دارند. این شامل ارتقاهایی مانند واحدهای پردازش گرافیکی بیشتر و شتاب دهنده‌ها برای نرم‌افزارهای هوش مصنوعی است که به طور فزاینده‌ای مهم است. ممکن است به طور مستقیم متوجه عملکرد جدید پردازنده A16 نشوید، اما برای ارائه توانایی‌های جدید، مانند پردازش پیشرفته عکس و فیلم آیفون 14 پرو، کلیدی است. عمل گرفتن عکس، CPU، پردازنده گرافیکی، پردازشگر تصویر و موتور عصبی A16 را تمرین می‌دهد و تا 4 تریلیون عملیات در هر عکس را برای ارائه یک تصویر انجام می‌دهد. گفته شده که یک موتور عصبی جدید در پردازنده A16 قرار داده‌شده که قادر به انجام 17 تریلیون عملیات در ثانیه (TOPS) است. 

عملکرد پردازنده A16 در مقایسه با پردازنده‌های اندرویدی

عملکرد پردازنده A16 در مقایسه با پردازنده‌های اندرویدی

هر چند که پردازنده A16 تفاوت خاص و به آن صورت چشمگیری در مقایسه با نسل‌های قبلی خود ندارد اما در مقایسه با پردازنده‌های اندروید، همچنان پردازنده A16 قدرت و برتری بیشتری داشته و برتری پردازنده A16 بیشتر نشان دهنده‌ی قدرت واقعی این GPU است و تقریباً 45٪ سریع‌تر از راه حل رقیب خودش یعنی Snapdragon/Android است. 

سخن پایانی

شرکت اپل همیشه در تولید قطعات و ارائه فناوری‌های جدید پیشرو بوده و همواره متقاوت‌تر و قدرتمند‌تر از رقبای خود عمل کرده‌است. این شرکت در گوشی‌های آیفون از قطعات شرکت خودش استفاده می‌کند که یکی از این قطعات، پردازنده‌های اپل هستند. سری A پردازنده‌های اپل در گوشی‌های آیفون مورد استفاده قرار گرفته و پردازنده A16 نسل جدید این سری از پردازنده‌های اپل است که به تازگی رونمایی و معرفی شده‌است. تفاوت پردازنده A16 نسبت به نسل‌های قبلی خود کم‌تر بوده و تعداد کمتری ترانزیستور به آن اضافه شده‌است. در کل هر چند که شرکت اپل پرچمدار تولید فناوری‌های خاص و متفاوت بوده اما به تازگی در ارائه‌های جدید این شرکت، برای معرفی محصولات فناوری و تکنولوژی چشمگیری مشاهده نشده‌ و این احتمال را دارد که آینده‌‌ی این شرکت را خیلی تحت تاثیر قرار دهد.

منبع: kimovil